Вести

August 15, 2019

Тајните на Мартингејл стратегија за успех во казиното на мобилните уреди

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Дали сте во потрага по стратегија за обложување која може да ви помогне да ги максимизирате вашите добивки? Не гледајте подалеку од стратегијата за обложување Martingale. Во оваа статија, ќе истражуваме во сите детали што треба да ги знаете за овој популарен систем за обложување.

Тајните на Мартингејл стратегија за успех во казиното на мобилните уреди

Стратегијата Martingale е едноставен, но ефикасен метод што многу обложувачи го користеле за да ги зголемат своите шанси за победа. Тоа вклучува удвојување на вашиот облог по секоја загуба за на крајот да ги надоместите вашите загуби и да остварите профит. Иако стратегијата може да изгледа јасна, постојат суштински фактори кои треба да се земат предвид пред да се спроведе.

Како функционира стратегијата Мартингејл?

Ако сакаш играње во мобилно казино, можеби ќе ве интересира стратегијата Мартингејл, која е популарен метод за обложување базиран на веројатност. Стратегијата најчесто се користи во игри каде што има еднакви шанси за победа или губење, како што се рулет или фрлање паричка.

За да ја користите стратегијата Martingale, започнувате со ставање облог од одредена сума, да речеме 10 долари. Ако победите, можете да ги задржите 10-те долари и да започнете одново со истиот износ. Меѓутоа, ако изгубите, ќе го удвоите вашиот облог на 20 долари. Ако победите во следната рунда, не само што ќе ја надоместите загубата од 20 долари, туку и ќе остварите профит од 10 долари. Ако изгубите повторно, го удвојувате вашиот облог на 40 долари, и така натаму.

Но, имајте на ум дека стратегијата Мартингејл не е загарантиран начин за победа. Претпоставува дека имате неограничен банкрол и дека нема ограничувања за обложување. Меѓутоа, во реалноста, повеќето играчи имаат ограничен буџет, а мобилните казина наметнуваат максимални ограничувања за обложување, што може да ја ограничи ефективноста на стратегијата. Затоа, продолжи со претпазливост и секогаш се коцкај одговорно.

Добрите и лошите страни на користењето на стратегијата Мартингал

Како и секоја стратегија за обложување, стратегијата Martingale има свои предности и недостатоци. Да ги погледнеме подетално двете страни на паричката.

Добрите страни:

✅ Стратегијата Martingale може да биде ефективна на краток рок, особено ако имате победничка серија. Тоа ви овозможува брзо да ги надоместите загубите и да остварите профит.

✅ Тоа е едноставна и лесно разбирлива стратегија која не бара сложени пресметки или анализи.

✅ Стратегијата може да се користи во различни сценарија за обложување, вклучително и спортско обложување, мобилни казино игри, па дури и тргување со бинарни опции.

Конс:

❌ Еден од најзначајните недостатоци на стратегијата Martingale е потенцијалот за значителни загуби. Ако доживеете долга серија на губитници, може да го достигнете максималниот лимит за обложување или да останете без средства пред да ги надоместите вашите загуби.

❌ Стратегијата претпоставува дека имате неограничен банкрол, што е различно за повеќето обложувачи. Може да биде ризично да ги удвоите вашите облози по секоја загуба, особено ако имате ограничен буџет.

❌ Стратегијата Мартингејл не ги зема предвид работ на куќата или шансите за победа. Тоа е чисто засновано на претпоставката дека на крајот ќе победите.

Вообичаени заблуди за стратегијата Мартингејл

Постојат неколку заблуди околу стратегијата Мартингејл кои треба да се решат. Ајде да разоткриеме некои од најчестите:

 1. Стратегијата Мартингејл гарантира победа: Иако стратегијата може да биде ефективна во одредени сценарија, таа не гарантира победа. Важно е да се запамети дека коцкањето е инхерентно ризично и ниедна стратегија не може да го елиминира тој ризик.
 2. Стратегијата Martingale можете да ја користите на неодредено време: Теоретски, стратегијата Martingale може да се користи на неодредено време. Меѓутоа, во пракса, неколку ограничувања можат да ве спречат да го сторите тоа. Тие вклучуваат ограничувања за обложување поставени од казината и големината на вашата банка.
 3. Мартингејл стратегијата функционира во сите сценарија за обложување: Мартингејл стратегијата е најефикасна во игри со 50/50 шанси за победа. Може да даде различни резултати во игри со различни шанси или исходи.

