Play'n GO станува грчки по обезбедувањето лиценца за оператор

Play'n GO

2021-09-06

Benard Maumo

На 25 мај 2021 г Play'n GO со гордост му соопшти на светот дека добила сосема нова грчка лиценца за оператор. Како резултат на тоа, грчките играчи сега ќе уживаат во популарните титули како 3 Кловн Монти, Scroll of Dead, European Roulette Pro и многу повеќе.

Play'n GO станува грчки по обезбедувањето лиценца за оператор

Запомнете, земјата почна да издава лиценци за коцкање подобни онлајн мобилни казино оператори и добавувачи неодамна по далекусежни измени на законот за коцкање. Неодамнешното законодавство треба да и помогне на индустријата за игри во земјата да расте уште повеќе.

Усогласеност со најновите измени

По добивањето на новата лиценца од Hellenic Gaming Commission, шефот за продажба и управување со сметки на Play'n GO, Магнус Олсон, рече дека промените во регулативата за коцкање се случуваат на глобално ниво. Затоа, компанијата ја поздравува најновата рамка во Грција и се радува на целосно усогласување со новите закони.

Олсон дополнително објасни дека развивачот е горд на своите игри и би сакал да донесе повеќе на масата. Тој изјави дека благодарение на усогласеноста на Play'n Go со законите за игри и првокласниот развој на игри, нивните партнери можат да очекуваат забавна содржина на повеќе пазари.

Нови грчки регулативи за коцкање

Добавувачот на мобилни казино требаше да добие нова лиценца Грција откако земјата донесе сосема нови закони за коцкање. Во октомври минатата година, Грчката комисија за игри на среќа ја отвори процедурата за аплицирање за правата за вршење на онлајн обложување и други игри на среќа во земјава.

Новиот закон вели дека се издаваат посебни лиценци за спортско обложување и работење со мобилни казино. За првото, операторите ќе треба да платат 3 милиони евра за да ги добијат правата. Од друга страна, секое мобилно казино што сака да работи во Грција ќе мора да се раздели со такса за лиценцирање од 2 милиони евра. Во секој случај, лиценцата ќе се обновува на секои седум години.

Исто така, новите правила наведуваат дека љубителите на слотот Play'n GO ќе стават максимален облог од 2 € по спин. Како тоа да не е доволно, добивките се ограничени на 5.000 евра, со ограничување од 50.000 евра кога се игра која било игра со џекпот. Овие реформи на законот за коцкање со мобилни телефони се дел од пошироката шема наречена „Инвестирај во Грција“. Идејата е да се насочи законодавството во земјата за да се обезбеди погодна деловна средина.

Напади на други регулирани пазари

Play'n GO, секако, не е нов за навлегување во нови пазари за коцкање. Во март 2021 година, компанијата објави дека обезбедила лиценца од ЛОТБА за снабдување на своите забавни онлајн казино игри во Буенос Аирес, Аргентина.

Интересно, Play'n GO е еден од првите програмери што добија одобрение на овој сосема нов возбудлив пазар за коцкање. Како такви, повеќе од 17 милиони луѓе кои живеат во градот и неговите провинции ќе пристапат до библиотеката за игри на компанијата.

Според шефот на продажбата на Play'n GO во Латинска Америка, Кристијан Акуна, аргентинскиот пазар на коцкање моментално доживува позитивна регулатива, што го прави цел за многу оператори. Така, Play'n GO го користи своето латиноамериканско искуство за да ја задржи водечката позиција на новорегулираниот аргентински пазар.

Пред неколку месеци, во јули минатата година, Play'n GO, на свој типичен начин, ги објави плановите за влез на регулираниот швајцарски пазар. Овој развој значеше дека компанијата сега има упориште во повеќето земји на ЕУ, како Шведска, Португалија, Хрватска, Литванија и многу повеќе.

За Play'n GO

Лансиран во 1997 година, Play'n GO е етаблиран бренд во индустријата за iGaming. Компанијата има своја база во Ваксјо, Шведска, и вработува повеќе од 200 луѓе. Во моментов, Play'n GO обезбедува повеќе од 200 иновативни видео слотови и широк избор на игри на маса и бинго.

Покрај Грција, компанијата има лиценци за работа во Малта, ОК, Шведска, Романија и на други десетици регулирани пазари. И да, игрите на Play'n GO се тестирани и одобрени од независните BMM Testlabs.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости