Сè уште сте нов во обложувањето на мобилните еспорти?

Игри

2021-10-28

Benard Maumo

Неодамна, видео игрите беа обична забава. Но, работите се сменија бидејќи гејмерите ширум светот играат за пари, сето тоа благодарение на Esports онлајн. Накратко, Esports во моментов е профитабилен пазар за обложување.

Сè уште сте нов во обложувањето на мобилните еспорти?

Значи, што точно е обложување на Esports и како се започнува со тоа најдобрите мобилни казина на интернет? Еве еден брз водич за почетници Esports.

Што е Еспорт?

Esports (електронски спортови) е натпревар во видео игри каде обложувачите го предвидуваат исходот на натпреварот. Само помислете на тоа како спортско обложување од реалниот живот, само дека овој пат се занимавате со спортски симулации.

Вообичаено, Esports онлајн вклучува спортски игри, шутери во прво лице, игри со карти, стратешки игри во реално време и многу повеќе. Исто така, игрите траат само неколку минути со прикажани само важни моменти.

Некои познати еспортски игри вклучуваат:

 • Дота 2
 • Лига на легенди
 • Контра-штрајк: Глобален прекршок
 • StarCraft II
 • Надгледување
 • Fortnite
 • PUGB (бојни терени на непознат играч)

Видови пазари за обложување еспортски

Општо земено, типот на облози за Esports е прилично сличен на она што е достапно во спортското обложување. Сепак, типовите на облози може да варираат во зависност од конкуренцијата или играта по избор. На пример, League of Legends и Dota 2 нудат десетици дополнителни пазари како обложување во прва крв, првиот убиствен нож, првата касарна итн.

Како што рече, играчите можат да ги соберат наградите од облозите со пари, кои вклучуваат предвидување на директен победник на еден натпревар. Можете исто така да се обложувате на над/помалку во фудбал, рагби, тенис и други спортски натпревари. Честопати, играчите добиваат и шанса да се обложуваат на победникот на картата x, со „x“ што го претставува бројот на картата. Генерално, има многу пазари за обложување во Esports.

Дали е-спортското обложување е легално?

Да, и не! Тоа е затоа што зависи од јурисдикцијата за коцкање од која потекнува играчот. На пример, Комисијата за коцкање ја вклучи оваа форма на коцкање во нејзината поширока задача за обложување во ОК. Значи, прочитајте ги законите за коцкање во вашата јурисдикција за да знаете дали учеството во Esports е легално.

Во меѓувреме, имајте на ум дека повеќето спортски книги и мобилни казина нудат Esports на нивните платформи. Сепак, некои ниши страници се специјализирани за обезбедување само услуги за обложување Esports. Но, кој метод ви се допаѓа, погрижете се правното тело да ја лиценцира страницата за коцкање.

Важни совети за еспортски обложување?

 • Знај ги игрите - Како што беше кажано претходно, има многу Esports таму. Сепак, ниту една не е како другата. Затоа, како почетник, од суштинско значење е да се специјализирате за еден Esport за брзо да се справите со играта. Играчот почетник кој ги презема сите игри одеднаш може да го смета за огромно.

 • Научете ги пазарите - Искусните обожаватели на спортско обложување можат целосно да ја прескокнат оваа точка. Но, за почетниците, учењето на достапните пазари и пресметувањето на шансите е најважно за да се намали тоа во овој свет. За среќа, работата е целосно завршена, бидејќи има многу ресурси на интернет.

 • Запознајте ги играчите и тимовите - Како и љубителите на спортско обложување, обложувачите на Esports мора да ги познаваат играчите и тимовите кои се вклучени. Ова е особено точно кога се обложувате на натпревари како фудбал и коњски трки. Многупати, тимовите кои доминираат во спортското обложување во реалниот живот го прават истото во Esports.

 • Управување со банкроти - Без разлика дали сте љубител на Esports, онлајн казино игри или спортско обложување, управувањето со субсидирам е спас. Неопходно е да се игра само со сумата што можете да си ја дозволите да ја изгубите. Значи, одвојте банкрот за коцкање и поделете го на единици како 5, 10, 20 долари и така натаму. И, се разбира, никогаш не бркајте загуби без разлика на ситуацијата.

Заклучок

Обложувањето е-спорт може да биде неизмерно профитабилно, но само ако се прави правилно. Започнете со учење на пазарите за обложување и изберете настан што ве привлекува. Потоа, изберете a лиценциран онлајн казино или спортска книга за играње пред да си поставите буџет. И пред сè, обложувајте се на Esports дека веќе сте обожавател или играте дома.

Најнови вести

Superna Kalle именуван за главен директор за стратегија и содржина во Aristocrat
2023-09-25

Superna Kalle именуван за главен директор за стратегија и содржина во Aristocrat

Вести