Епл тужен за хостирање на „нелегални“ социјални казино апликации

Новости

2021-03-16

Поднесувањето тужба против Apple не е невообичаено овие денови. Речиси секој адвокат во САД има контакти со генералниот советник на Apple, Кетрин Адамс. Настрана, во Калифорнија е поднесена сосема нова тужба. Овој пат, подносителот на жалбата тврди дека Apple кова пари од нелегални практики на коцкање. Но дали е вистина?

Епл тужен за хостирање на „нелегални“ социјални казино апликации

Дистрибуција на бесплатни автомати

Костимот главно се фокусира на апликациите за казино што се бесплатни за играње, кои им дозволуваат на играчите да купуваат валута во играта со вистинска готовина. Овие „социјални казино апликации“ им овозможуваат на обложувачите на мобилни казино да искусат возбудувања во стилот на Вегас преку виртуелно процеп машини. Но, во овој случај, освоените чипови не се претвораат во вистински пари. Наместо тоа, гејмерите ги користат за да продолжат да играат.

Сега еве за што е тужбата. Додека гејмерите не можат да освојат вистински готовина, Apple сè уште добива 30% намалување од купувањата во апликации, вклучувајќи ги и чиповите за казино. Според подносителот на жалбата, користењето на Apple како средство за обработка на плаќања, казината и фирмата имаат заемно корисно партнерство. Познат е фактот дека Apple ги дистрибуира овие апликации преку својата продавница за апликации.

Двајцата тужители (Чери Бибс и Доналд Нелсон) велат дека гејмерите само минатата година потрошиле најмалку 6 милијарди долари за купување чипови на социјални слот машини. Заедно, тие двајца потрошиле најмалку 30.000 долари на чиповите.

Затоа, тие прашуваат дали Apple заработува повеќе од обложувањето отколку самите казина. Велат дека куќата носи околу 15%, речиси половина од уделот на Apple. Дополнително, казината се тие кои ризикуваат загуби кога обложувачите прават огромни профити.

Опасно споделување податоци

Тужителите исто така тврдат дека Apple споделува аналитички податоци со развивачите на игри. Овие податоци се користат за да се идентификуваат играчите со зависни однесувања и како да се реши проблемот. Тие продолжуваат дека информациите можат да дојдат при рака при курирање на содржината на социјалните казина за да ги таргетираат играчите кои трошат многу и да ги охрабрат да играат уште повеќе.

Со оваа тужба, Чери и Доналд се надеваат дека окружниот суд во Северна Калифорнија ќе пресуди дека Apple постапува незаконски. Тие бараат компензација за нивните загуби и го спречуваат Apple да дистрибуира такви апликации. Што е уште полошо, тужбата бара Apple да се откаже од својот „неправилно стекнат профит“. Важно е да се запамети дека некои од овие апликации за коцкање се дури и нелегални во државата Калифорнија.

Закана за гејмерската индустрија во Калифорнија

Во текот на изминатите неколку години, социјалните казина се бореа со бројни тужби за нелегално коцкање. Сепак, повеќето од овие случаи не беа успешни. Но, тоа беше до март 2018 година, кога федералниот суд пресуди дека казиното Биг Фиш со седиште во Сиетл ги прекршило законите за обложување во државата Вашингтон, која е нејзината матична држава.

Како резултат на тоа, Биг Фиш мораше да се раздели со неверојатни 155 милиони долари како компензација. Парите беа искористени за враќање на сите плаќања направени од обложувалниците кои играа социјални казино игри. Черчил Даунс, сопственикот на Big Fish (124 милиони долари) и Aristocrat Technologies (31 милион долари) ја споделија последицата. Иако Черчил Даунс веќе ја продаде компанијата на Aristocrat Technologies за речиси 1 милијарда долари, и двајцата беа наведени како обвинети.

Други битки на Apple App Store

Како што беше кажано претходно, на Apple не му се непознати тужбите. Само неодамна, развивачот на апликации со седиште во Германија, Мулер, поднесе жалба до ЕУ и американското Министерство за правда, откако Apple воведе целосна забрана за апликациите „Ковид-19“. Неговата апликација, наречена Corona Control Game, беше меѓу забранетите апликации поради нејзината тема „Ковид-19“.

Сепак, во 2020 година, компанијата беше тужена за монополизирање на дистрибуцијата на апликации на нејзиниот оперативен систем. Во тужбата поднесена до федералниот суд во Калифорнија се тврди дека компанијата ја „потиснала целата конкуренција“ на App Store, што им го прави предизвик на клиентите да добијат апликации за iOS. Несомнено ќе биде интересно да се види како ќе завршат сите овие случаи.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости