Водич за сите варијации на онлајн казино покер

Вести

2021-06-21

Eddy Cheung

Кога поставувате сметка за онлајн казино, првата игра што треба да се игра е најверојатно слот машина. Тоа е делумно затоа што повеќето казина ја спакуваат оваа игра во повеќето од нивните бонуси за добредојде. Но, длабоко во водите лежи веројатно најпрофитабилната мобилна казино игра - видео покер.

Водич за сите варијации на онлајн казино покер

Покерот, исто како блек џекот, им нуди на играчите можност да применат убиствена стратегија за да го намалат работ на куќата на помалку од 1%. Но, дали знаевте дека има многу варијанти на покер за играње онлајн? Подолу е листа на најпопуларните покер игри.

Тексас Холдем

Од сите покер варијации овде, Тексас Холдем несомнено е најраспространет. Оваа игра ќе ја најдете во речиси секое мобилно казино на кое ќе изберете да играте. Тоа е главно затоа што Холдем е супер-лесен за учење и подобрување. Играта започнува со двајца обложувачи кои започнуваат со ставање принудни облози наречени „ролетни“. После тоа, на играчите им се делат карти со две дупки и акцијата започнува. Гејмерите можат да креваат, преклопуваат или повикуваат, во зависност од ситуацијата.

Џек или подобро

Jacks or Better нуди едноставност за играње. Овде, играта е прилично слична на слот машините. Играчите започнуваат со ставање почетен облог (слепо) пред да добијат пет карти. После тоа, можете да држите кој било број на картичката пред да го разделите последниот. Конечно, фиксна сметка за исплата е направена за рака која содржи пар Jacks or Better. Тоа е толку брзо и директно!

Омаха Здраво

Варијациите на покер не се подобри од Омаха Здраво. Во овој случај, играта е слична на Texas Hold'em, иако со мала разлика. Овде, на играчите им се делат четири карти наместо две. После тоа, играчите го прават тоа за да ја ослободат победничката рака со 5 карти.

Но, притоа, ќе користите само две од вдлабнати карти и три од петте заеднички карти. Накратко, правењето убиствена рака во оваа игра е супер лесно бидејќи на почетокот ви делат повеќе карти.

Омаха Хи-Ло

Понекогаш наречена Omaha 8 или Better, Omaha Hi-Lo е покер игра слична на Omaha Hi. Сепак, тенџерето на крајот е подеднакво поделено помеѓу најниската и највисоко рангираната рака со 5 карти. Но, како што се очекуваше, „ниската“ рака мора да исполнува одредени строги услови. Прво, сите карти во „ниската“ рака со 5 карти мора да се рангираат на осум или пониско. Дополнително на тоа, флешовите и правците не се бројат против рака за време на оваа игра.

7 Картичка обетка

Пред пронаоѓањето на Texas Hold'em, 7 Card Stud беше „владетелот“ на покер масите. Интересно е што оваа игра има нула заеднички карти, што значи и помалку високи раце. Во тој случај, играчите ги користат само поделените карти за да ја направат популарната покер комбинација со 5 карти. Секој играч добива свртена карта заедно со две картички свртени надолу. Накратко, помалку раце значат агресивно рано обложување и повеќе фокусирање на пресметување коефициенти.

Карибите Студ

Карибите Студ покер вклучува играње против казино наместо други гејмери. Зошто? Казината ја создадоа оваа игра за љубителите на покер кои секогаш се сомневаат дека другите играчи можат да изневерат. Настрана, забавата започнува кога крупието дели десет карти; пет за нив и пет за вас. Потоа, тие ќе ви покажат една од нивните карти за да ја подигнете или преклопите. Во секој случај, највисоката рака ја освојува победата.

Заклучок

Како што можете да видите, светот на покерот е огромен. Можете дури и да играте други варијанти на покер како Омаха со 5 карти, извлекување со 5 карти, покер со 3 карти и многу други. Сепак, јасно е дека Texas Hold'em е најпопуларен. Тоа е затоа што играта нуди едноставни правила за совладување и повеќе можности за победа за вешти играчи. Значи, дали сте подготвени да започнете да играте покер?

Најнови вести

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари
2023-10-01

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари

Вести