Вести

January 30, 2022

KYC во мобилните казина - Што да знаете

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Процесот на казино KYC (Запознајте го вашиот клиент) е неопходно зло со кое повеќето играчи мора да живеат. Тоа е законска обврска што играчите мора да ја исполнат во најдобрите мобилни казина да подигнат пари и да продолжат да играат. 

KYC во мобилните казина - Што да знаете

Но, колку и да звучи едноставно, повеќето кариери за коцкање преку Интернет не успеваат да започнат откако играчот не го докажува својот идентитет. Значи, за да избегнете непотребно затворање на сметката, научете ги основите на процесот KYC со читање до крај.

Што е процес на казино KYC?

Играњето во повеќето мобилни казина бара од играчите да депонираат и повлекуваат вистински пари. Поради оваа причина, регулираните мобилни казина како 22 Облог имаат строги правила за да се избегне перење пари и измами на нивните платформи. Неуспехот да се усогласат и да се докаже идентитетот може да доведе до затворање на сметката во повеќето случаи.

Подолу се дадени неколку документи кои казината ќе побараат од играчите да ги достават за да продолжат да играат:

  • Доказ за лична карта: Казиното мора да докаже дека сте вистински сопственик на сметката, а не измамник. За да го направат тоа, тие бараат од играчите да обезбедат копија од нивната лична карта, пасош или возачка дозвола издадена од владата. Имајте предвид дека фотографијата мора да биде јасна и да ги означува сите детали во оригиналниот документ.
  • Доказ за адреса: Мобилното казино ќе побара и од вас да го докажете вашето живеалиште. Иако ова обично е означено на вашата прикачена лична карта, казината знаат дека луѓето ги менуваат локациите. Затоа, тие ќе побараат од вас да обезбедите копија од вашата неодамнешна сметка за комунални услуги или извод од банка. Најчесто, тоа не треба да надминува шест месеци.
  • Доказ за банкарски метод: Определувањето на изворот на средствата на играчот е критично во индустријата оптоварена со измами. Казината се свесни дека некои играчи се обложуваат со пари стекнати од приходи од корупција, зделки со дрога, кражби итн. Така, тие ги бараат првите шест и последните четири цифри од кредитната картичка или скриншот од деталите за е-паричник. 

Што се случува ако казиното одбие документи?

Доверливото мобилно казино вообичаено би траело од 24 до 48 часа за да ги потврди документите на играчот. Во некои случаи, ова може да трае до 5 работни дена. Но, што се случува ако вашите трудови не го исполнат прагот? Дали целосно престанавте да играте?

Прво, проверете дали сите поставени фотографии и документи се кристално чисти. Ако е можно, пронајдете телефон со „добри“ спецификации за камерата за да направите слики од екранот или дури и да ги скенирате документите. Тимот за преглед на казиното ќе одбие нејасни документи во најмала можност.

Друга работа е секогаш да ги внесувате точните детали за време на процесот на пријавување. Не очекувате мобилното казино да прифати контрадикторен документ за доказ за престој, нели? Едноставно кажано, не користете псевдоними или не внесувајте погрешна локација во формуларот за регистрација. Дури и VPN нема да ја спаси вашата кожа овде.

Ако сите полиња погоре се означени и казиното сè уште игра тврдоглава топка, веројатно е време да контактирате со поддршката. Во многу случаи, е-поштата за одговор треба да покаже зошто вашите документи се одбиени. Сепак, барањето дополнително појаснување директно од агент може да биде исполнето. Значи, проверете дали поддршката е лесно достапна на е-пошта, телефон или разговор во живо.

Мобилни казина без KYC

Дали има онлајн казина кои го заобиколуваат овој многу важен процес? Да, неколку казина за плаќање и играње нема да ве стават низ овој мачен и тежок процес. Но, изненадувачки, тие не прекршуваат никакви правила и не се измамнички казина. 

Еве го договорот; мобилното казино може да биде партнер со платформа за плаќање како Zimpler или Boku. Така, кога отворате сметка и избирате начин на плаќање со партнер, казиното едноставно ќе ги искористи вашите проверени податоци на е-паричникот. Тоа е толку лесно!

Друг начин да се избегне досадниот процес на KYC е да играте во строго крипто казино. Како што можеби веќе знаете, трансакциите со криптовалути се посигурни и поанонимни од плаќањата со фиат валута. Затоа, казиното на Биткоин нема да бара од играчите нивните лични податоци за играње.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување
2024-06-06

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување

Вести