Покер со три карти

Играта за покер со три карти била измислена во 1994 година од Дерек Веб. Тоа е игра базирана на покер, лесна за учење и лесна за играње. Откако беше измислен, стана многу популарен и добро познат во казината ширум светот. За прв пат беше усвоен од Гранд Казино во Мисисипи.

Поради својата популарност, тој брзо беше воведен во онлајн казина. Како и многу други казино игри, покер со три карти не се игра против други луѓе, туку против дилерот. Во оваа ситуација, блефирањето или измамувањето е невозможно. Главната цел е да се погоди највисоката покер рака со само три карти, како што сугерира името.

Покер со три карти
Како да играте покер со три карти

Како да играте покер со три карти

Класична покер маса со три карти се состои од три области за обложување: пар плус, анте и игра. Играта започнува со ставање облог во пар плус или анте област. Потоа, дилерот му дава на секој играч по три карти. Ако играчот има облог во областа за анте обложување, има две опции: или преклопете или изберете да играте. Ако одлучи да се свитка, играта е завршена и дилерот ги собира играчите ante. Ако одлучи да продолжи, мора да се направи дополнителен облог еднаков на неговиот анте. Откако ќе се направи изборот, дилерот ја открива својата рака со три карти.

Во овој случај, може да има три резултати:

  1. Ако раката на играчот е поголема, тој ќе победи при примање на облогот ante и play.

  2. Ако раката на дилерот е повисока, банката ги собира двата облози.

  3. Секоја вратоврска оди кај коцкарот.

Рангирање на рацете во покер со три карти

Бидејќи играта вклучува само три карти, рангирањето се разликува од стандардната игра на покер. Единствените можни рангирања се следниве:

  1. Висок картип

  2. Пар

  3. Исплакнете

  4. Директно

  5. Тројца од еден вид

  6. Исплакнете директно

Ако некој играч има директно флеш, три од еден вид или стрејт, тој ќе добие бонус врз основа на табелата за плаќање.

Како да играте покер со три карти
Правила за покер со три карти

Правила за покер со три карти

Покер со три карти се игра помеѓу дилер и играч. За да ја започне играта, играчот мора да стави антена во одредената област за анте, а дополнително, може да стави и пар плус облог. Секој играч добива три картички свртени надолу.

Ако некој играч направи првичен облог, тогаш тој мора да подигне или преклопи. Ако се преклопи, тогаш го губи својот облог. Ако подигне, тогаш тој мора да додаде облог за игра еднаков на неговиот првичен облог. Откако ќе се реализираат сите овие чекори, дилерот ќе ги открие своите картички. За да се квалификува, на дилерот му треба кралица или нешто повисоко.

Редоследот на покер раце

Ако дилерот не може да се квалификува, играчот ќе ја добие вредноста на првичниот облог, а исто така и парите од залог за играње.

Ако раката на дилерот се квалификува, тогаш, со споредување на двете раце, победникот ќе биде прогласен.

Ако играчот поседува поголема рака, ќе му биде платено и за двете, ante и play bet.

Ако играчот има пониска рака, дилерот ќе ги собере облозите.

Ако дилерот и играчот се изедначат, тогаш играчот ги добива двата облози.

Ако играчот погоди директно или нешто повисоко, без оглед на раката на дилерот, тој ќе добие ante бонус.

Правила за покер со три карти
Стратегија за покер со три карти

Стратегија за покер со три карти

Како што правилата на игрите се лесни за учење, така е и стратегијата. Една сигурна стратегија се состои во намалување на работ на куќата. Вообичаено, играта покер со три карти има мал раб, приближно 3, 3%. Но, случајната стратегија и страничните облози може значително да ја зголемат предноста на куќата. Ставањето облози на пар плус, исто така, ќе додаде уште неколку проценти во куќата. Очекувањето големи исплати како директно рамна е удобна мисла, но во исто време, ризикот да се изгуби е многу поголем. Затоа, подобро е да се избегнуваат облози со пар плус и да се игра одговорно.

Друга општа стратегија се состои од 3 главни техники:

Правила

Совладувањето на правилата е клучот за успехот. Ова ќе избегне грешки и случајни облози и ќе го намали ризичното обложување.

Буџет

Откако ќе се постави буџетот, играчот мора да се држи до него и да не го надминува. Минималната деноминација за покер со три карти онлајн е 1$, 5$ или 25$. Правењето умерени облози ќе го продолжи времето поминато во играта и стандардно, шансите.

