Вести

January 24, 2022

Популарноста на мобилните казина во Африка

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Онлајн коцкањето е нешто вообичаена практика во повеќето развиени земји. Гејмерите во регулираните јурисдикции низ Европа, Азија и Америка можат играјте слотови за вистински пари на мобилен каде било, во секое време. 

Популарноста на мобилните казина во Африка

Но, фокусот сега се префрла на Африка. Африканските земји веќе некое време работат во сивиот iGaming простор. Додадете ги брзите стапки на пенетрација на интернет и мобилни телефони, а Африка ќе стане практично неодолива за нив најдобрите мобилни казина. Значи, оваа објава го разгледува она што ја тера Африка да штиклира за меѓународните оператори на онлајн казино.

Мобилна пенетрација во Африка

Брзо растечката економија на Африка е поттикната од технолошкиот напредок, при што мобилната технологија игра централна улога. Според извештајот на GSMA, имало приближно 495 милиони корисници на паметни телефони во Африка до крајот на 2020 година. Ова претставува неверојатни 46% од населението на континентот. 

Сè уште треба дополнително убедување дека индустријата за паметни телефони во Африка е следната голема работа? Па, Статиста вели дека економијата на паметни телефони во Африка е во пораст дури и за време на пандемијата СОВИД-19. Во извештајот се вели дека во третиот квартал од 2021 година биле испорачани 26 милиони нови единици на паметни телефони на континентот. 

Оваа статистика треба да биде одлична вест за ушите на најдобрите мобилни казина. Тоа значи дека бројот на потенцијални мобилни казино играчи на континентот постојано се зголемува. Покрај тоа, повеќето од овие паметни телефони се овозможени 4G/5G, што е голем поттик, имајќи предвид дека поврзувањето со Wi-Fi не е толку распространето на континентот. 

Пристап до Интернет во Африка

И покрај неодамнешното навлегување на интернет во Африка, континентот сè уште следи други региони во овој поглед за една милја земја. Но, има некои добри вести. Во извештајот на ДВ се вели дека Светска банка сака да му помогне на регионот да постигне универзална интернет покриеност до 2030 година. 

Тоа, рече, Нигерија, Египет и Кенија водат во однос на покриеноста на Интернет. Нигерија, на пример, имаше 154,30 милиони активни корисници на интернет заклучно со 2020 година, а се очекува бројките да се зголемат уште повеќе. Од друга страна, земјите како Јужен Судан и Еритреја имаат само 8% и 6,9% стапки на пенетрација на интернет, соодветно. 

Така, иако претстојат предизвици, интернет-врската на Африка се очекува да расте со претплати за мобилни телефони. Уште поимпресивно е што земјите како Нигерија, Кенија и Јужна Африка веќе имаат пуштено во употреба 5G интернет. 

Правила за коцкање во Африка

За жал, Африка нема единствен пристап кон законите за игри. Работата е во тоа што повеќето земји немаат закони за регулирање на онлајн коцкањето. А оние што ги имаат се или застарени или премногу плитки за да ја покријат сегашната реалност на пазарот за коцкање.

На пример, сите форми на обложување се легални во Кенија, рангирајќи ја земјата на третото место на континентот во однос на приходите од коцкање. Но, како што се очекуваше, копнените казина се надалеку овде, така што повеќето играчи се одлучуваат за лесно достапно онлајн обложување преку мобилни телефони. Во моментов во регионот работат десетици офшор обложувалници.

Од друга страна, земјите како Египет и Сомалија имаат строги закони за обложување кои го прават предизвик за играчите слободно да се коцкаат. Но, за нивна одбрана, ова е обично норма во повеќето муслимански земји, особено на Блискиот Исток. Значи, генерално, тоа е мешана торба за операторите кога станува збор за законите за коцкање во Африка.

Изгледа светло за Африка!

Да заклучиме, играње мобилни слотови за вистински пари или која било друга казино игра сега е секојдневие на континентот кој беше во темнина пред неколку години. Африка моментално доживува пораст на поврзувањата со паметни телефони и Wi-Fi. 

Покрај тоа, владите сфатија дека регулираното коцкање може да донесе пристојни приходи. Затоа, некои земји дури формираа тела за регулирање на коцкањето за да ја насочат индустријата. Така, се рече, Африка е на вистинската траекторија да стане рај за најдобрите мобилни казина.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести