Њујорк онлајн спортско обложување ќе оди во живо по најновото одобрување

Вести

2021-05-20

Eddy Cheung

Њујорк е една од најголемите држави во САД, со околу 20 милиони луѓе. Но, и покрај оваа огромна популација, изненадува тоа што онлајн казино и спортско обложување допрва треба да започне во Големиот град. За среќа, по неколку месеци наназад меѓу гувернерот и законодавните тела, спортското обложување преку Интернет и мобилни телефони конечно треба да започне во Њујорк.

Њујорк онлајн спортско обложување ќе оди во живо по најновото одобрување

Буџетот за фискалната година за 2022 година прочитан на 7 април 2021 година од гувернерот Ендрју Куомо вклучуваше законодавство за онлајн спортско обложување. Тој рече дека легализирањето на оваа активност ќе оди на долг пат кон финансирање на буџетот од 212 милијарди долари.

Важно е да се напомене дека спортското обложување во копнените казина во Њујорк започна во живо во јуни 2019 година, генерирајќи приход од милиони долари. Набљудувачите веруваат дека додавањето на онлајн коцкање ќе придонесе до 90% од државното обложување. Државните власти предвидуваат отворање на пазарот за онлајн спортско обложување до септември 2021 година, непосредно пред фудбалската сезона.

Детална регулаторна шема

Како што се очекуваше, новиот закон доаѓа со конци. За почеток, онлајн спортското обложување во Њујорк е легално само ако обложувачот е „физички“ присутен во државата во моментот на играње. Ова спречува каква било конфузија што може да произлезе од меѓудржавни трансакции кои подлежат на федералните регулативи.

Покрај тоа, новиот закон ја принудува Комисијата за игри на среќа во Њујорк да избере два мобилни оператори за спортско обложување по конкурентен и транспарентен процес на наддавање. Сепак, Комисијата има слобода да лиценцира повеќе мобилни оператори за спортско обложување доколку тоа е во најдобар „интерес“ на Њујорк. Работната лиценца ќе чини високи 25 милиони американски долари такса што може да се обновува на секои десет години.

Во меѓувреме, мобилните оператори за спортско обложување ќе плаќаат минимум 12% данок на приход, при што казината лично што ја нудат оваа услуга ќе плаќаат 10%. Законот додава дека овој данок на приход се плаќа најмалку месечно. Казината кои нудат услуги за онлајн спортско обложување ќе достават годишен извештај до Државната комисија за игри на среќа.

Како овие услови да не се доволни, мобилните оператори за спортско обложување мора да се усогласат со повеќе други барања за лиценцирање. На пример, операторот ќе се погрижи коцкарите да поседуваат само една сметка за обложување и облозите да се ставаат од државата Њујорк. Исто така, незаконски е да се објавуваат реклами што ги доведуваат играчите во заблуда за шансите за победа на обложување.

Предни тркачи за лиценца за спортско обложување во Њујорк

Во моментов, повеќе значајни имиња се сметаат за фаворити за пионери во индустријата за онлајн коцкање во Њујорк. Тоа е затоа што овие имиња се веќе во успешно партнерство со легални копнени казина во државата кои нудат онлајн услуги за спортско обложување. Тие вклучуваат:

  • FanDuel – партнери Tioga Downs

  • DraftKings – партнери Дел Лаго

  • BetRivers – партнери Rush Street's Rivers Casino

  • Бет365 – партнери Empire Resorts Но, со најновата легислатива која бара конкурентен процес на наддавање, овие договори се спорни. Значи, очекувајте темни коњи да ја добијат толку посакуваната лиценца за спортско обложување во Њујорк.

    Каде ова заминува од онлајн казина во Њујорк?

    Како што беше кажано претходно, патот до која било форма на онлајн коцкање во Големиот град беше нерамен. Во 1998 година, државата го одобри индискиот регулаторен акт за игри, дозволувајќи им на три племенски казина на домородните Американци да отворат седум локации на копнени казино. Беше потребен уште еден четвртина век за законодавните тела на Њујорк да одобрат седум неплеменски локации на казина. Денес, државата може да се пофали со повеќе од дванаесет физички казино локации.

Се очекува дека Државната комисија за игри на среќа ќе подготви закони за да го отвори патот за операциите на онлајн казино наскоро. Повеќето индустриски експерти очекуваат таксите за лиценца и другите барања да ги отсликаат оние што се поставени за спортските книги. Исто така, веројатно е дека многу спортски книги кои веќе работат во државата ќе се редат за да додадат онлајн и мобилни казина на нивниот список. Значи, тоа е прашање на чекање и видување!

Заклучок

Како што стои, индустријата за онлајн спортско обложување во Њујорк стои на цврста основа. Сепак, договорот има многу неодговорени прашања. На пример, сè уште не е јасен максималниот број на обложувалници што можат да работат на пазарот. Исто така, племенското исклучување долгорочно може да има контраефект. На пример, племето Онеида веќе се закани дека ќе ги суспендира плаќањата на слотовите за казино доколку не бидат вклучени во онлајн спортското обложување. Сè на сè, очекувајте многу промени во иднина.

Најнови вести

Relax Gaming го крунисува својот најнов џекпот милионер со мегаплати во Unibet
2023-09-03

Relax Gaming го крунисува својот најнов џекпот милионер со мегаплати во Unibet

Вести