Нетлер и Скрил заминуваат од норвешката сцена на коцкање

Новости

2021-01-27

Тие велат дека промената е единствената постојана работа во животот, а онлајн коцкарите ширум светот тоа прилично добро го знаат. Жешки по забраната за кредитни картички на UKGC во април 2020 година, норвешките онлајн коцкари ќе мора да живеат без Нетлер и Скрил од 8 декември 2020 година. Прочитајте за да дознаете неколку работи за ова мало назадување и како да го заобиколите.

Нетлер и Скрил заминуваат од норвешката сцена на коцкање

Што се случи?

Норвешка почна да ги применува новите регулативи за коцкање преку Интернет и офлајн уште во декември 2020 година. Целта е да се заштити норвешкиот пазар за коцкање од нелегални активности на коцкање. Но, дали е тоа навистина така или на крајот ќе предизвика поголема штета? Па, промените во норвешките закони за коцкање првпат беа дискутирани на почетокот на 2020 година. Меѓу нив беше и воведувањето строга заштита на личните податоци од платформите за онлајн плаќање.

Дали Норвежаните можат да користат Skrill и Neteller?

Skrill и Neteller се несомнено едни од најпопуларните онлајн казино банкарски методи во моментов. Но, како што беше кажано првично, норвешките казина имаа рок до 8 декември 2020 година да ги информираат своите играчи за претстојните промени. Играчите на казино требаа до 21 декември да ги повлечат своите салда на казино од овие две опции за е-паричник. После тоа, играчите ќе мора да бараат други алтернативи за плаќање, како што ќе се дискутира подоцна.

Но, добрата вест е дека Норвежаните сè уште можат да ги користат Neteller и Skrill за пренос на средства. Новите закони дозволуваат активности кои не се коцкање, како што се повлекување готовина од банкомат, депозити за некоцкање, крипто услуга и трансфер на пари од лични причини. Генерално, овие опции за е-паричник не ја затвораат продавницата во Норвешка.

Кои се алтернативите?

Со заминувањето на Нетлер и Скрил од норвешката коцкарска сцена, кои опции се достапни за играчите? За среќа, нема недостиг од банкарски опции за онлајн коцкарите. Еве некои од нив:

  • ecoPayz – ecoPayz е популарна глобална опција за онлајн плаќање која е брза и сигурна. Оваа платформа поддржува над 50 валути, вклучувајќи ја и норвешката круна. Како Neteller и Skrill, трансакциите на ecoPayz ја надминуваат индустријата за коцкање. И што е најважно, веб-страницата е шифрирана со SSL за максимална заштита на податоците на интернет.

  • PayPal – Ако мислите дека Neteller и Skrill се најпопуларните опции за плаќање за онлајн казина, подобро размислете повторно. Тоа е затоа што PayPal е најкористената онлајн услуга за трансфер на пари во моментов. Платформата може да се пофали со трансакции од повеќе од 17 милијарди долари заклучно со 2019 година. Интересно е што PayPal работи само со најголемите и најбезбедните сајтови за коцкање.

  • Жичен трансфер – Повеќето норвешки казина им дозволуваат на играчите да депонираат и повлекуваат пари преку жични трансфери од нивните банкарски сметки. Тоа е еден од најдобрите методи за трансакции на големи количини.

  • Paysafecard – Paysafecard е широко популарна во ОК и во Европа воопшто. Начинот на плаќање е брз, безбеден и поддржан од повеќето норвешки онлајн казина. Играчите можат брзо да ги надополнуваат картичките во трговците на мало.

  • Visa/MasterCard – Visa и MasterCard се најпопуларните начини на плаќање во светот. Освен оние во ОК, играчите на казино ширум светот веројатно ќе ги најдат овие опции на некоја локација за коцкање. Сепак, повлекувањата може да потраат доста време за да се завршат.

  • Биткоин – За техничари, ова е одлична можност да ја префрлат верноста кон казина поддржани од Биткоин. Оваа дигитална валута е безбедна, анонимна и достапна во повеќето онлајн казина. Исто така, трошоците за трансакцијата се супер ниски бидејќи нема посредници. Трансакциите со биткоин не одземаат повеќе од 15 минути за да се завршат.

    Идни предвидувања

    Овие промени сигурно ќе влијаат на сите норвешки онлајн коцкари. Но, постои зрак на надеж дури и кога Скрил и Нетлер го напуштаат норвешкиот пазар за коцкање. Играчите сè уште можат да користат сигурни опции за плаќање како што се ecoPayz и Paysafecard за финансирање и повлекување пари од нивните онлајн казино сметки. Сè на сè, тоа е одлична лекција за играчите на онлајн казино да не се заглавуваат со единствен начин на плаќање.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости