Водичи за игрите

January 10, 2023

Водич за избор на идеален казино паметен телефон за игри

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Најдобриот паметен телефон за игри на казино не е нужно опремен со најбрзиот процесор. Телефоните за игри треба да понудат повеќе различни карактеристики, како што се долго траење на батеријата, повисоки стапки на освежување и висока резолуција на екранот за поголеми перформанси при играњето. Значи, без разлика дали сакате да играте RNG игри или наслови на казино во живо, овој водич ќе ве научи како да најдете привлечен уред за игри. 

Водич за избор на идеален казино паметен телефон за игри

Разгледување # 1: CPU (Централна единица за обработка)

Општо познато е дека процесорот е „мотор“ зад кој било паметен телефон, таблет или компјутер. Брзината на вашиот телефон, батеријата, игрите и севкупните перформанси се директно поврзани со процесорот. Паметен телефон со најдобар процесор брзо ќе се отвори мобилни казино игри без прегревање или заостанување. Интересно е тоа што најдобрите процесори за мобилни телефони трошат помалку батерија од стандардните процесори.

Имајќи го тоа на ум, различни марки на паметни телефони поседуваат различни процесори. A14 Bionic на Apple и Snapdragon 888+ на Qualcomm се процесори за паметни телефони од премиум класа. Други способни процесори за игри во казино ги вклучуваат Samsung Exynos 2100, A13 Bionic, A12 Bionic, Snapdragon 865 и Kirin 9000. Затоа, внимателно изберете ги параметрите на процесорот пред да купите паметен телефон за игри. 

Разгледување # 2: RAM (меморија за случаен пристап)

RAM меморијата е внатрешна меморија на вашиот телефон за складирање на оперативниот систем и другите системски апликации. Замислете само RAM меморија како џеб или торба за паметен телефон. Ова значи дека ако просторот за RAM меморија е поголем, оперативниот систем ќе има повеќе простор за маневрирање, со што операциите ќе бидат помазни. Исто така, RAM меморијата ви овозможува беспрекорно да се префрлате помеѓу апликациите и другите процеси на вашиот паметен телефон. Сè на сè, повеќе простор за RAM меморија значи помазно искуство со игри.

Но, не е однапред извесен заклучок дека поголема RAM меморија е подобра. Apple користи минимум 4GB RAM на своите iPhone телефони, додека Galaxy S22 има 8GB. Но, и покрај помалиот простор за RAM меморија, процесорот на iPhone е оптимизиран за ефикасно да ракува со податоците и да работи непречено во просторот од 4 GB RAM. Истото може да се каже и за некои телефони на Google Pixel.

Но, општо земено, ништо помалку од 4 GB не вреди да се размислува. Забележете дека некои телефони со Android, како што се Google Pixel 6 Pro и Galaxy S22 Ultra, нудат огромни 12 GB RAM. Ова треба да се справи со секоја активност на вашиот телефон без прегревање.

Разгледување #3: Екран

Постојат три основни размислувања при изборот на екран на паметен телефон што ќе се користи на најдобрите онлајн мобилни казино апликации. Играчите мора да ја земат предвид големината, резолуцијата и стапката на освежување на панелот. Поголемиот екран на паметниот телефон треба да ги направи вашите сесии за игри попривлечни и позабавни, бидејќи јасно можете да ги видите сите ситни детали. Идеалната големина на екранот за игри треба да биде од 5 до 7 инчи. Ако ви е премал, тогаш можеби таблетот ќе го направи тоа.

Откако ќе ја завршите големината на екранот и ќе ја исчистите прашината, проверете дали квалитетот на екранот ја достигнува ознаката. За паметен телефон за игри на казино, особено за играње казино игри во живо од Еволуција и Езуги провајдери на софтвер, изберете паметен телефон што поддржува резолуција од најмалку 1080p. На овој начин, можете да уживате во живи бои и остри графики. Изборот на телефон со режимот „Night Shield“ или „Eye Protection“ е исто така критичен, бидејќи овие функции ги штитат вашите очи од сината светлина на екранот.

