Бинго

На ден на плажа, попладне со семејството или недела заедно со соседите. Бингото е најважната игра за семејството и пријателите на многу места во светот. Сосема случајно дефинирано, бингото може да ги обедини семејствата преку акумулација на извлечени броеви и ви овозможува да освоите интересни награди.

Целта на играта е да се пополнат линиите или целата карта и да се добие победата. Се претпоставува дека оваа игра започнала да се игра во шеснаесеттиот век, така што нејзината историја има повеќе од 400 години еволуција. За да го играте, потребна ви е само карта и неколку топки со броевите што треба да се извлечат.

Бинго
Како да играте бинго

Како да играте бинго

Постојат многу видови на бинго, како бинго за танц или оние што треба да им помогнат на добротворните организации. Но, генерално, бинго е игра која остава сè на случајноста. Помеѓу сите играчи, картичките се поделени со низа случајни броеви испечатени на нив.

Од друга страна, има возбуда, со топки внатре кои имаат бројки. Оние кои можеби се или не се играч, ги вадат топките од возбудата и гласно ги објавуваат бројките. Луѓето кои ја имаат на својата картичка мора да ја прецртаат додека не постигнат една од целите, а тоа може да биде пополнување на целата картичка или само дел од неа.

За да постигне победа, секој играч ќе треба само да пополни линија со броеви од неговата картичка, или подоцна, комплетната картичка. Постојат многу различни опции за играње бинго во денешно време, како онлајн бинго, кое исто така може да се игра на кој било паметен телефон. Има многу апликации кои им овозможуваат на луѓето да играат брзо и лесно, дури и со вистински облози.

Додека се играат во познато опкружување, облозите во бинго обично се ретки, но во големи настани, наградите обично се значителни во замена за мала инвестиција. Огромниот број на луѓе кои можат да учествуваат во игра овозможува големи профити, така што, генерално, една игра бинго може да вклучи стотици луѓе.

Како да играте бинго
Правила за бинго

Правила за бинго

Правилата за бинго обично се многу едноставни. Иако, како и секогаш, зависи од типот на бингото што се игра, неговите правила најчесто се сосема исти. На почетокот на секоја игра, на сите играчи ќе им се дели картичка со случајни броеви. Целта ќе биде, преку ждрепката, играчот да може да ги комплетира броевите на една линија или на целиот картон.

Општо земено, постојат два вида награди. Кога некој ќе заврши линија од картонот, без разлика дали е хоризонтална или вертикална, играчот мора да објави дека е ВИСТИНА и да побара дел од наградата.

Последователно, кога играчот ќе ги пополни сите броеви на неговата картичка, тој мора да извика „бинго“ и потоа да ја добие првата награда. За сите броеви да имаат исти шанси да излезат, секоја топка мора да има иста тежина и мерки. Затоа, ќе бидат загарантирани еднакви шанси за секоја извлечена топка. За да ги прецртате броевите на картичките, постојат различни начини. Во домашните игри, обично избирате да поставите зрна или чипови на броеви, за да можете повторно да ги користите картите во други игри. Меѓутоа, во казината обично се прецртува со маркер или пенкало.

Правила за бинго
Стратегија за бинго

Стратегија за бинго

Бингото не е игра за луѓе кои брзаат, или за оние кои сакаат пари многу брзо. Стратегијата за бинго е прилично едноставна, бидејќи сè останува во рацете на случајноста, со оглед на тоа што да очекуваме. Трпението е главната доблест за тоа кој игра бинго, а ако сте во добро друштво, бингото може да биде начин да го поминете времето.

Она што секој играч секогаш мора да го има во бинго е вниманието. Ништо не смее да го украде вниманието на играчот, бидејќи секој извлечен број треба да биде означен на картичката, за да се следат правилата на играта.

Ако некој игра бинго на попрофесионален начин, ставот е важен. Секогаш чувајте го вниманието помеѓу извлечениот број и оние на картичката. Покрај тоа, пред другите играчи, важно е да се задржи присебноста, без прекумерни манифестации на радост или грижа.