Да претпоставиме дека ви треба поуверливо дека стратегијата Мартингал е соодветна за вас. Во тој случај, постојат алтернативни стратегии за обложување што можете да ги земете во предвид. Еве неколку популарни:

 1. Стратегијата Фибоначи: Оваа стратегија се заснова на низата Фибоначи, каде што секој број е збир на двата претходни. Обложувањето вклучува зголемување на вашиот облог по загуба по редоследот на Фибоначи.
 2. Стратегијата Labouchere: Исто така познат како систем за откажување, оваа стратегија вклучува создавање низа од броеви и обложување на збирот на првиот и последниот број во низата. Ако победите, ги пречкртате двата броја, а ако изгубите, ја додавате сумата што сте ја обложиле на крајот од низата.
 3. Стратегијата на D'Alembert: Оваа стратегија се заснова на теоријата на рамнотежа. Тоа вклучува зголемување на вашиот облог по загуба и намалување по победа, за да се постигне рамнотежа помеѓу победи и порази.
Најдобрите основни стратегии за рулет за почетници

Совети за ефикасно користење на стратегијата Martingale

Ако одлучите да ја пробате стратегијата Martingale, еве неколку совети кои ќе ви помогнат ефикасно да ја користите:

 1. Поставете буџет: Пред да започнете да ја користите стратегијата Martingale, одреди колку сте спремни да ризикувате. Поставете буџет со кој ви одговара и држете се до него.
 2. Започнете со мали облози: За да ги минимизирате вашите загуби, започнете со мали облози и постепено зголемувајте ги додека ќе ви стане поудобно со стратегијата.
 3. Знајте кога да заминете: Неопходно е да знаете кога да престанете да ја користите стратегијата Martingale. Ако сте во серија на губитници, направете пауза и преоценете го вашиот пристап.
 4. Комбинирајте ја стратегијата Мартингејл со други стратегии: За да ги зголемите вашите шанси за победа, размислете за комбинирање на стратегијата Martingale со други стратегии или техники за обложување.

во акција

За подобро да разбереме како функционира стратегијата Мартингејл во пракса, да погледнеме неколку примери од реалниот живот:

 1. Рулет: Во рулет, стратегијата Martingale може да се примени со обложување на црно или црвено. Секој пат кога ќе изгубите, го удвојувате вашиот облог на иста боја додека не победите.
 2. Спортско обложување: Стратегијата Martingale може да се користи и во спортско обложување. На пример, ако се обложувате на фудбалски натпревар и шансите се 2,0, ќе го удвоите вашиот облог после секој пораз додека не победите.
 3. Тргување со бинарни опции: Некои трговци ја користат стратегијата Martingale во тргувањето со бинарни опции. Тие ја удвојуваат својата инвестиција по секоја загуба, за да ги вратат загубите и да остварат профит.
Рулет

Заклучок: Дали треба да ја користите стратегијата Martingale во вашите игри?

Стратегијата Martingale може да биде моќна алатка во вашиот обложувачки арсенал доколку се користи правилно. Тоа може да ви помогне да ги надоместите загубите и да остварите профит, особено во игри со 50/50 шанси за победа. Сепак, тоа има свои ризици и ограничувања.

Пред да се имплементира стратегијата Мартингејл, од суштинско значење е да се разберат нејзината механика, добрите и лошите страни. Поставете буџет, бидете подготвени за потенцијални загуби и размислете за комбинирање на стратегијата со други техники за обложување за добро заокружен пристап.

Без разлика дали ќе изберете да ја користите стратегијата Мартингејл или да истражувате алтернативни стратегии, запомнете дека одговорното коцкање е од витално значење. Секогаш коцкајте во рамките на вашите можности и пристапувајте кон обложувањето како форма на забава, а не како загарантиран извор на приход.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести