Правила за мобилен рулет и совети за почетници

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerHenrik JohanssonFact Checker

Едноставноста и преносливоста на мобилниот рулет придонесоа за метеорскиот пораст на популарноста на играта. Играчите може да ја доживеат возбудата од вртење на тркалото на рулетот без да ја жртвуваат удобноста на нивните мобилни гаџети. Со овој водич, имаме за цел да го направиме мобилниот рулет лесно разбирлив за сите, дури и за почетниците. Оваа статија е тука за да ви помогне да започнете да играте рулет на вашиот мобилен телефон, без разлика дали сте нов или едноставно ви треба брзо освежување на основите.

Правила за мобилен рулет и совети за почетници

Преглед на мобилен рулет

Главната цел на играње рулет, било на вашиот мобилен или во вистинско казино, е едноставна: треба точно да го погодите победничкиот број или групата броеви на тркалото на рулетот. На тркалото на рулетот има нумерирани слотови, од 0 до 36. Некои верзии на рулет, вклучувајќи го и американскиот рулет, имаат дополнителен слот „00“. Облозите се ставаат на маса од играчи кои предвидуваат одреден број, одреден опсег на броеви, бојата на џебот или непарен или парен резултат. Целта е правилно да се предвиди резултатот и да се стават облози што ја одразуваат таа претпоставка.

Чекор 1: Ставете ги вашите облози

Првата работа што ја правите додека играте мобилен рулет е да изберете кои облози да ги ставите на масата за дигитален рулет. Можно е да поставите облог „внатре“ или „надвор“, како што е објаснето подолу.

Внатре облози

Внатрешните облози се категорија на облози во рулет кои вклучуваат ставање чипови на одредени броеви или групи на броеви на масата за рулет. Еве ги различните видови на внатрешни облози во рулет:

  • Директен облог: Обложување на еден број.
  • Сплит облог: Ставање облог на два соседни броја со поставување чипови на просторот меѓу нив.
  • Уличен облог: Ставање на вашите чипови на надворешната страна на редот со три броеви за да се обложите на тој ред.
  • Агол залог: Ставање на вашите чипови на пресекот на четири броеви за обложување на таа група.
  • Линија залог: Ставање на вашите чипови на пресекот на два реда за да се коцкате на тие бројки.

Надворешни облози

Облозите на широки резултати или атрибути на победничкиот број/и се познати како „надворешни облози“ во рулет. Во споредба со внатрешните облози, овие облози имаат поголеми шанси, но помали награди.

  • Црвено/Црно облог: Избирање на победничката боја на џебот како облог.
  • Непарен/парен облог: Обложување дали резултатот ќе биде непарен или парен.
  • Висок/низок облог: Ставете облог предвидувајќи дали резултантниот број ќе падне помеѓу високо (19–36) или ниско (1–18).
  • Десетина облог: Ставање облози на која било од трите групи од 12 броеви (1-12, 13-24 и 25-36).
  • Колона облог: Ставање облози на кој било од трите вертикални редови на броеви. Секое вртење дозволува повеќе облози со различни исплати. Дознајте повеќе за алтернативите за обложување и одлучете се за оние кои најдобро одговараат на вашата стратегија.

Чекор 2: Завртете го тркалото на рулетот

Мобилна игра со рулет користи компјутерска симулација на тркало што се врти. Софтверот користи алгоритам за генерирање на случаен број (RNG) наместо да користи вистинско тркало и топка. Веднаш штом ќе го притиснете копчето „Spin“ на вашиот мобилен уред, дигиталното тркало ќе почне да се врти и ќе се генерира случаен број или џеб и ќе се смета за победник. Постојат неколку клучни разлики помеѓу играњето во вистинско казино и на интернет, но основната игра е иста.

Чекор 3: Очекајте го исходот

Гледате како се врти дигиталното тркало, очекувајќи го конечното поставување на топката. На софтвер на рулет онлајн мобилни игри користи комплицирани алгоритми за да ја имитира механиката на движењето на топката и нејзината случајност, одредувајќи го нејзиниот тек. Неизвесноста се зголемува додека топката го губи моментот и конечно застанува во нумериран отвор на тркалото определен од генераторот на случаен број. овој момент на очекување.

Чекор 4: Исплати и добивки

Откако топката ќе престане да се тркала, наградите и уплатите се пресметуваат според направените облози. Различни казина и варијации на рулет имаат различни платежни структури. Внатрешните облози честопати нудат поголем процент на исплата од надворешните облози бидејќи тие подразбираат обложување на ограничен опсег на броеви. Сепак, процентот на исплата за надворешни облози се помали бидејќи тие вклучуваат поголем опсег на можни исходи. Ако сакаш управувајте со вашата стратегија и максимизирајте ги вашите победи, треба да ги знаете процентите на исплата за секој вид на облог.

Специјални правила и карактеристики

Постојат две уникатни правила во францускиот рулет наречени „La Partage“ и „En Prison“. Ако ставите облог со парни пари (како црвено/црно или непарно/пар) и топката падне на нула, правилото La Partage одредува дека ќе добиете половина од облогот назад. Ако топката падне на нула, може да го задржите облогот парен пари „во затвор“ за следното вртење и да се обидете повторно.

Може да го приспособите вашето искуство со мобилен рулет по ваш вкус со функции како што се прилагодливи поставки, графички теми и многу варијации на рулет. Може да најдете различен сет на опции достапни во најдобар мобилен рулет казино или апликација за рулет што ќе ја изберете.

Заклучок

Важни аспекти на мобилниот рулет за почетници, како што се обложување, вртење на тркалото, чекање за резултатот и откривање награди, се дискутирани во овој буквар. Со рамномерна глава и разбирање на правилата, мобилниот рулет може да биде возбудливо и забавно поминување на времето. Подгответе се да ја доживеете возбудата од најдобрите мобилни казино-рулет игри со ставање облози и вртење на тркалото. Ако ви треба помош за наоѓање мобилен казино рулет за почетници, CasinoRank е сигурна веб-страница која дава рангирање и оценки на онлајн казина за да ви помогне да донесете образована одлука при изборот на најдоброто мобилно казино што одговара на вашите преференции.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали на мобилниот рулет му треба одредена апликација?

Достапни се апликации за одредени мобилни казина. Сепак, многу игри со рулет за мобилни телефони може да се играат во веб-прелистувач без преземање.

Можете ли да му верувате на мобилен рулет?

Доверливите казина за мобилни рулет користат генератори на случаен број (RNG). Ова гарантира случајност и фер игра во игрите со рулет.

Дали мобилниот рулет дозволува стратегии за обложување?

Различни методи на обложување се достапни во мобилниот рулет. Меѓутоа, важно е да се има предвид дека рулетот е сè уште игра на среќа, така што ниту еден систем не може да гарантира дека секогаш ќе победувате.

Колку можете да обложите на мобилен рулет?

Ограничувањата за обложување на мобилни рулет може да се разликуваат во казина. Во повеќето случаи, и играчите со ниски и високи влогови ќе најдат прифатливи опции.

Може ли да играм мобилен рулет бесплатно?

Може да ја почувствувате играта без да ризикувате пари благодарение на пробните верзии на рулет понудени од голем број мобилни казина. Меѓутоа, бидејќи не ризикувате пари, не можете да освоите и вистински пари.

Добрите и лошите страни на мобилниот казино рулет

Добрите и лошите страни на мобилниот казино рулет

Како што напредува технологијата, сè повеќе луѓе се свртуваат кон мобилниот рулет. Ова е значаен развој во iGaming. Задоволството и удобноста од играње игри во казино секогаш и секогаш стануваат попривлечни бидејќи паметните телефони стануваат составен дел од нашиот секојдневен живот.

Играјте мобилен рулет за вистински пари наспроти бесплатно

Играјте мобилен рулет за вистински пари наспроти бесплатно

Оваа страница е вашата почетна точка за учење како да играте рулет со мобилен телефон, популарна казино игра што може да се игра насекаде во денешно време. И играњето за вистински пари, што нуди високи награди, и играњето бесплатно, што не претставува никаква опасност за играчот. Ова се двете опции што ги имате како играч, за кои ќе се дискутира понатаму подолу.

Кои се најдобрите уреди за мобилен рулет?

Кои се најдобрите уреди за мобилен рулет?

Движењето на тркалото на рулетот, звучните ефекти и општата интерактивност зависат од вашиот уред. Има многу што треба да се земе предвид, од визуелниот и звучниот квалитет на играта до нејзината брзина на обработка и компатибилноста на уредот.

Лесни чекори за да го подготвите мобилниот рулет за играње

Лесни чекори за да го подготвите мобилниот рулет за играње

Веројатно сте забележале колку популарни станаа игрите со рулет за мобилни телефони, благодарение на нивната преносливост и леснотијата на користење. Тие ви дозволуваат да ја доживеете возбудата од коцкањето директно од вашиот сопствен мобилен уред, во секое време и каде било.

Мобилен казино рулет наспроти десктоп рулет

Мобилен казино рулет наспроти десктоп рулет

Мобилен казино рулет се здоби со популарност бидејќи повеќе гејмери ​​претпочитаат мобилни уреди за играње. Тој нуди погодност и широк спектар на игри со рулет. Главната разлика е интерфејсот: мобилниот казино рулет е оптимизиран за контроли на допир паметни телефони и таблети, додека десктоп рулетот се игра со глувче и тастатура. Ајде да се нурнеме во разликата помеѓу мобилните казино рулет наспроти верзиите на десктоп.

Најдобрите основни стратегии за рулет за почетници

Најдобрите основни стратегии за рулет за почетници

Привлечноста и мистеријата на масата за рулет ги привлекуваат играчите ширум светот, што е со тркалото и топката што паѓаат во вистинскиот отвор. Овој водич се обидува да отстрани некоја мистерија од играта со тоа што ќе ги научи новите играчи основни стратегии, совети и совети за мобилни рулет за да го направи нивното искуство многу попријатно.

Стратегии за мобилни рулет за напредни играчи

Стратегии за мобилни рулет за напредни играчи

Со генерации, коцкарите ширум светот уживаат во возбудата на рулетот. Во денешно време, мобилните уреди им овозможија на луѓето да уживаат во ова возбудливо поминување на времето кога и каде сакаат.