Растечкиот тренд на мобилните казино игри

Игри

2021-09-12

Benard Maumo

Ако сте близок набљудувач на индустријата за онлајн игри, тогаш ќе потврдите дека трендот постојано иновира и се менува. На пример, беше невозможно да се замисли играње на вашите омилени игри за коцкање на мобилно казино пред само неколку децении.

Растечкиот тренд на мобилните казино игри

Но, оваа промена не се случи само преку ноќ. Значи, како точно индустријата стигна таму каде што е денес? Кои се некои од причините зад исклучителниот раст на мобилните казина? Овој пост го отпакува сето тоа!

Статистика на индустријата за мобилни казино

Кога првиот сајт за коцкање беше лансиран во 1994 година, очекувањата беа небесно високи. Па, индустријата не разочара, отворајќи повеќе од 200 локации за коцкање до 1997 година. Тогаш, годишниот приход беше најмалку 1 милијарда долари.

Сепак, до почетокот на 2000-тите дојдоа до израз мобилните казина. Запомнете, ова се години кога беа лансирани телефоните од првата генерација на Nokia. Но, сепак, индустријата не порасна толку многу додека Apple и Google не ги претставија iOS и Android, соодветно. Можете ли да го замислите огромниот број луѓе кои ги поседуваат овие уреди денес?

Во моментов, податоците на Ериксон покажуваат дека има повеќе од 6 милијарди корисници на мобилни телефони ширум светот. Од нив, 75% се корисници на Android, додека 20% се љубители на iOS. Накратко, индустријата за мобилни казино е премногу добра за да се игнорира.

Друго истражување од 2020 година на SensorTower покажува дека 66% од приходот на App Store доаѓа од апликациите за игри. Бројките се дури и значајни на Google Play Store, објавувајќи импресивни 83%. Севкупно, овие статистики се доволни за да докажат дека индустријата за мобилни казино моментално е на ритам.

Зошто мобилните казино игри се толку популарни?

Без губење многу време, подолу се некои од причините зошто мобилните казина се многу популарни овие денови:

Зголемена пенетрација на паметни телефони

Како што беше кажано претходно, бројот на корисници на паметни телефони е запрепастувачки. Но, тоа не е случајно. Денес речиси секој може да си дозволи „пристоен“ паметен телефон или таблет за неколку стотици долари. Благодарение на технологијата, производителите сега можат да произведат многу единици без да трошат многу ресурси. Програмерите на игри потоа се нафрлија на овој растечки тренд за да ја задоволат вашата жед за коцкање каде било и во секое време.

Подобрен квалитет на играта

За да бидеме фер, заслугите мора да имаат сите развивачи на мобилни казино игри за постојано иновирање и подобрување на искуството со играњето. Претходно, имаше само неколку од најдобрите мобилни казино игри за играње. Но, сега, дури ќе ви треба помош за да изберете наслов на видео слот или варијанта на блек џек за играње во казино за мобилни телефони. Ова е прекрасен пример за тоа како конкуренцијата ја промени индустријата за игри.

Повеќе регулирани пазари за коцкање

Коцкањето преку Интернет е сè уште релативно нов тренд. Но, бидејќи индустријата го забрзува темпото прилично брзо, властите на глобално ниво преземаат мерки за да ја направат целата работа побезбедна и да добијат одреден приход за возврат. Поради зголемената регулатива на глобално ниво, се проценува дека онлајн коцкањето носи дома најмалку 11,4 милијарди долари годишно приход. Значи, тоа е победа-победа за сите вклучени.

5G мрежа

Можете ли да замислите дека 2G и 3G интернет конекцијата сега се речиси застарени? Да, толку далеку стигна индустријата. Речиси секој модерен паметен телефон што го купувате поддржува 4G мрежа. Но, ако мислите дека мрежата од четвртата генерација е побрза, почекајте додека не пробате паметен телефон 5G. Овде, ќе доживеете брза и стабилна мобилна мрежа, совршена за вас во живо казино игри активности.

Заклучок

Во наредните години, најверојатно ќе забележите зголемување на мобилните казина. Ова е очигледно во тоа како новорегулираните онлајн индустрии за коцкање се поддржуваат секој ден, при што постојано се подобрува технологијата на паметни телефони ја прави уште подобра. Значи, пораката е многу едноставна; не пропуштајте дел од акцијата за мобилни казино.

Најнови вести

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички
2022-09-21

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Новости