Бинго Линго: Усовршете ги сите 90 термини за сленг и нивното потекло

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerHenrik JohanssonFact Checker

Бинго, игра која многумина ја сакаат ширум светот, не се однесува само на бројки; тоа е енергична заедница со својот уникатен јазик. Оваа објава се нурнува во фасцинантниот свет на сленгите на Бинго, истражувајќи ги сите 90 термини и што тие претставуваат, додавајќи дополнителен слој на забава во вашата следна игра со Бинго!

1-10: Броевите за загревање

 1. Окото на Кели: Именуван по Нед Кели, австралиски одметник, тоа е упатување на неговото едно преживеано око.
 2. Една мала патка: Наликува на бројот 2, тој е едноставен како еден надрилекар!
 3. Шолја чај: Британски фаворит, бројот 3 е знак за култура на чај.
 4. Тропајте на вратата: Римува со четворица, сигнализирајќи дека некој е на врата.
 5. Жив човек: Римување со пет, тоа е повик на возбуда.
 6. Том Микс: Рима за шестмина, именувана по раниот холивудски каубој.
 7. Среќен седум: Универзално познато, седум често се гледа како среќен број.
 8. Градинарска порта: Римува со осум и исто така фраза што покажува „не доцни“
 9. Докторски наредби: За време на Втората светска војна, апчињата број 9 беа лаксатив што го даваа армиските лекари.
 10. Дувото на Борис: Десет се однесува на Даунинг стрит 10, резиденцијата на британскиот премиер.

11-20: Тинејџерите и дваесеттите

 1. Нозе единаесет: Наликува на пар нозе, често придружени со свирежи од волк.
 2. Една дузина: Честа фраза за група од дванаесет.
 3. Несреќен за некои: Репутација на тринаесет како несреќен број.
 4. денот на вљубените: Се слави на 14 февруари.
 5. Млад и заинтересиран: Петнаесет рими со остри, што укажува на ентузијазам.
 6. Sweet Sixteen: Значаен роденден во многу култури.
 7. Танцувачка кралица: Осврнувајќи се на познатата песна на АББА.
 8. Доаѓањето на возраст: Во многу земји, 18 години е зрелоста.
 9. Збогум тинејџери: Деветнаесет, последната од тинејџерските години.
 10. Еден резултат: „Борт“ е стар термин за дваесет.

21-30: Мешана торба

 1. Клуч на вратата: Означува навршување 21 година, традиционално возраст на зрелост.
 2. Две мали патки: Наликува на пар патки, па оттука „квак квак“
 3. Ти и јас: Рима за дваесет и три.
 4. Два дузина: Двапати дванаесет, едноставно пребројување.
 5. Патка и нуркаат: Римува со дваесет и пет.
 6. Изберете и измешајте: Римување со дваесет и шест.
 7. Порта кон рајот: Римување со дваесет и седум.
 8. Во држава: Рими со дваесет и осум.
 9. Подигни и блеснете: Римување со дваесет и девет.
 10. Валкана Герти: Врз основа на песна од Втората светска војна.

31-40: Пресвртници во животот

 1. Стани и трчај: Рима со триесет и еден.
 2. Тока Мојот чевел: Од расадничката рима (32).
 3. Сите Тројки: Визуелно, три тројки.
 4. Побарајте повеќе: Рими со триесет и четири.
 5. Скокни и живеј: Танцов потег, римуван со триесет и пет.
 6. Три дузина: Едноставно броење.
 7. Повеќе од единаесет: Рими со триесет и седум.
 8. Божиќна торта: Римуван сленг за триесет и осум.
 9. Чекори: Осврнувајќи се на филмот на Хичкок од 1935 година, „39 чекори“
 10. Непослушен четириесет: Разигран термин за навршување четириесет години.

41-50: Средниот живот

 1. Време за забава: Римување со четириесет и еден.
 2. Мечо Пух: Познатата мечка, римува со четириесет и два.
 3. Долу на колена: Римува со четириесет и три.
 4. Испуштени фиоки: Наликува на обликот на броевите.
 5. На пола пат: Половина од деведесет, највисокиот бинго број.
 6. До трикови: Римува со четириесет и шест.
 7. Четири и седум: Директен повик.
 8. Четири десетици: Повторно, едноставно пребројување.
 9. PC: Осврнувајќи се на британската полиција, „49“ е нивниот код.
 10. Половина век: Педесет години, значајна пресвртница.