Што се однесува до стапката на освежување, екранот на паметен телефон со стапки од 90Hz до 120Hz е идеален за играње. Повисоката стапка на освежување овозможува помазна навигација и транзиција помеѓу различни страници со апликации, режими на игра и друго. Понатаму, повисоката стапка на освежување може да го намали напрегањето на очите и заморот. 

Разгледување #4: Батерија

Многу корисници на паметни телефони обично се заинтересирани за капацитетот на батеријата на уредот пред да платат. Реалноста е дека паметниот телефон ќе го користите од далечина, понекогаш подалеку од куќата или канцеларијата. Ова значи дека најдобриот паметен телефон за игри треба да има голема батерија која може да издржи неколку часа на тешка употреба. За играње игри се препорачува капацитет на батерија од најмалку 4.000 mAh. Запомнете, телефонот со супериорните карактеристики дискутирани погоре ќе ја троши батеријата многу побрзо.

Брзината на полнење е уште една критична работа во категоријата батерии. Мобилните казино игри, особено варијантите во живо, можат да бидат ресурс затоа што се пренесуваат во реално време од вистински студија. Поради оваа причина, вашиот телефон треба да се наполни во најкус можен рок за да се осигурате дека нема да ја пропуштите акцијата. Треба да помине помалку од еден час за целосно полнење на батеријата. 

Но, како што се очекуваше, нема секогаш да бидете блиску до електричен приклучок за да го оформите вашиот телефон секогаш кога сакате да играте мобилни казино игри. Затоа, купете електрична банка за далечинско полнење на телефонот. Повеќето енергетски банки имаат капацитет за складирање помеѓу 6.000 mAh и 20.000 mAh. Колку е поголем капацитетот, толку подобро за казино игри!

Разгледување #5: Цена

Ова е одличен случај на трчање без каде да се скрие. Мобилните играчи на казино можат да се осврнат на карактеристиките наведени погоре, но сето тоа ќе се сведе на големината на џебот. Суровата вистина е дека играчите на казино можеби ќе треба да платат за да го добијат најдобриот паметен телефон за игри на казино. Добар пример е iPhone 14, кој чини најмалку 799 долари за моделот од 128 GB. Galaxy S22 Ultra е уште поскап, чини 1.199,99 долари, во зависност од тоа каде го купувате. 

Но, кој рече дека треба да продадете рака за да го купите врвниот мобилен телефон за игри во казино? Сигурно не Mobile CasinoRank! Постојат неколку паметни телефони кои се погодни за џеб и кои ќе се справат со вашите активности за играње на мобилни телефони без напор. Ако не сте заинтересирани за технолошки напредок и други детали, телефоните како што се iPhone 12 и Galaxy 20 треба да бидат привлечни. Нема ни да забележите огромна разлика помеѓу најновите модели. На крајот на краиштата, не можете да купувате нов паметен телефон секоја година. 

Android vs iPhone Gaming: некоја разлика?

Пред да го заокружите овој водич, од клучно значење е да се исправи рекордот во врска со потенцијалните разлики кога играте на iPhone или Android. Сепак, не е важно дали играте казино игри на телефон на iPhone, Samsung Galaxy или Motorola, бидејќи казината ги оптимизираат своите веб-локации за играње преку мобилен телефон. Само вклучете ја веб-страницата за мобилно казино и пристапете до игрите како што би правеле на вашиот десктоп. Можете дури и да вршите плаќања и барајте бонуси и промоции директно од апликацијата за казино. 

Но, работите може да станат малку поинакви со мобилните апликации, иако искуството со играње останува исто. Додека повеќето мобилни казино апликации се преземаат директно на App Store на Apple, Google сè уште ја ограничува дистрибуцијата на мобилни казино апликации за вистински пари на Play Store во некои области. Но, се чини дека Google го олабавува цврстиот став во последно време, со технолошкиот гигант што дозволува апликации за коцкање во повеќе јурисдикции. Но, генерално, нема разлики помеѓу iPhone или Android казино.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести