Игри

March 28, 2023

Ако казино игрите се случајни, како мобилните казина остваруваат профит

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Ако користите лиценцирано и легитимно мобилно казино, можете да бидете сигурни дека сите игри во казиното ќе бидат случајни и фер. Регулаторните органи обезбедуваат мобилните и онлајн казина да користат генератори на случаен број и да не се вклучат во недозволени активности. 

Ако казино игрите се случајни, како мобилните казина остваруваат профит

Кога зборуваме дека игрите во казино се случајни, се мисли на исходот. Со други зборови, сосема случајна игра не е наместена на кој било начин за секогаш да се спушти на одреден резултат. Генераторите на случаен број се софтвер кој гарантира дека резултатите од онлајн казино игрите се случајни.

Бидејќи казино игрите во мобилните казина имаат случаен исход, како мобилните казина го гарантираат својот профит? После се, лиценцирани мобилни казина се бизниси кои треба да генерираат профит за да останат оперативни. Бизнисот не може да се потпира на среќа за да оствари профит.

Ако се прашувате за истото, вие сте на вистинското место. Еве го нашиот целосен водич за тоа како мобилните казина заработуваат, иако сите игри во мобилните казина имаат случаен исход.

Како мобилните казина прават профит (The House Edge)

Куќниот раб е стратегијата што ја користат мобилните казина за да генерираат профит од сите активности на коцкање. За да разберете како мобилните казина создаваат профит, треба да знаете како функционира работ на куќата. 

Куќниот раб е математичка предност што ја имаат мобилните казина во однос на играчите што играат игри на коцкање понудени од казиното. Оваа математичка предност не влијае на случајноста на резултатите од игрите на коцкање. Математичката предност им овозможува на казината да дизајнираат коцкарски активности на начин што им гарантира профит доколку многу луѓе учествуваат во тие активности.

Во едноставни термини, работ на куќата е процент што ја одредува сумата на пари што казиното ќе ги задржи додека луѓето учествуваат во коцкање активност како видео слотови. На пример, да речеме дека работ на куќата е 5%. Ако казиното прифати облози во вредност од 100.000 долари во еден ден од сите понудени активности за коцкање, казиното ќе задржи 5% од тоа, што е 5.000 долари. 

слотови

Прво, имаме слотови или видео слотови во случај на мобилни казина. Видео слотови се некои од наједноставните активности за коцкање. Внесувате пари во автоматот или депонирате одредена сума во мобилно казино користејќи методи за трансфер на готовина а потоа притиснете копче за да ја завртите автоматот. 

Ако сите делови од автоматот слетаат на добитна комбинација, вие добивате. Меѓутоа, ако тие не слетаат на добитна комбинација, ја губите сумата што сте ја користеле за вртење. 

Просечниот куќен раб за видео слотови во мобилните казина е околу 10%. Да речеме дека видео слот има куќен раб од 10%. Куќниот раб ќе обезбеди мобилното казино да добие 10% од вкупниот износ што го коцкаат играчите на тој видео слот. 

Некои луѓе ќе добијат пари од тој видео слот, а некои ќе загубат. Сепак, во просек, за секои 100 долари што корисниците ги трошат на тој видео слот, мобилното казино ќе добие 10 долари. Тоа не влијае на веројатноста играчите да победат на видео слотот. 

Пример

Да речеме дека десет играчи го играат видео слотот. Секој од тие играчи користи 10 долари на овој видео слот. Ако еден играч ги загуби своите 10 долари и не освои ништо, 10% куќниот раб сугерира дека преостанатите девет играчи може да ги добијат парите назад.

На ист начин, ако двајца играчи ги загубат своите 10 долари на одреден видео слот, 10% куќниот раб сугерира дека преостанатите осум играчи можеби ќе можат да освојат пари над износот за коцкање. Сепак, ова е претерано поедноставување. Куќниот раб работи во просек на илјадници играчи.

Спортско/еспортско обложување

Спортското обложување и еспортското обложување, исто така, го користат „хаусот“ за да се осигура дека мобилното казино остварува профит. Сепак, системот не е ист како оној што се користи за други активности за коцкање како видео слотови. Наместо тоа, мобилните казина користат шанси за обложување за да обезбедат профит.

На пример, да речеме дека се одржува финале за еспорт за турнир CSGO. Шансите било која екипа да победи во финалето се 50%. Мобилното казино ќе ги постави шансите за победа на тимот А во натпреварот на 49% или 48%, а истото за тимот Б. Кога ќе ги преведеме овие шанси во децимален непарен формат, тие стануваат 1,48 и 1,49. 

Со коефициент од 1,49 за едниот исход и 1,48 за другиот, казиното гарантира профит од 1% или 2%. Тоа е исто така претерано поедноставување на процесот, а начинот на кој се поставуваат шансите во мобилните казина е доста комплициран.

Куќа Еџ на други игри

Куќниот раб работи за други активности за коцкање, слично како функционира на видео слотови. Најниската куќа што можете да ја најдете во повеќето мобилни казина ќе биде на блек џек, што понекогаш може да биде и до 0,8%. 

Друга популарна коцкарска игра каде што можете да најдете релативно низок раб на куќата е baccarat, каде што работ на куќата останува некаде од 1,01% до 1,24%. Куќниот раб за американски покер, кој вклучува дел од двојна нула, е околу 5,26%. 

За ефективно да се имплементира „куќниот раб“, казината користат други стратегии како максимален облог и странични облози. Исто така, работ на куќата варира од маса до маса.

Како мобилните казина заработуваат пари од покер

Иако главниот начин на кој мобилните казина генерираат профит од активностите на коцкање е со имплементирање на „хаус раб“, тој не објаснува како тие заработуваат пари од покер. 

Работата е во тоа што куќниот раб работи само кога дилерот е дел од играта што ја играте, или со други зборови, играте против куќата, која е казиното. Дури и во блек џек, додека имате други луѓе како ваши противници, еден од вашите противници е дилерот. Бидејќи покерот не вклучува дилер кој игра против вас, казиното не може да имплементира предност на куќата.

Сепак, дилерот на картички е секогаш достапен на масата за покер, а масата за покер треба да заработи пари за да ја оправда платата на дилерот. Еден од главните начини на кои казината заработуваат пари од покер маса е гребло. 

Во суштина, гребло е такса што покер играчите мора да ја платат за да учествуваат во игра на покер и да бидат олеснети од онлајн казиното за покер масата. Оваа стапка може да биде таму во форма на гребло за тенџере или во форма на собирање време.

The Rake At Live Poker vs Mobile Poker

Греблото е нешто за што ќе треба да платите само ако играте покер во живо. Ако се одлучите за редовен онлајн покер во мобилно казино, нема да мора да ја плаќате стапката. Сепак, ова создава друго прашање. Ако мобилните казина наплаќаат само за покер во живо, како тие остваруваат профит од видео покер?

Можеби е огромно изненадување за вас, но мобилните казина не остваруваат директен профит од видео покерот. Да, мобилните казина обезбедуваат коцкарска активност на која остваруваат нула профити. Па, зошто го прават тоа?

Работата е во тоа што покерот е популарна игра. Лицето кое бара мобилно казино најверојатно ќе ги игнорира оние што не нудат видео покер. Од таа причина, мобилните казина обично нудат видео покер иако генерира 0 директен профит.

Покрај тоа, мобилните казина не користат видео покер како директна активност за генерирање профит. Наместо тоа, мобилните казина користат видео покер како порта за да привлечат корисници и да ги натераат да испробуваат други функции што создаваат профит.

Заклучок

Мобилните казина не можат да користат неколку стратегии за генерирање профит што ги користат редовните казина на земја. Редовните копнени казина нудат хотелски соби, нудат пијалоци во барот, нудат храна и се домаќини на емисии за кои луѓето можат да купат билети. Мобилното казино не може да ги прави сите тие работи.

Начинот на кој мобилните казина остваруваат профит е со имплементација нешто наречено работ на куќата. Работ на куќата е процент што ја одредува сумата на пари што казиното ќе ги задржи од сите луѓе кои учествуваат во коцкарски активности во тоа казино. 

Работ на куќата нема никаква врска со случајноста на резултатите од игрите во казино. Куќниот раб им помага на мобилните казина да генерираат профит додека ги одржуваат сите коцкарски активности фер и случајни.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести