Историја на рулет

Новости

2021-02-21

Рулет е несомнено една од најиграните казино игри денес. Милиони гејмери го играат и онлајн и офлајн. Но, од каде точно дојде рулетот и што носи иднината за оваа игра? Продолжете да читате за да ја откриете богатата историја на рулетот, од раното потекло до денешната високотехнолошка онлајн верзија.

Историја на рулет

Кој е основачот на рулетот?

Рулетот бил воведен во 17 век во Франција од Блез Паскал. Историчарите веруваат дека тој ја создал примитивната форма на играта во неговата мисија да развие машина за постојано движење. Не е ни чудо што рулетот е француски збор за „мало тркало“

Според деловите од литературата, рулетот се играл во Париз уште во 1796 година. Тогаш, тркалата имаа една нула (црвена) и двојна нула (црна). Подоцна во 1800-тите, зелената боја беше воведена за да се спречи забуна за време на играта.

И на Римјаните и на Грците им се допадна

Да се биде војник во античките времиња не било забавна окупација за ниеден Римјанин. Покрај скратениот животен век, повеќето од нив морале да гледаат како нивните пријатели брутално се убиваат и тешко се ранети. Така, за да го подигнат моралот на војниците, командантите им дозволија да се забавуваат со коцкање. Игрите вклучуваа вртење на тркалото на кочија или штит, исто како рулет.

Грчките војници не останаа зад себе кога се во прашање борбените неволји. Секогаш мораа да избегнуваат стрели и копја. Така, како и нивните римски колеги, тие ги користеа своите штитови и копја за малку да се забавуваат. Тие цртаа симболи на штитот, а потоа го ставија со лицето надолу со копје или стрела до него. После тоа, војниците го вртеа штитот, а потоа се обложуваа на симболот што одговара на стрелката.

Играта се шири во Европа

Повторно, двајца Французи, Луј и Франсоа Бланк, го воведоа рулетот во нула стил, но овој пат во Германија. Тие имаа за цел да им помогнат на нивното казино да се натпреварува со другите казина што го обезбедуваат традиционалното тркало.

Во 1860-тите, германската влада ги забрани сите активности на коцкање, принудувајќи го семејството Бланк да го премести својот бизнис со казино во Монте Карло. Токму тука верзијата со единечна нула стана популарна и извезена на глобално ниво, освен во САД, каде што играта со двојно нула е сè уште доминантна.

Рулетот плови во Америка

Француските имигранти го популаризираа рулетот во 1700-тите кога Њу Орлеанс беше мека на коцкањето во САД. Но, поради широко распространето местење од играчите и операторите, беше договорено тркалото да биде поставено над масата. На овој начин, играчот не може да ги скрие уредите под табелата. Ова ја роди играта Американски рулет.

Возраст на онлајн рулет

1996 година беше година кога првото онлајн казино излезе во живо. Како што се очекуваше, имаше само неколку блек џек маси и видео слотови. Но, не помина долго време пред играчите да почнат да уживаат во онлајн рулет на нивните мобилни телефони. Најдобрите мобилни казина им овозможуваат на играчите да играат која било варијанта на рулет, вклучувајќи американски, европски, француски итн.

Но, има повеќе за ова од играње на сите варијанти на рулет. За почеток, гејмерите можат да уживаат во играњето рулет директно од удобноста на нивните домови или на кое било друго место. Ова може да биде во воз, такси, канцеларија и многу повеќе. Исто така, играњето онлајн рулет ве спасува од справување со непотребните звуци од автоматите и другите играчи.

Интересно, некои играчи сè уште сакаат да ја играат играта против други љубители на рулет преку Интернет. Во тој случај, повеќето онлајн казина нудат дилери во живо каде што можете да се потопите и да ги покажете вашите вештини за играње на светот. Накратко, се чувствува како вистинско казино.

Истрелот за разделба

По долги години заостанување, рулетот конечно силно се враќа. Неговиот неодамнешен успех главно се должи на онлајн казина кои им овозможуваат на обложувачите пристап до играта каде било и во секое време. Додадете ја скудната предност на играта и рулетот е казино-играта што треба да се игра оваа година.

Најнови вести

Кои игри најмногу се играат во мобилните казино
2023-03-14

Кои игри најмногу се играат во мобилните казино

Новости