Вести

April 21, 2021

Google дозволува дистрибуција на апликации за коцкање со вистински пари во уште 15 земји

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Кога станува збор за најдобрите мобилни платформи за коцкање, iOS и Android стојат високи. Но, за разлика од Apple App Store кој дозволува дистрибуција на апликации за коцкање со вистински пари, Google има долгогодишен отпор кон дистрибуција на апликации за коцкање на Play Store. За среќа, компанијата го омекнува својот став од 2017 година кога дозволи дистрибуција на апликации за коцкање во Франција, Бразил, ОК и Ирска. Значи, дали најновата промена на срцето се должи на конкуренцијата на Apple? Или, дали е тоа за приходи?

Google дозволува дистрибуција на апликации за коцкање со вистински пари во уште 15 земји

Google започнува со дистрибуција на апликации за коцкање во 15 дополнителни земји

Онлајн казино и играчите на спортските книги во САД и 14 други земји директно ќе пребаруваат и преземаат апликации за коцкање почнувајќи од 1 март 2021 година. Ова е прекрасна вест со оглед на тоа што мобилното коцкање е вистинска работа во повеќето земји со регулативи за коцкање преку Интернет. Освен САД, на новата листа се и Канада, Австралија, Јапонија, Финска, Данска, Белгија, Колумбија, Мексико, Норвешка, Нов Зеланд, Шведска, Шпанија, Романија и Германија.

Според компанијата, новодозволените земји имаат погодна легислатива за да се овозможи дистрибуција на мобилни казино апликации на Play Store. Бидејќи повеќе земји развиваат законски рамки за регулирање на коцкањето преку Интернет, само прашање на време е кога играчите ќе преземат мобилни казино апликации во повеќе земји.

Строги барања за операторите

 • Како што се очекуваше, добивањето зелено светло за дистрибуција на апликации за коцкање на Play Store на Google доаѓа со прикачени жици. Инвеститорот мора:

 • Почитувајте ги сите закони за коцкање во јурисдикцијата што сакаат да ги дистрибуираат нивните апликации.

 • Имаат валидна лиценца за коцкање во областа каде што сакаат да работат.

 • Не нудете никаков производ за коцкање што не е наведен во лиценцата за коцкање.

 • Спречете малолетно коцкање.

 • Осигурете се дека апликацијата е бесплатна за преземање и инсталирање од Play Store.

 • Проверете дали апликацијата е оценета само за возрасни или еквивалентно на меѓународната коалиција за рангирање на возраста.

 • Прикажете информации за одговорното коцкање на списокот со апликации. Важно е да се напомене дека Google ќе дозволи само апликации за коцкање спортско обложување, онлајн казина, лотарија и секојдневните фантастични спортови. Исто така, повеќето од додадените земји/територии ќе дозволуваат само апликации за лотарија управувани од владата. Сепак, тоа е значаен чекор напред.

  Како овој потег влијае на индустријата за коцкање?

  Како што беше кажано, Google започна со дистрибуција на апликации за коцкање со вистински пари пред неколку години. Но, тоа не значи дека корисниците на Android не можеа да обложуваат. Обично, операторите им дозволуваат на корисниците на Android и iOS да преземаат апликации директно од нивните веб-локации или други канали на трети страни. За возврат, ова го направи скапо промовирањето и одржувањето на апликациите. На играчите им е предизвик и да преземаат апликации од извори од трети страни.

Но, со оглед на тоа што компанијата сега ги отвора своите порти за апликации за коцкање, коцкањето преку Интернет само ќе расте. Според една студија од 2017 година, Android има 64% удел на пазарот, а бројот се очекува дополнително да се зголеми. Овој успех е главно затоа што телефоните и таблетите со Android се лесно достапни на пазарите за коцкање во развој како Африка и Азија. Сè на сè, последниот потег е сценарио за победа-победа за сите инволвирани страни.

Погодност и безбедност на коцкање

По оваа објава, играчите на онлајн казино сега ќе уживаат во нивните омилени мобилни казино игри во движење. За разлика од порано кога играчите мораа да преземаат АПК апликации, сега сте на само еден допир од инсталирање на таа апликација за коцкање. Исто така, играчите во земјите на белата листа сега ќе имаат полесно да најдат прегледи за одредени апликации за коцкање. Како што можеби веќе знаете, Google Play Store им овозможува на корисниците да ги оценуваат апликациите врз основа на корисничкото искуство.

Во меѓувреме, најновиот потег значи дека гејмерите на мобилните казино во овие земји ќе добиваат само врвни апликации. Накратко, не треба многу да се грижите за законитоста на апликациите за коцкање бидејќи Google веќе ја заврши работата со магарето за вас. Само не заборавајте дека безбедното коцкање повлекува повеќе од лиценцирање и регулирање. Сè што е кажано и направено, Google ќе го задржи владеењето, барем засега.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести