Безбедноста на апликациите за мобилни казино продолжува да се подобрува

Новости

2021-03-26

Многумина онлајн казина се чесни и не сакаат ништо друго освен забава на играчите и за возврат остваруваат некој профит. Но, како и обично, некои непријателски казина се обидуваат да ја уништат репутацијата на интернет коцкањето. Затоа, од витално значење е да ги проверите потребните безбедносни карактеристики пред да играте во кое било мобилно казино.

Безбедноста на апликациите за мобилни казино продолжува да се подобрува

Регулаторна и лиценцирање

Не можете да тврдите дека играте на безбедно и безбедно мобилни казино ако не е лиценциран и регулиран. Всушност, ова е најкритичната точка што треба да ја барате на безбедносните карактеристики на мобилното казино. Со тоа, мобилното казино треба да биде лиценцирано и сертифицирано од водечките чувари на iGaming. Повеќето реномирани мобилни казина имаат дозволи од каде се сместени серверите и јурисдикцијата во која работат. Денес, најпочитуваните регулаторни тела се UKGC, MGA, Kahnawake Gaming Commission и многу повеќе.

Но, тоа е само врвот на ледениот брег кога станува збор за лиценцирање и регулација. Тоа е затоа што јурисдикциите ширум светот работат дење и ноќе за да воведат нови мерки за спречување на мамењето и измамата. На пример, во ОК, онлајн коцкарите не можат да користат кредитни картички за да се коцкаат по забраната за кредитни картички во април 2020 година. Во Германија, играчите имаат ограничување на уделот од 1 € кога играат виртуелно процеп машини. Сè на сè, регулативата за онлајн казино станува построга во повеќето области. Добијте мобилно казино кое се придржува до сите овие правила.

Важноста на безбедноста на апликацијата

Покрај лиценцирањето, безбедноста на апликациите е исто така важна кога станува збор за чувствителни податоци. Мобилните казино сервери зачувуваат витални информации за играчот како физичка адреса, броеви на кредитни картички, телефонски броеви итн. Затоа, во овој случај, HTML5 е критичен. Оваа технологија им овозможува на играчите да пристапат до нивните сметки за коцкање преку многу уреди без да бидат изложени на потенцијални закани.

Но, бидејќи безбедноста на апликациите за мобилни казино продолжува да се надградува, хакерите исто така не спијат на своите ловорики. Значи, повеќето мобилни казина инвестираа многу во дополнителни безбедносни карактеристики за да останат чекор понапред. На пример, новите и постоечките казина сега опфаќаат системи за препознавање лица во нивните апликации. На овој начин, само препознаено лице може да пристапи до апликацијата за коцкање.

Друга област каде што безбедноста на апликациите ги подобри скоковите и границите се банкарските методи. Во моментов, постојат повеќе методи за банкарство со е-паричник и крипто плаќања кои нудат врвна безбедност на финансиските податоци и анонимност на играчите. Неколку реномирани мобилни казина веќе прифаќаат крипто плаќања како Биткоин.

Системи за верификација на возраст и лична карта

Сите регулирани мобилни казина мора да се погрижат секој играч-учесник да е полнолетен на регулаторниот закон. За да се обезбеди ова, мобилните казина користат софтвер за проверка на возраста и лична карта за да докажат дека деталите на играчот се точни. Од играчот може да се бара да обезбеди копија од личната карта издадена од владата и доказ за престој.

Некои дури одат до таму што одржуваат виртуелен состанок со играчот откако ќе ги добијат документите за лични информации. Но, за среќа, овој ригорозен процес обично се случува кога се повлекувате за прв пат, иако може да варира во казина.

Редовно ажурирајте го оперативниот систем и мобилната апликација на вашиот паметен телефон

Пред да покажете со прст за обвинување, од витално значење е да знаете дека безбедноста на мобилната апликација за коцкање започнува со коцкарот. Некои играчи се омаловажуваат со тоа што не ги ажурираат системите и апликациите за паметни телефони. Запомнете дека најновите ажурирања доаѓаат со подеднакво подобрени мобилни безбедносни карактеристики.

За среќа, повеќето ажурирања на телефонот се автоматски деновиве. Но, секогаш погрижете се рачно да ги поминете достапните ажурирања за да се уверите дека сè е ажурирано.

Дополнително, обидете се да ја купите најновата технологија за паметни телефони, иако тоа може да ве чини неколку долари. На овој начин, можете да уживате во подобрени функции како што се 5G, почести ажурирања, побрзи процесори и многу повеќе.

Најнови вести

Иднината на мобилните казино
2022-12-06

Иднината на мобилните казино

Новости