Историја на игрите со коцкање со коцка

Игри

2021-12-03

Benard Maumo

Коцките се квадратни коцки што може да се фрлаат со најмногу шест точки со страни кои имаат исто толку точки. Тие вообичаено се користат за генерирање случајни броеви во игри со коцкање со коцки, како што се craps и Sic Bo. И благодарение на современите технолошки достигнувања, игрите со коцки сега се главен во најдобрите мобилни казина на интернет.

Историја на игрите со коцкање со коцка

Историја на игри со коцки

Сè уште не е јасно од каде потекнуваат игрите со коцки. Сепак, истражувачите веруваат дека коцките постоеле уште пред да се запише раната историја. Се верува дека коцките биле измислени за да се практикува гатање со помош на „talus“ на копитасти животни. Добар пример е коскената коцка на Скара Брае, Шкотска, која датира од 2400 година п.н.е.

Сепак, игрите со коцкање со коцка беа популарни меѓу Римјаните кои беа страсни коцкари. Раните римски коцки биле шестстрани или дваесетстрани. 20-страната датира од Птоломејскиот Египет во 2 век п.н.е.

Но, Римјаните не беа единствените кои знаеја нешто за коцките тогаш. И Грците неизмерно ја сакаа играта на коцки. Посебна грчка митологија вели дека Адот, Посејдон и Зевс се коцкале користејќи коцки за да ја поделат контролата на Земјата.

Популарни игри со коцкање со коцки за играње

Денес, коцките се најдоа во најдобрите мобилни казина. Најпопуларните игри со коцки вклучуваат:

  1. Игра на зарове: Craps е несомнено „кралот“ на игрите со коцки во казината. Иако играта може да биде огромна за почетници, едноставно е да се совлада. Во оваа игра, стрелецот фрла и фрла две коцки со играчи кои се обложуваат на бројот на кој ќе слета коцката. Но, прво, не заборавајте да научите како популарните глупости се обложуваат како помини/не помине и дојди/не доаѓај на работа.

  2. Сик Бо: Sic Bo е уште една забавна игра со коцки во онлајн казина. Играта го следи своето потекло во Азија и денес е широко распространета во казината во Лас Вегас. Сик Бо е прилично сличен на глупости, само што овој пат стрелецот наместо две ќе фрли три коцки. Исто така, опциите за обложување се различни во Сик Бо, при што најголемите и малите облози се најпопуларни.

  3. Клондајк: Дали некогаш сте слушнале за оваа казино игра порано? Па, Клондајк користи пет коцки. Дилерот прво ги фрла своите коцки пред играчот да ги фрли за да добие поголема комбинација. Играчите можат да предвидат дека нивната ролна комбинација ќе биде повисока или пониска од онаа на дилерот. Исто така, гејмерите можат да се обложуваат дека ќе „победат 2 асови“ со тркалање два пара. Само запомнете дека нерешениот резултат е победа за казиното.

  4. Чак-а-среќа: Ова е уште една невообичаена игра со коцкање со коцка, главно затоа што се игра во помали казина. Но, немојте да бидете измамени; оваа игра е забавна и директна. Три коцки се ставаат во џиновски песочен часовник што се врти. Потоа, играчите ставаат облози со броеви, висок облог, низок облог, облог на терен и облог за џекпот. Сепак, не грижете се, бидејќи овие облози лесно се совладуваат. Тоа е дури и најдобрата игра со коцки што може да ја играте дома за време на викендот со вашите пријатели.

  5. Банка Франческа: Оваа коцкарска игра е сосема слична на бакара. Но, наместо да користи карти, Банка Франческа користи коцки. Правилата на играта се прилично лесни. Гејмерите ги ставаат своите чипови на која било од трите области за обложување; големи (14-16), мали (5-6) и кецови (три коцки за фрлање една). Големите и малите облози имаат сооднос на исплати 1:1, а асовите плаќаат 61:1. Со предност на куќата од околу 1,5%, ова е единствена игра за играње.

Која е иднината на игрите со коцки?

Иднината на игрите со коцкање со коцка е светла, благодарение на мобилните казина. Повеќекратните истражувања докажуваат дека повеќе играчи ги отфрлаат долгите патувања во казиното во корист на мобилните игри. И бидејќи 5G ветува уште поголема брзина на интернет од повеќето Wi-Fi конекции, време е да играте игри со коцки во движење.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости