Мобилно казино eCOGRA сертификација

Новости

2020-11-30

Кога се прави сеопфатен мобилни казино изборот на Gui de, безбедноста и правичноста на платформата обично се на врвот на листата. Повеќето играчи ќе проверат дали онлајн мобилното казино има лиценца од врвни тела како што се UKGC и MGA. Но, иако не може да се негира дека ова е критично, мора да го погледнете еКОГРА сертификација за да се обезбеди правичност. Значи, што значи eCOGRA, и зошто е важно за играчот на казино?

Мобилно казино eCOGRA сертификација

Што точно е eCOGRA?

Основана во 2003 година, eCOGRA е независна и меѓународно одобрена агенција за тестирање на онлајн казино која обезбедува заштита и правичност на играчите. Неговата примарна функција е да се осигура дека сите игри во онлајн или мобилно казино го поминале тестот за правичност и дека операторот се однесува одговорно.

Што прави eCOGRA?

Накратко, eCOGRA извршува две основни функции, кои вклучуваат:

Услуги на ATA (Одобрена агенција за тестирање)

АТА единствено се концентрира на тестирање на софтвер и системи за онлајн коцкање преку агенции. До денес, eCOGRA тестираше повеќе од 80 врвни казино оператори и уште 500+ игри за праведност и безбедност. Некои од популарните апликации за коцкање сертифицирани со eCOGRA вклучуваат 888 казино, Џекпот Градот, 22 Облог и други софтвер провајдерите како Microgaming и NetEnt.

Услуги за саморегулација

eCOGRA, исто така, надгледува некои цели за саморегулација како што се:

 • Заштитете ги ранливите играчи.

 • Спречете го малолетното коцкање.

 • Обезбедете ја приватноста на клиентите и безбедноста на информациите.

 • Борба против секое измамно или криминално однесување во казино.

 • Погрижете се играчите да добиваат брзи и точни плаќања.

 • Проценете ги RNG и RTP за да обезбедите фер играње.

 • Одговорен и конкурентен маркетинг. Барања за сертификација eCOGRA за мобилни казина Оваа агенција за тестирање има три главни барања кои онлајн казиното мора да ги исполни за да добие печат за одобрување. Тие се:

  Безбедност

  За мобилното казино да ги помине строгите упатства на телото, треба да понуди бескомпромисна безбедност на платформата. Прво и основно, онлајн казиното треба да поседува валидна лиценца од правно тело или влада. Исто така, казиното треба да користи SSL шифрирање на својата веб-страница, што спречува какво било прекршување на личните податоци. Покрај тоа, платните системи и другите системи треба редовно да се следат и прегледуваат.

  Праведност

  Ова тело обезбедува правичност на платформата давајќи им печат само на мобилните казина кои немаат историја на измама на своите клиенти. Пред да одобрат, тие ќе направат темелна проверка на позадината за да се осигураат дека казиното ги почитува строгите правила за фер игри на својата територија. eCOGRA ќе ги разгледа и другите карактеристики на казиното како што се услуги за клиенти, RNG (генератори на случаен број), RTP (процент на враќање на играч) и многу повеќе.

  Однесување

  Мобилното онлајн казино треба да се придржува до виталните политики за игри, како што се процесите против перење пари. Казиното треба да има одговорен маркетинг и промоции во нивните бонус награди. Исто така, тие треба да дозволат eCOGRA да ги прегледува редовно. Ова оди долг пат кон воспоставување доверлива средина за игри.

Од витално значење е да се знае дека eCOGRA не е целосен разговор, без шоу афера. Телото има квалификуван кадар кој се состои од финансиски, правни и ИТ ревизори. Тие користат меѓународни стандарди за ревизија и уверување за да се уверат дека онлајн казиното ги исполнува неговите барања.

Како да знаете дали мобилното казино е одобрено од eCOGRA

Кога првпат ќе посетите казино на вашиот мобилен телефон, скролувајте надолу на почетната страница, каде што ќе видите неколку логоа. Ќе ги најдете регулаторот (ите), бројот на лиценцата, опциите за плаќање и, се разбира, логото eCOGRA. Кликнете на врската за да го видите сертификатот за одобрување на казиното. Треба да има јасно наведен период на сертификација.

Збирот

Со постојано зголемување на низата мобилни казина, од витално значење е да се регистрирате на казина што гарантира безбедност и правичност. Играњето казино на мобилен со печат на одобрение eCOGRA покажува дека казиното е транспарентно, а RNG е фер. И не заборавајте дека eCOGRA е секогаш на подготвеност за да ги реши сите произлезени проблеми кои вклучуваат измама.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости