Вести

November 23, 2020

Целосната историја на мобилните казина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Појавата на мобилни казино апликации отвори свет на можности за играчите на казино. Сега е попогодно да се играат казино игри со вистински пари на далечински уреди како паметни телефони и таблети. Истражувачите дури тврдат дека има повеќе од 5.000 мобилни казина ширум светот само од 2020 година. Значи, ајде малку да ги вратиме рацете на времето и да разговараме за историјата на мобилните игри и што да очекуваме понатаму.

Целосната историја на мобилните казина

Каде што се започна

Првите мобилни апликации за коцкање беа воведени во телефоните од првата генерација на Nokia за време на ерата на WAP (Wireless Application Protocol) во раните 2000-ти. Оваа технологија им овозможи на обложувачите да примаат плаќања преку WAP Push или SMS, иако обложувачите не можеа да играат само со вистински пари на преземените апликации. Исто така, играчите плаќаа за апликацијата за игри пред да ја преземат.

Сепак, лансирањето на мобилните оперативни системи Android и iOS во 2007/2008 година го започна подемот на казината за паметни телефони. Во јули 2008 година, Apple ја лансираше App Store, додека Google ја претстави Play Store во 2009 година. Ова засекогаш ја промени сцената на мобилните игри, бидејќи програмерите сега можеа директно да допрат до играчите. Денес, можете да играте врвни мобилни казина како 888 Casino, 1xbet, 22Bet и многу други во движење.

Програмери на игри на Pioneer

Кога го пребарувате интернетот за најдобри мобилни казино апликации, препорачливо е да барате специфични развивачи на софтвер. На овој начин, ќе бидете сигурни во бесплатно, фер и забавно искуство со игри. Иако индустријата видела некои фантастични додатоци како Betsoft, NetEnt, и Play'n Go, некои на ме се издвојуваат од останатите.

Еден таков пример е Playtech, лансиран во 1999 година. Овој доверлив добавувач на игри развива кориснички и забавни наслови кои се компатибилни со кој било мобилен оперативен систем. Playtech е специјализирана за бинго, покер, слотови, фиксни коефициенти и се разбира, спортско обложување. Денес, речиси сите популарни регулирани казина уживаат во расцутено партнерство со овој развивач на игри.

Друг мобилен гигант за игри на казино софтвер е Microgaming. Како и Playtech, овој развивач на игри постои од 1994 година и го снабдува речиси секое врвно мобилно казино што можете да го замислите. Тие можат да се пофалат со одлична постава од повеќе од 200 наслови на мобилни игри што може да се играат на илјадници уреди што работат на Android, iOS, Blackberry, Windows и многу повеќе. Играчите можат да уживаат во класиците како Thunderstruck, Grand 777, Mega Moolah и 7 Oceans и поновите наслови како Game of Thrones, Book of OZ, Wheel of Wishes и многу повеќе.

Мобилна пристапност на казино во моментов

Додека Play Store и Apple App Store забрануваат коцкање со вистински пари, повеќето казина нудат посветени мобилни апликации. Со други зборови, играчите на казино можат да уживаат во омилените онлајн казина на паметен телефон или таблет без ограничувања. Само отворете ја мобилната апликација за казино користејќи веб-прелистувач и преземете ја апликацијата директно на вашиот мобилен уред. Сега можете да се придружувате на натпревари, да играте игри во живо, да земате бонуси и така натаму.

Што носи иднината за мобилните казина

Мобилните казина продолжуваат да ги користат најновите мобилни технологии. Паметните телефони и таблетите стануваат само подобри и побрзи, благодарение на годишните надградби од страна на производителите. На пример, оваа година, врвните производители на паметни телефони како Google, Apple и Samsung претставија нови предводници кои поддржуваат супербрза 5G конекција. Во споредба со 4G LTE мрежите, корисниците на 5G ќе уживаат побрзо, пошироко и посигурно покривање. Ова би требало да ви помогне, особено кога играте игри со дилери во живо.

Дополнително, појавата на апликации за уреди за носење како Apple Watch, Huawei Watch, Samsung Watch, Google Glass и повеќе само ќе ги подобри работите. Додека се уште се во почетна фаза, уредите за носење стануваат оптимизирани за да станат побрзи и да го поддржат искуството за играње. И да не го заборавам постојано растечкиот број на нови мобилни казина и развивачи на игри.

Во крајна линија

Значи, кој може да ги предвиди мобилните казино игри што ќе ги играме за околу две години? Очигледно, ниеден! Технологијата на паметните телефони продолжува да се развива со скокови и граници со неверојатно темпо. Значи, само времето ќе покаже што да очекуваме од возбудливата иднина на мобилните казина. Да почекаме и да видиме!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Еволуцијата на кодовите за игри: од лозинки до промотивни поволности
2024-04-16

Еволуцијата на кодовите за игри: од лозинки до промотивни поволности

Вести