Мобилното спортско обложување во Њујорк достигна 2 милијарди долари

Вести

2022-06-15

Њујорк моментално е четвртиот најнаселен регион во САД. Но, и покрај ова, на државата и требаше доста време да се легализира мобилни спортско обложување. Тоа заврши во јануари оваа година бидејќи спортското обложување сега е достапно на најдобрите мобилни казино сајтови и обложувалници во Империја Сити. Ова го прави Њујорк најголемиот американски пазар за обложување, дури и надминувајќи ја Невада. 

Мобилното спортско обложување во Њујорк достигна 2 милијарди долари

Според најновите финансиски вести, Fun City има објавено вкупно 1,98 милијарди долари во вкупни облози откако првите сајтови за коцкање почнаа да се прикажуваат на 8 јануари 2022 година. 

Економскиот мотор за Њујорк

За време на соопштението, гувернерот Хочул рече дека на Мобилно спортско обложување во Њујорк приходите биле над 70,6 милиони долари. Тоа е 51% од вкупниот бруто приход од игри од 138 милиони долари собрани во државата. 

Законите за коцкање во Њујорк упатуваат дека даноците генерирани од мобилното спортско коцкање се користат за специфични цели. Со парите ќе се финансира средното и основното образование, услугите за лекување и закрепнување, спречување на проблеми со коцкање и младински спортови.

Само минатата година, гувернерот Хочул ја советуваше Државната комисија за игри на Њујорк да ја постави основата за започнување на обложување на мобилни телефони во државата. Гувернерот ја повика комисијата да ангажира лиценцирани мобилни казина и спортски книги кои сакаат да работат во Њујорк. Идејата е да се спречи њујорчаните да се преселат во соседните држави за да обложуваат. 

Зошто њујорчаните се коцкаат во огромен број?

Долго време, спортските обложувачи во Њујорк со завист гледаат како обложувачите во држави како Пенсилванија, Конектикат и Њу Џерси се обложуваат на своите мобилни телефони. Но, најновото зелено светло од државната комисија за обложување значи дека Њујорк сега се приклучува на листата од 20 држави кои дозволуваат мобилно спортско обложување.

Во меѓувреме, сè уште не е јасно зошто бројките се неверојатно високи во Њујорк. Но, безбедно е да се претпостави дека зголеменото население во државата има удел во ова. Како што беше кажано претходно, Њујорк сега е најголемиот мобилен пазар за спортско обложување во САД.

Друга потенцијална причина зошто бројките во Њујорк се толку високи е тоа што обложувалниците нудат неодоливи бонуси. Бидејќи се релативно нов пазар, овие мобилни казина и оператори за спортски книги привлекуваат играчи со промоции за големи депозити и облози без ризик. 

Добар пример е Caesars Sportsbook, кој на играчите им нуди натпревар од долар во долар за секој направен депозит. Но, тоа не е сè; промоцијата може да достигне неверојатни 3.000 долари во бонус готовина. Згора на тоа, обложувалницата има дарежлив бонус за добредојде од 300 долари. 

Според индустриските аналитичари, високите бројки може да се намалат или целосно да исчезнат во наредните месеци. Тие предвидуваат дека обложувалниците ќе одат лесно на обложувачките огласи и промоции, што ќе доведе до намалени активности за обложување. Запомнете, популарниот колеџ кошаркарски плеј-оф завршува во април.

Идни проекции

Со зголемувањето на корисниците на паметни телефони на глобално ниво, индустријата за мобилно спортско обложување во Њујорк е секако подготвена за успех. Играчите сега имаат моментална можност да се обложуваат на популарни спортски настани како NFL и NBL каде било и во секое време. 

Официјалните претставници на државата Њујорк предвидуваат дека спортското обложување генерално ќе донесе над 49 долари приход за фискалната 2022 година. И брзо напред до 2026 година, официјалните лица очекуваат нешто над 500 милиони долари. 

Сепак, високите даноци на операторите во Њујорк и зголемениот пазарен буџет може да ја намалат привлечноста на инвеститорите во иднина. PointsBet и DraftKings, лиценцирани спортски книги во Њујорк, веќе забележаа драстичен пад на нивните акции во последните 52 недели. Но, генерално, изгледа убаво за Њујорк.

Најнови вести

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари
2023-10-01

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари

Вести