Зошто мобилните казина во Шведска напредуваат

Новости

2021-07-24

Eddy Cheung

Тековниот мобилен казино сообраќај се доживува во Шведска а светот, воопшто, е луд. Тоа е затоа што овие апликации за коцкање нудат неспоредлива погодност, дозволувајќи им на играчите да уживаат речиси насекаде.

Зошто мобилните казина во Шведска напредуваат

Но, тоа е воведниот дел од него. Шведска моментално може да се пофали со една од најдобрите средини за онлајн коцкање ширум светот. Значи, овој пост дискутира за некои од причините зошто мобилните казина во Шведска цветаат.

Закони за мобилни казино во Шведска

Успехот на овој пазар за коцкање не би бил можен без пријателски закони за игри. Шведскиот пазар за коцкање во моментов е стар две години. Во јануари 2019 година, шведскиот законодавен дом ги укина законите за коцкање кои го направија коцкањето државен монопол.

Како резултат на новиот Закон за коцкање, приватните и офшор мобилните казина и копнените казина сега имаат слобода да аплицираат за лиценци за да нудат услуги за коцкање. Лиценцата за игри е издадена од агресивната шведска управа за коцкање (SGA) по строго почитување на законите за коцкање и плати 400.000 SEK.

Креирање мобилни игри

Според Statista, Шведска е дом на некои од најпопуларните развивачи на софтвер за онлајн казино. Истиот извор на податоци потврдува дека индустријата ќе доживее извонреден раст од 8% помеѓу 2018 и 2022 година. Сега, ова го носи вкупниот приход на пазарот на огромни 107 милиони фунти.

Шведска е домаќин на најпопуларните светски брендови за развој на игри како King, популарни за Candy Crush. Од друга страна, Play'n Go, Evolution Gaming и NetEnt се само неколку шведски брендови кои ги напојуваат најдобрите мобилни казина.

Образование со модерна технологија

Дали се прашувате зошто повеќето развивачи на казино игри се од Шведска? Па, шведските институции за учење се познати по тоа што нудат програми прилагодени за технолошки иновации. Затоа, не е ни чудо што земјата е дом на најпознатите дизајнери на игри и развивачи на софтвер.

На пример, Универзитетот Готланд во Визби почна да нуди дизајн и програмирање игри како предмет на избор во 2001 година. Други институции за учење кои го нудат овој курс се Универзитетот во Упсала и Универзитетот во Стокхолм. Сè на сè, Шведска е огромен истражувачки центар за игри.

Шведска лансира 5G

Веќе во 2020 година, најистакнатите градови во Шведска веќе се поврзуваа на 5G мрежата. Оваа мобилна мрежа од следната генерација беше лансирана во јули 2016 година, но до 2019 година главните градови ширум светот го започнаа своето ширење. Во Шведска, 5G е веќе широко распространета во Стокхолм, Хелсингборг, Упсала, Малме и многу повеќе.

Добар пример е шведскиот оператор Три, кој ги лансираше своите комерцијални 5G услуги во големи делови од Стокхолм и другите градови споменати кон крајот на минатата година. Така, со темпото на собирање на 5G во земјата, шведските играчи на мобилни казино можат да очекуваат да уживаат во непречено, непрекинато и брзо искуство со игри.

Корисници на мобилни телефони

Шведска може да се пофали со една од најбрзо растечките индустрии за паметни телефони на глобално ниво. Според Statista, имало најмалку 8,84 милиони корисници на мобилни телефони во земјата во 2019 година. Запомнете, вкупната резидентна популација во оваа земја беше околу 10,4 милиони заклучно со октомври 2020 година. Така, стапката на пенетрација на паметни телефони е речиси 90%.

Ако горните бројки се нешто што може да се каже, тоа значи дека најдобрите мобилни казина и развивачи на игри кампуваат во Шведска. Како Evolution, NetEnt, ELK и Quickspin се познати по тоа што ги нудат најдобрите мобилни казино игри и промоции. И без да се заборават квалитетните мобилни казино брендови како што се LeoVegas и SuperLenny кои потекнуваат од оваа земја.

Заклучок

Пенетрацијата на мобилното казино расте на глобално ниво, а Шведска е на чело. Поголемиот дел од населението може лесно да пристапи до паметните телефони, што значи дека трендот на мобилното казино веројатно нема да забави наскоро. Но, секогаш не заборавајте да играте во најдоброто мобилно казино за да уживате во безбедно и безбедно искуство.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости