Вести

November 15, 2021

Онлајн игри наспроти онлајн коцкање: знајте ги сличностите и разликите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Ако сакате коцкање на интернет, тогаш овие два збунувачки збора ви се познати; играње и коцкање. Додека некои велат дека играњето и коцкањето се едно исто, други тврдат дека разликата не може да се види.

Онлајн игри наспроти онлајн коцкање: знајте ги сличностите и разликите

Значи, која е примарната разлика помеѓу играњето и коцкањето? Дали можат да се користат наизменично? Оваа статија ја става на крај дебатата со некои јасни факти.

Што е онлајн игри?

Според Википедија, интернет игра е форма на видео игра која се игра со помош на компјутерски мрежи како што е интернетот. Врз основа на овој опис, вообичаено е да се види каде произлегува конфузијата помеѓу коцкањето онлајн и онлајн игрите. На крајот на краиштата, обложувањето преку онлајн казино и спортска книга се врши и преку Интернет.

Но, тука е работата; играње е кога играчот ужива во играта за пари или бесплатно. Обично, играњето не вклучува среќа и шанси. Наместо тоа, вештините на играчот се тие што можат да победат или да ја загубат играта. Само помислете на тоа како да ја играте таа нацрт-игра со повеќе играчи на вашиот мобилен телефон.

Што е онлајн коцкање?

Да се вратиме на Википедија, коцкањето преку Интернет или коцкањето преку Интернет е вид на обложување што се врши преку Интернет. Вообичаено, онлајн коцкањето се спроведува преку мобилни казина и спортски книги, иако повеќето доаѓаат спакувани како единствен ентитет.

Тоа, рече, исходот од која било онлајн сесија за коцкање е многу зависна од шансата или среќата. На пример, можете да се обложите на блек џек игра, рулет, онлајн слот, бакара или која било друга онлајн казино игра.

Исто така, можете да вложите валута за исходот од фудбалски натпревар или натпревар за трки со кученца. Накратко, коцкањето вклучува ризикување на каква било форма на вредни работи во настан со непредвидлив исход.

Сличности

И покрај очигледните разлики, играњето и коцкањето понекогаш може да се преклопуваат. Прво, легалното коцкање понекогаш може да се нарече играње во некои јурисдикции. Затоа ќе најдете тела за контрола на обложувањето како што се Органот за игри на среќа на Малта и комисијата за игри на среќа Канаваке кои го користат терминот „игри“ наместо „коцкање“

Второ, другите видови на игри како Esports се сметаат за обложување на најдобрите локации за коцкање. Ако не знаете, Esports (електронски спортови) е турнир во видео игри кој вклучува борба, стратегија во реално време, стрелање во прво лице итн. Накратко, Esports е гејмерска активност, иако спаѓа во коцкањето во онлајн казиното и светот на спортските книги.

Покрај овие две сличности, некои игри исто така се метаморфозираа во коцкарски игри дозволувајќи им на играчите да освојат предмети со вредност. Повеќето игри го воведуваат и аспектот на купувања во апликација, каде играчите купуваат предмети со вистински пари. Генерално, двата термина стануваат уште позбунувачки додека копате подлабоко.

Разлики

Кога станува збор за разликите, нема што многу да се дискутира. Како што беше кажано претходно, коцкањето вклучува обложување на вистински пари или игри или настани со неизвесни исходи. Многупати, коцкањето вклучува три елементи: игра на среќа, обложени пари и можност за награда.

Популарните форми на коцкање вклучуваат:

  • Онлајн слотови
  • Блек Џек
  • Бакара
  • Бинго
  • Предвидувања на натпревари, итн.

Во меѓувреме, играњето е претежно за одлично време со вашиот компјутер или мобилен телефон преку видео игри. Честопати, исходот не вклучува никаква опиплива награда како победа на пари. Ова може да биде тркање, пукање, борба, решавање загатки и многу повеќе.

Онлајн игри наспроти онлајн коцкање: Дали има некаква разлика?

Па, зависи од тоа како гледате на тоа. Но, како што можете да видите, коцкањето и игрите се однесуваат на две различни работи. Додека првото е за вложување вистински пари на игра на среќа, второто е повеќе за забава без користење на вистински пари.

Но, за да се избегне каква било забуна, светот на коцкањето ги користи овие два термина наизменично. Запомнете, некоја форма на гејмерски активности како што е Esports може да вклучи аспект на користење на вистински пари. Како и да е, забавувајте се, без разлика дали се коцкате или играте.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување
2024-06-06

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување

Вести