казино

Изборот на истото онлајн казино е исто така предност. Со стекнување искуство во исто казино и игра, играчот ги зголемува шансите. Покрај тоа, лојалните играчи се наградуваат со бонуси од казината, со што се зголемува буџетот.

Стратегија за покер со три карти
Бесплатен покер со три карти

Бесплатен покер со три карти

Содржи големи исплати, основни правила и разумна предност, играта покер со три карти беше брзо прифатена од мобилните казина. Повеќето онлајн казина обезбедуваат бесплатна верзија на играта, што ја прави достапна за секого. Ако некои луѓе ја користат оваа можност да се забавуваат, други ја користат за поголема корист.

Голема предност на игрите обезбедени во бесплатен режим е фактот што на играчите им се дава одлична можност да научат и апсорбираат различни стратегии, особено за оние игри кои не се базираат само на среќа. Со бесплатно вежбање покер со три карти, играчот може да проба која било тактика и шема без да инвестира пари.

Бесплатен покер со три карти
Покер со три карти со вистински пари

Покер со три карти со вистински пари

Се е до парите!

Играњето покер со три карти онлајн можеби е пријатна активност, но ако е вклучен финансискиот ризик, сè мора да се управува како професионалец. Ова е причината зошто некои работи мора да се избегнуваат и други работи што треба да се земат предвид.

Некој никогаш не треба да го надмине буџетот поставен за играта. Доброто расположение може да ја фаворизира шансата за победа, затоа човекот треба да се фокусира само на главната цел и да се исклучи од сè друго. Некој никогаш не треба да игра ако е во неволја или пијан. Дополнително, извалканиот и расипан ум никогаш нема да привлече добар резултат.

Покер со три карти со вистински пари
Историја на покер со три карти

Историја на покер со три карти

Играта покер со три карти е релативно нова. Произлезе од стандардна покер игра и е создадена во 1994 година. Неговиот изум му се припишува на Дерек Веб. За прв пат, играта беше усвоена од Гранд Казино во Мисисипи. Исто така, во 2002 година беше воведен во Обединетото Кралство.

Играта станува многу популарна и брзо беше интернализирана од казината. Причината за ова брзо воздигнување е фактот што ги содржи главните елементи за успешна казино игра: лесно се разбираат правилата и лесно се игра, исплатите се атрактивни и работ на куќата е прифатлив за секое казино.

Историја на покер со три карти

Најнови вести

Топ 5 причини за инсталирање мобилни апликации за онлајн покер
2020-11-06

Топ 5 причини за инсталирање мобилни апликации за онлајн покер

Ако барате причини да започнете да играте мобилен покер, дефинитивно сте на вистинското место. Тоа, рече, на гејмерите особено им се допаѓа видео покер апликации затоа што нудат две многу важни игри - видео покер и слотови . Сепак, има повеќе за ова отколку само играње слотови и видео покер. Значи, заокружив неколку главни причини зошто треба да играте мобилен онлајн покер денес!

Најжешките совети за покер кои ќе ви помогнат да победите
2020-11-04

Најжешките совети за покер кои ќе ви помогнат да победите

Ако сакате да играте покер на вашиот омилен мобилни казино и не знаете од каде да започнете, оваа страница е прилагодена за вас. Значи, како можете да играте и да победите на мобилни покер казина? Дури и на победниците на сериски мобилни казино им е предизвик да победат на апликации за онлајн покер без некои сериозни совети за покер. Значи, ајде да ја прекинеме потерата и да разговараме за некои покер стратегии кои ќе им помогнат и на почетниците и на професионалците да добијат пари за покер.

Најдобри мобилни игри за Android, ноември 2020 година
2020-11-03

Најдобри мобилни игри за Android, ноември 2020 година

Сигурно нема недостиг од висок квалитет мобилни казина да се регистрирате денес. Иако ова значи дека вашата изборна главоболка е завршена, тоа исто така значи дека сега ќе уживате повеќе бонус промоции и бесплатни игри. Со бесплатните игри, можете да уживате во неограничени сесии без да одвоите пара од вашите вистински пари. Значи, ајде да се зафатиме и да ги идентификуваме најдобрите мобилни игри за Android што треба да се играат бесплатно во 2020 година.