51-60: Патот до пензионирањето

 1. Дотерување на палецот: Рими со педесет и еден.
 2. Дени Ла Ру: Познат драг артист, римува со педесет и два.
 3. Заглавени во дрвото: Рими со педесет и три.
 4. Исчисти го подот: Римување со педесет и четири.
 5. Живи змии: Наликува на змии, рими со педесет и пет.
 6. Дали таа вредеше?: Се однесува на трошоците за дозвола за брак од 5 шилинзи и 6 пени.
 7. Сорти на Хајнц: Се однесува на „57 сорти“ во рекламирањето на Хајнц.
 8. Натерајте ги да чекаат: Рими со педесет и осум.
 9. Брајтон линија: Се однесува на возот од Лондон до Брајтон.
 10. Пет десетици: Едноставно броење.

61-70: Златните години

 1. Пекарска пунџа: Рими со шеесет и еден.
 2. Завртете ја завртката: Римување со шеесет и два.
 3. скокоткај ме: Рими со шеесет и три.
 4. Црвена сурова: Римување со шеесет и четири.
 5. Старосна пензија: Традиционална возраст за пензионирање.
 6. Кликнете со кликање: Наликува на кликнување на игли за плетење.
 7. Скали до Рајот: Рими со шеесет и седум.
 8. Заштеда на Грејс: Римување со шеесет и осум.
 9. Во секој случај: Бројката изгледа исто наопаку.
 10. Три оценки и десет: Библиски, животниот век на човекот (70 години).

71-80: Појасот зајдисонце

 1. Тресок на тапанот: Рими со седумдесет и еден.
 2. Шест дузина: Едноставно броење.
 3. Пчела кралица: Римување со седумдесет и три.
 4. Продавница за бонбони: Рими со седумдесет и четири.
 5. Настојувај и се труди: Римување со седумдесет и пет.
 6. Тромбони: Од песната „76 Trombones“ во мјузиклот „The Music Man“
 7. Зајдисонце лента: Позната област во Лос Анџелес, а исто така наликува на две седумки.
 8. Рајската порта: Римување со седумдесет и осум.
 9. Уште еднаш: Рими со седумдесет и девет.
 10. Осум и празно: Римување со осумдесет.

81-90: Конечно одбројување

 1. Застани и бегај: Рими со осумдесет и еден.
 2. Директно преку: Римување со осумдесет и два.
 3. Време е за чај: Римување со осумдесет и три.
 4. Седум дузина: Едноставно броење.
 5. Останувајќи жив: Од песната на Bee Gees, римувана со осумдесет и пет.
 6. Помеѓу стапчињата: Рими со осумдесет и шест, референца голман.
 7. Торки во Девон: Римување со осумдесет и седум, место во ОК.
 8. Две дебели дами: Наликува на обликот на броевите.
 9. Скоро таму: Само еден помалку од горниот број.
 10. Врвот на продавницата: Највисока бројка во бинго, сигнализирајќи го крајот.

Еве ги, сите 90 Бинго сленгови! Секој од нив е мало парче историја, култура или обична забава. Следниот пат кога ќе се пробиете низ игра со Бинго, запомнете ги овие сленгови и додадете малку дополнителна жар во вашата игра!

Бинго Линго: Усовршете ги сите 90 термини за сленг и нивното потекло
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Водич за мобилно бинго: играјте и освојувајте онлајн

Водич за мобилно бинго: играјте и освојувајте онлајн

Бингото е еден од главните потпори мобилни казино игри на која било сериозна локација или апликација за казино. Играта е неверојатно едноставна за играње со раб на куќа погодна за играчите помала од 2%.

Најдете го вашиот стил на бинго: Водич за типови на мобилни бинго играчи

Најдете го вашиот стил на бинго: Водич за типови на мобилни бинго играчи

Играњето мобилно бинго може да биде забавно поминување на времето кое бара многу малку вештина бидејќи во голема мера се заснова на среќа и шанса. Сепак, играчите на бинго сè уште можат да ја подобрат својата игра, да освојуваат поголеми награди и уште повеќе да уживаат во играта со усвојување на одреден стил на играње.