Во случај да ги пополните сите броеви на картичката или линијата, важно е да го објавите многу брзо. Играчот не смее да се плаши дека згрешил, бидејќи пред да ја додели наградата ќе се проверат бројките. Наместо тоа, ако друг играч извика „бинго!“ претходно, тој ќе биде добитник на наградата.

Стратегија за бинго
Бинго бесплатно

Бинго бесплатно

За разлика од многу други казино игри, бингото е прилично позната игра, која обединува многу луѓе и чиј интерес не е строго паричен ниту пак заработка. Затоа, играњето бесплатно бинго е одлична алтернатива, од која милиони луѓе можат да имаат неверојатна корист без да инвестираат ниту денар.

Дополнително, доколку некој играч има економски аспирации, може да вежба на некоја онлајн платформа. Бинго исто така е игра што може да се носи во џеб преку паметен телефон на одлични апликации. Без разлика дали се работи за вежбање или само за забава, бинго е игра која му овозможува на секој да помине неверојатни моменти без да мора да се обложува.

Бинго бесплатно
Бинго со вистински пари

Бинго со вистински пари

Вистински пари? Во бинго? Се е можно кога се игра бинго. Вистина е дека повеќето бинго награди се физички работи, како што се подароци или бесплатно патување. Но, онлајн бингото, особено она што се игра на паметни телефони, ги прошири цените во готовина. Затоа е многу привлечно да се учествува во бинго со малку пари.

Но, како и во секоја коцкарска игра, важно е да се игра одговорно. Прекумерното коцкање може да претставува проблем за вашето ментално здравје, па играчите треба да управуваат со буџетот за загуба, покрај тоа што ќе воспостават лимит на парите за обложување. Бингото е тивка игра, па секој играч може да се обложува на релаксиран начин, но одговорноста е важна.

Бинго со вистински пари
Историја на Бинго

Историја на Бинго

За некои историчари, бингото го има своето потекло на крајот на Стариот Рим, но повеќето ја датираат играта од 16 век. Ова се смета за една од првите популарни игри во историјата, а ја играле варвари од различни села за да ги надминат различните придобивки и освојувања.

Популаризацијата на играта дојде прво во Италија, а потоа и во Франција, каде што го доби името Ле Лото. До 19 век, таа се прошири низ цела Европа и веќе во 20 век стигна до Америка. Името „бинго“ е исто така од минатиот век. Бингото е една од игрите што се користат за собирање средства.

Историја на Бинго

Најнови вести

Каков бинго играч сте вие?
2022-02-17

Каков бинго играч сте вие?

Играњето мобилни бинго е многу забавно и бара многу малку вештина бидејќи играта се заснова на среќа и шанса. Сепак, ова не го спречува бинго играчот да прифати одреден стил со цел да ја подобри својата игра, да освои поголеми награди и да се забавува повеќе надвор од играта.

Дали повеќе млади коцкари играат бинго онлајн?
2021-10-20

Дали повеќе млади коцкари играат бинго онлајн?

Бингото е еден од главните потпори мобилни казино игри на која било сериозна страница или апликација за казино. Играта е неверојатно директна за играње со куќен раб погоден за играчите помал од 2%.

Сите 90 бинго сленгови и што претставуваат
2021-10-12

Сите 90 бинго сленгови и што претставуваат

Дали некогаш сте гледале игра со Бинго и сте се запрашале што значат тие рими што повикувачот ги извикува? Ако одговорот е да, тоа значи две работи.

Како да победите на онлајн бинго
2021-01-05

Како да победите на онлајн бинго

Онлајн бинго е казино игра која им овозможува на играчите да се забавуваат и да освојат пари. Но, дали играчот може да ги зголеми своите шанси за победа додека игра онлајн бинго со вистински пари? За жал, бингото е игра на среќа, па не постои вистински начин да си дадете предност пред куќата. Но, сè уште не грижете се бидејќи има неколку работи што можете да ги направите за да ги навалите услугите на ваша страна. Ајде да погледнеме!