Покер

Популарноста на покерот порасна по неговото пристигнување во Северна Америка. Во 1970 година се одржа првата светска серија. Во 1987 година, Калифорнија ги легализираше верзиите Hold'Em и Omaha, кои забележаа пораст на популарноста во овие форми. Развојот на казино одморалишта како Атлантик Сити и Лас Вегас го однесе покерот до масите.

Најновите случувања на онлајн игрите и игрите во живо помогнаа да се донесе покер до оние кои сакаат да играат во удобноста на нивниот дом. Онлајн покерот, исто така, им овозможи на новите играчи да учат и да ги развиваат своите стратегии во свое време без страв од зафатени маси и други играчи.

Покер
Texas Hold'Em на мобилен телефон

Texas Hold'Em на мобилен телефон

Texas Hold'Em е најпопуларниот облик на покер и најлесен за учење и игра. Тоа е совршен избор ако сакате да започнете со покер на а мобилни казино.

Дилерот става мал слепо облог (половина од вообичаениот облог), а лицето лево од дилерот става голем слепо облог, кој станува минимален облог за масата.

Дилерот ја „гори“ (се ослободува) горната карта на палубата и дели по две карти на секој играч. Играчите ги гледаат нивните карти во оваа фаза и ставаат облог.

Играчите ќе мора да ги користат овие две карти со поделените карти на масата за да се формира нивната победничка рака. Дилерот потоа извлекува три карти, свртени нагоре. Ова е „пропустот“. Сега играчите ќе имаат идеја дали имаат остварлива рака или не, но има уште две карти кои треба да се извлечат.

Играчите избираат да проверат (избегнуваат обложување), да повикаат (совпаѓаат со облог), да подигнат (облог повисоко) или да преклопат (да ги предадат картите и повеќе да не учествуваат во рундата).

Дилерот ја согорува горната картичка и ја става едната карта свртена нагоре до флопот. Играчите повторно ќе видат каква рака држат и ќе изберат да се обложуваат, повикаат, кренат или преклопат.

Дилерот потоа ја согорува горната карта на палубата и ја става последната карта на масата, позната како „река“, и сите играчи ќе ги откријат своите карти за да го одредат победникот.

Играње покер на екран на допир

Кога играте покер од мобилен уред, правилата се исти. Главната разлика е во тоа што наместо компјутерски глушец, ќе го користите екранот на допир за да го направите вашиот избор низ играта.

Можете да играте покер онлајн од вашиот телефон со користење на мобилни веб-прелистувачи или апликации за казино.

Texas Hold'Em на мобилен телефон
Правила

Правила

Како почетна точка, несомнено е од суштинско значење да се разберат различните победнички раце во покерот. Најдобрата рака победува.

Победничките раце се засноваат на вредноста и одговарањето на картите:

 • Ројал Флеш (AKQJT во истиот костум)
 • Стрејт Флеш (секвенца со ист костум (9-8-7-6-5))
 • Четири од еден вид (четири карти со иста вредност)
 • Фул Хаус (ова е пар и три од еден вид)
 • Флеш (било кој број во истиот костум)
 • Стрејт (последователни вредности како 6-5-4-3-2 во кој било костум)
 • Три од еден вид (три карти со иста вредност, како што се)
 • Два пара (два пара)
 • Пар (било кој пар)
 • Висока картичка (највисока карта во која било рака)

Играчите мора да ги разберат правилата и бонтонот на покерот. Нецелосното следење на правилата и рацете не само што може да резултира со потенцијална загуба на пари при правење лошо стратегиски облози, туку и да доведе до фрустрирање на другите играчи.

Некои правила на бонтон кои играчите на покер треба да ги запомнат се: - Играчите можат да се јават само кога ќе им дојде редот.

Дејството се движи околу масата во насока на стрелките на часовникот и еден играч може да игра во исто време

 • Донесувајте одлуки брзо; не ја задржувај играта
 • Не разговарајте за рака со другите; и
 • Не фрлајте чипс во базенот.

Проверете дали облогот е јасно видлив за сите играчи и за дилерот.

Правила
Стратегија

Стратегија

Постојат неколку испробани и проверени техники за покер стратегија, но личен метод ќе дојде со искуство.

Читајте други играчи - Играчот секогаш треба да ги набљудува другите, за да види дали можеби се обидуваат да сокријат лута насмевка. Нов или неискусен играч може да направи песна и танц обидувајќи се да блефира други играчи, а нервозата може да покаже играч на кој му е непријатно со раката и ставениот облог.

Подигнете го облогот на добра рака Иако е ризик, ако играчот има добра рака, подигањето ќе ги отстрани играчите со лоши раце и ќе го зголеми збирот.

Фолд на лоша рака Ако е јасно дека играчот има слаба рака, додека другите играчи се чини дека ги зголемуваат своите облози, играчот треба да преклопи и да го чека следниот договор.

Започнете со стратегии од почетната рака Уште од првите две поделени карти, играчот треба да почне да пресметува какви можни раце може да има.

Ова, исто така, ќе им помогне да одлучат дали да се обложуваат, подигнат или преклопат и потенцијално да заштедат непотребен облог. На пример, ако некој играч има крал и кралица од ист костум, би било вредно за нив да продолжат да играат со надеж дека ќе биде извлечен Ројал Флеш.

Стратегија
Бесплатни игри

Бесплатни игри

Бесплатната игра и онлајн игра се алатки од непроценлива вредност за новите играчи. Иако правилата за покер се едноставни, стратегијата и играта во пракса може да бидат доста комплицирани и поразителни, особено на маса со искусни играчи.

Слободната игра му овозможува на играчот да направи онолку грешки што се неопходни за да ги научи основните правила на играта. Постојат многу платформи кои нудат бесплатни онлајн покер игри, каде што играчот или ќе игра против дилер генериран од компјутер или дури и ќе влезе во игра со дилер во живо.

И двете од овие можат да му помогнат на неискусен играч да изгради вештина и самодоверба, што е непроценлива предност околу масата за покер.

Бесплатни игри
Играње за пари

Играње за пари

Најважниот фактор што треба да го паметат играчите е да играат само со пари што можат да си дозволат да ги загубат. Играчите треба да си постават буџет пред да играат и да се држат до нив.

Штом играчот е на маса, тој може да биде зафатен од возбуда и да биде во искушение да го заборават својот буџет. Несомнено поради оваа причина играчите мора да се погрижат да избегнуваат да пијат алкохол додека играат, бидејќи тоа може да ги олабави инхибициите и да резултира со тоа што играчот ќе си го крене буџетот.

Ако играчот се сомнева дека навистина има проблем со коцкањето, треба да се отстранат од таквите ситуации и да побараат помош што е можно поскоро.

Играње за пари
Рана историја

Рана историја

Тешко е да се дефинира потеклото на покерот. Некои историчари веруваат дека нејзините корени се во древната кинеска игра со домино карти, други веруваат дека е развиена од персиската игра „Ас Нас“.

Во Европа, француската игра „Пог“ и германската игра „Похен“, одиграна во 17 век се сметаат за рани игри на покер. Се верува дека француските колонисти го донеле Пог во Северна Америка, особено во Њу Орлеанс кога се населиле таму.

Веројатно е дека англиските доселеници потоа ја адаптирале играта на она што е најслично на тоа како се игра играта денес, имено дека секој играч има пет карти, а играта се игра со шпил со 52 карти.

Рана историја

Најнови вести

3 ефективни совети за покер кои се совршени за мобилни казино
2022-06-08

3 ефективни совети за покер кои се совршени за мобилни казино

Спомнете го зборот покер на кој било коцкар и тоа ќе го привлече неговото/нејзиното внимание. Покерот е една од најраспространетите казино игри во индустријата за коцкање. Се игра со векови поради возбудата што ја обезбедува. Различни варијанти на покер, како мобилен онлајн покер , држете ги, фалете се и кинески покер, постојат. Играњето покер не е толку тешко, но совладувањето на покер е уште еден подвиг. Почетниците без никакви вештини можат масовно да крварат во покер собите. Секоја покер игра, било да е онлајн или во копнени казина, бара однапред одредена стратегија. Еве неколку докажани совети за покер кои можат да ја трансформираат играта на играчот од просечна во професионална.

5 најголеми разлики помеѓу покер и блек џек
2021-10-06

5 најголеми разлики помеѓу покер и блек џек

Покер и Блек Џек се две од најпознатите игри со карти во светот. Всушност, двете од овие игри се две од најпознатите казино игри во светот. Овие игри не се само една од најпопуларните игри офлајн, луѓето сакаат да играат Блек Џек онлајн и сакаат да играат покер онлајн.

Мобилни казино игри што не замислувавте дека ќе функционираат
2021-07-12

Мобилни казино игри што не замислувавте дека ќе функционираат

Кога во 1973 година беше измислен првиот мобилен телефон, идејата беше да се олесни глобалната комуникација. Но, иако тоа е постигнато 100%, никој никогаш не замислуваше дека најдобрите мобилни казина ќе им дадат на традиционалните казина трка за своите пари. Тоа е затоа што онлајн коцкањето континуирано иновира за да ја достигне брзата мобилна технологија.

Водич за сите варијации на онлајн казино покер
2021-06-21

Водич за сите варијации на онлајн казино покер

Кога поставувате сметка за онлајн казино, првата игра што треба да се игра е најверојатно слот машина. Тоа е делумно затоа што повеќето казина ја спакуваат оваа игра во повеќето од нивните бонуси за добредојде. Но, длабоко во водите лежи веројатно најпрофитабилната мобилна казино игра - видео покер.