Плаќања

February 3, 2022

Еволуција на мобилните казино плаќања ширум светот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

На индустријата за мобилни телефони еволуираше многу. Денес, може безбедно да се каже дека паметните телефони од високата класа се побрзи и поефикасни од „просечниот“ компјутер. Но, една област за која помалку се зборува е плаќањата со мобилни телефони. 

Еволуција на мобилните казино плаќања ширум светот

Универзалното присуство на паметни телефони и таблети забележа пораст на иновативните решенија за плаќање. Значи, прочитајте за да ја разберете историјата на мобилните плаќања и како тие функционираат.

Кратка историја на мобилни плаќања

Иако повеќето луѓе се чувствуваат како да не можат да живеат без своите телефони, овие уреди не постојат долго време. Првиот рачен мобилен телефон беше лансиран не многу одамна во 1973 година од Motorola. Тогаш, овие телефони се нарекуваа телефони од 0G или нулта генерација. Само помислете на тоа како претходна верзија на 2G, 3G, 4G и 5G телефони. 

Но, на почетокот на 2000-тите мобилни телефони експлодираа на сцената. Тоа е откако Nokia го лансираше легендарниот 3310, кој беше продаден во над 120 милиони примероци. Потоа, во 2002 година, компанијата го лансираше 6750, со што стана првиот паметен телефон со камера во Европа. Покрај тоа, првиот iPhone и Android беа објавени во 2007 и 2008 година, соодветно.

Имајќи го тоа на ум, првото мобилно плаќање беше извршено во 1997 година, откако Coca-Cola воведе купување СМС во своите автомати. Потоа, во 1998 година, PayPal беше лансиран, означувајќи значајна пресвртница за онлајн банкарската индустрија. 

Но, не застана тука; Apple го претстави Apple Pay во 2014 година, а Android Pay стана достапен во 2015 година. Значи, правична претпоставка е дека мобилните плаќања не постојат толку долго. 

Подемот на мобилни плаќања

Мобилното плаќање немаше да биде онаму каде што е денес, ако не беа некои клучни технолошки достигнувања. Прво, пенетрацијата на мобилните телефони стана толку широко распространета овие денови. Добар пример е Субсахарска Африка, каде традиционалната банкарска пенетрација изнесува 25%, додека досегот на мобилни телефони е повеќе од 60%. Во Кенија, огромни 86% од домаќинствата користат мобилни плаќања. Сега, овие бројки докажуваат дека традиционалното банкарство мора да оди на мобилно или да ризикува заборавот.

Покрај популарноста на мобилните уреди, широко распространетата пенетрација на интернет значително помогна на работите. Во моментов, 4G-интернетот стана секојдневие, при што воведувањето на 5G веќе се зголемува. Како тоа да не е доволно, истражувањето за 6G е веќе во фаза на подготовка. Овие фактори заедно создаваат совршена средина за напредување на мобилното банкарство.

Најдобрите мобилни плаќања

Постојат три главни категории на мобилни плаќања. Подолу е краток поглед:

  • Комерцијални плаќања: Веројатно сте купиле нешто на вашиот мобилен телефон пред да користите кредитни картички или е-паричници. Ако не сте, тоа е прилично едноставно. Само отворете е-пазар како eBay или Amazon и додадете ставка во количката. Потоа, нарачајте, добијте потврда и почекајте ја стоката. Оваа бесконтактна трансакција е навистина побезбедна и поудобна од физичките трансакции. 
  • Плаќања за мобилни апликации: Самостојното плаќање со мобилни апликации е најпопуларно и најзгодно. Овде, потрошувачите купуваат стоки од онлајн трговец на мало со депонирање пари од давател на трансакции. PayPal, Neteller и Skrill доаѓаат со нивните посветени апликации. Airtel Money и M-Pesa се други добри примери каде што корисниците на мобилни телефони можат да штедат, префрлаат и купуваат стоки директно на нивните паметни телефони.
  • NFC (Комуникација во близина на терен): NFC е протокол за комуникација што поврзува два електронски уреди на кратко растојание, како 4 cm или помалку. Во овој вид трансакција, податоците се зачувуваат на паметниот телефон на потрошувачот и се користат за купување стоки. Примерите вклучуваат Samsung Pay, Android Pay и Apple Pay. 

Плаќањата не се ограничени на мобилни телефони

Мобилните плаќања еволуираа брзо, дозволувајќи им на играчите да вршат брзи трансакции на најдобрите мобилни казина. Забележете, сепак, дека најдобрите мобилни плаќања не се ограничени само на употреба на паметни телефони и таблети. Решенијата за плаќање како е-паричници и Apple Pay овозможуваат брзи трансакции на компјутери. Значи, плаќајте и играјте од далечина на вашиот мобилен телефон или лаптоп.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести