Вести

May 1, 2023

LeoVegas е подготвен да го комплетира купувањето на Push Gaming

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

LeoVagas Group, оддел за игри во сопственост на MGM, се согласи да стане мнозински акционер во Push Gaming, познат снабдувач на мобилни казино игри. Компанијата најави дека зделката ќе биде завршена преку нејзиниот оддел за инвестиции LeoVentures и е дел од стратешкиот план за инвестирање во креирање и снабдување содржини. Сепак, можната сума останува тајна. 

LeoVegas е подготвен да го комплетира купувањето на Push Gaming

Доколку договорот биде успешен, Push Gaming ќе продолжи да биде независен добавувач на содржини со свој менаџерски тим. Покрај тоа, компанијата ќе продолжи да управува со сите свои вработени, а игрите ќе продолжат да бидат достапни преку нејзината платформа и далечински сервер за игри. Исто така, ко-основачите Џејмс Маршал и Винстон Ли ќе ги продолжат своите улоги како извршен директор и главен извршен директор. 

Феноменално патување за растење на компанијата

Коментирајќи за можното преземање, извршниот директор на LeoVegas Group, Џејмс Хагман, му посака добредојде на Push Gaming во поширокото семејство на компанијата. Тој го пофали менаџерскиот тим за неговото феноменално патување за брзо растење на компанијата за да стане лидер во бизнисот iGaming. 

Тој продолжи:

„Push Gaming има извонредно досие, комерцијална технологија и фантастична интелектуална сопственост што ќе обезбеди на клиентите да им ја пружиме најдобрата, врвна забава“.

Главниот извршен директор на Push Gaming рече:

„Неверојатно сум горд на она што го постигнавме до денес и овој договор е доказ за работата што ја вложи нашиот тим, носејќи нè од почетник до водечки снабдувач со некои од најпрепознатливите игри во нашата индустрија“. .

Маршал продолжи дека добавувачот на содржина има амбициозни планови, кои ќе се забрзаат благодарение на поддршката од LeoVegas и MGM. Тој коментира дека Push Gaming ќе ги зголеми своите развојни способности и ќе влезе на повеќе регулирани пазари.  

Аквизицијата ќе биде предмет на релевантни одобренија, при што двете компании се надеваат дека ќе го завршат договорот во К3 2023 година. Ова ќе ја означи првата значајна инвестиција од страна на мобилен казино стан оператор бидејќи на Преземањето на MGM во ноември 2020 година

Претседателот на MGM Resorts International, Гери Фриц, рече дека откупот на Push Gaming од LeoVegas е конзистентен со визијата на компанијата да го прошири своето меѓународно присуство на дигитални игри и да ги зголеми своите способности во наредните години. 

Тој додаде:

„Задоволни сме што го внесуваме Push Gaming во нашиот бизнис бидејќи носи досие за развој на игри кои се популарни и имаат моќ во индустријата, како и исклучителен менаџерски и оперативен тим“.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести