Вести

June 9, 2021

Подемот на мобилните казино игри

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

На онлајн казино индустријата е во пораст. Денес, играчите повеќе не мора да користат десктоп и лаптопи за да ставаат облози, благодарение на мобилни казина. Со мобилното коцкање, гејмерите можат да уживаат во нивните омилени казино игри користејќи уреди како паметни телефони или таблети. Но, колку далеку стигна индустријата за мобилно обложување? Еве еден брз преглед!

Подемот на мобилните казино игри

Историја на мобилни казина

Средината на 90-тите беше кога беа лансирани првите онлајн игри за коцкање. Сепак, играчите, па дури и операторите на онлајн казино тогаш беа скептични за RNG (генератори на случаен број). Овој и многу други фактори како безбедноста на податоците на играчите ги спречија овие казина да го постигнат својот вистински потенцијал.

Во 1994 година, Антигва и Барбуда започнаа да го регулираат коцкањето преку Интернет, поставувајќи ја сцената за индустрија од повеќе милијарди долари. Две години подоцна, InterCasino стана првата веб-страница за коцкање која на обложувачите им понуди сеопфатна колекција на казино игри.

Сепак, во 2003 година Мобилната лотарија ја лансираше првата апликација за мобилни игри во ОК. Три години подоцна, Европа веќе беше најголемиот пазар на мобилни казино во светот. Сепак, телекомуникациските експерти во тоа време предвидуваа дека Азија го достигнува чекорот. Тогаш, континентот немаше јасни закони за коцкање, при што населението се мачеше да најде соодветни телефони.

Понатаму во САД, коцкањето со мобилни телефони беше афера за хит и промашување. Во 2011 година, Министерството за правда (Одделот за правда) го илегализираше мобилното обложување и покрај тоа што услугата веќе работи во држави како Њу Џерси и Невада.

Но, во 2012 година, законодавците предводени од сенаторот Џим Вилан почнаа да вршат притисок за легализација на мобилното коцкање за да се спротивстават на Лас Вегас. Во 2019 година, гувернерот на Род Ајленд потпиша нацрт-закон за легализирање на мобилното спортско обложување, со што стана првата и единствена држава што го направи тоа. Неодамна го следеа примерот и други држави како Њу Џерси, Ајова, Западна Вирџинија, Невада и Њујорк.

Лиценцирање и регулирање на мобилни казина

Постојат повеќе тела за лиценцирање и ревизори во онлајн казиното и индустријата за спортски книги. Сепак, ниту едно одредено тело не ги надгледува глобалните активности за коцкање преку Интернет. Како што рече, органот за игри на среќа на Малта е еден од најпочитуваните регулатори за онлајн коцкање. Ова тело е формирано во 2001 година за да се обезбеди фер коцкање, да се спречи малолетното коцкање и да се заштитат средствата на играчите.

Друг врвен регулатор за онлајн коцкање во Европа е UKGC. Комисијата за коцкање е формирана по усвојувањето на Законот за коцкање од 2005 година и се справува со сите активности поврзани со коцкањето, освен спортското обложување. Гејмерите може да играат и на мобилни казина регулирани од Шведската управа за коцкање, Комисијата за игри на Kahnawake, Регулаторната управа на Гибралтар и многу повеќе.

Но, играчите не треба само да гледаат на лиценцирањето при изборот на најдоброто онлајн казино. Тоа е затоа што сертифицирањето на играта од познати тела за тестирање на софтвер исто така е важно. Во овој случај, eCOGRA (создаден во 2003 година) е најзабележливото име. За да видите дали игрите го поминале тестот за правичност, скролувајте надолу на почетната страница на онлајн казиното и кликнете на логото eCOGRA. Овде, ќе видите сертификат со сите тестирани игри.

Зошто да играте на мобилен казино?

Со повеќе од 5 милијарди корисници на мобилни телефони ширум светот, безбедно е да се заклучи дека има нешто посебно во овие далечински уреди. Паметните телефони и таблетите им нудат на играчите на казино неспоредлива удобност, дозволувајќи им да уживаат насекаде. Само проверете дали батеријата на телефонот е полна. Исто така, поврзете го на силен и стабилен интернет за да го добиете најдоброто искуство.

Освен практичноста, бонусите за мобилни казино се уште една мотивација зад подемот на мобилните казино игри. Честопати, играчите добиваат бесплатни вртења или бонус пари за играње само за преземање апликации за коцкање. Накратко, веројатно ќе уживате во збирка бонуси играјќи на мобилен отколку на десктоп или скржавите копнени казина. Сепак, не заборавајте да го прочитате бонусот T & C.

Завршни мисли

За оние кои сè уште немаат сметка за мобилни казино, тогаш пропуштате пријатно искуство. Мобилното играње денес е најпопуларна форма на коцкање, благодарение на постојано растечката технологија за паметни телефони и интернет покриеност. Значи, бидете дел!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести