Социјални казина наспроти онлајн казина

Новости

2020-12-16

Денес, можете да играте казино игри како што се рулет, слотови, покер, и блек џек од вашиот телефон или компјутер. Но, додека многу луѓе сакаат да играат казина онлајн, не секој сака обложување со својот тешко заработен кеш. Затоа развивачите на казино игри воведоа социјални казина. Овие казина им дозволуваат на гејмерите да играат многу забава игри за забава. Но, освен што не е ризик, кои други работи знаете за социјалните казина?

Социјални казина наспроти онлајн казина

Кои се социјалните казина?

Социјално казино е веб-страница или апликација за онлајн казино што им овозможува на играчите пристап до популарните казино игри како слотови, видео покер , блек џек и рулет со нивните онлајн пријатели. Можете да играте социјални казина со преземање мобилни или компјутерски апликации или со користење на веб-прелистувач. Но, и покрај името, играчите на социјалните казино не се обложуваат со вистински пари. Со други зборови, овие казина се строго за забавни цели.

RTP (Враќање на процентот на играч) бројки на социјалните казина

Значи, како функционираат онлајн казината? Едноставно! Тие нудат RTP. Ова е износот што играта им ја исплаќа на играчите. Обично, повеќето игри што ќе ги играте на регулирани онлајн казина имаат RTP. На пример, кога играте слот-игра со 97% RTP, тоа значи дека ќе добиете 97 долари за секои обложени 100 долари. За да ја знаете стапката на RTP, посетете го делот за информации за играта. Сепак, не сите добавувачи на игри ги обезбедуваат овие податоци.

Но, дали социјалните казина нудат RTP бројки? За жал, индустријата за социјални игри не обезбедува проценти за исплата. Но, тука не е сè изгубено. Ако имате среќа, можете да најдете социјално казино со RTP. И покрај тоа, играчите во индустријата работат како што RTP не постои. Но, социјалните казина не се вообичаени измамници. Едноставно нема да имате претстава за сумата што можете да ја освоите на долг рок. Како заклучок, секогаш читајте ги прегледите на RTP пред да играте.

Социјални казина и регулација на игри

Легалноста е еден од примарните предизвици со кои се соочуваат речиси сите играчи на онлајн казино. Иако коцкањето е легално во повеќето земји, обложувањето преку Интернет не е дозволено од повеќето влади. На пример, најмалку половина од државите во САД допрва треба да го легализираат онлајн обложувањето.

За среќа, социјалните казина летаат веднаш под радарот. Впрочем, тие се само за забава и социјални елементи. Како што реков, не се обложувате со вистински пари, ниту пак можете да освоите вистински пари во овие казина. Наместо тоа, играчите купуваат чипови за да ги завршат целите и да постигнат признанија. Генерално, социјалните казина се само за забава.

Играње социјални казина со пријателите

Досега треба да имате поим за тоа како функционираат социјалните казина. Како што сугерира името, можете да ги поврзете вашите сметки за социјални медиуми со вашата апликација за социјално казино и да ја исфрлите со вашите пријатели. Се разбира, тоа е можно и во најдобрите онлајн казина. Сепак, ќе ви треба торба полна со готовина и облози бидејќи не можете да се обложувате бесплатно, за разлика од социјалните казина.

Дали играњето во социјално казино е безбедно?

Веројатно никогаш нема да имате јасна слика за вашите шанси за победа додека играте во повеќето социјални казина. Но, дали тоа значи дека овие казина се нелегални? Социјалните казина не прекршуваат никакви правила со тоа што не им нудат на играчите 95% слот RTP и 99% за блек џек. Тие дури можат да се извлечат со 1% RTP за која било игра. За среќа, не мора да ги поднесувате овие ситуации ако се чувствувате двојно вкрстени од социјално казино. Секогаш можете да играте и да купувате чипови на друго место.

Заклучок

Најголемата разлика помеѓу онлајн и социјалните казина е тоа што првото нуди коцкање со вистински пари, додека второто е главно за забава. Исто така, играњето во социјални казина е одличен начин за изострување на вашите вештини за игри, бидејќи тие немаат никакви правни јурисдикции и нудат поширока разновидност на игри. Но, секогаш запомнете дека играњето било која игра во казино прво треба да биде за забава. Затоа, забавувајте се и играјте одговорно!

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости