Вести

February 22, 2023

Мобилните апликации за обложување во Масачусетс ќе започнат на 10 март

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Откако Врховниот суд на САД ја забрани PASPA во 2018 година, легалното мобилно коцкање преку Интернет се зголеми. Последната држава што се приклучи на забавата е Масачусетс, при што Комисијата за игри на Масачусетс објави дека апликациите за обложување ќе бидат дозволени до 10 март 2023 година. Ова е според Том Милс, шеф на Одделот за комуникации на MGC, кој ажурираше PlayMA преку е-пошта.

Мобилните апликации за обложување во Масачусетс ќе започнат на 10 март

Милс рече дека има многу задачи што треба да се завршат пред пазарот да почне да функционира. Тој ги спомена проценките за ИТ и сајбер безбедноста, испитувањата на технологијата за геолокација, одобрување на внатрешни контроли и куќни правила и доделување сертификати за операции. Официјалниот претставник рече дека повеќе детали ќе бидат искористени на состаноците во февруари. 

На 31 јануари, спортското обложување беше официјално лансирано во малопродажен капацитет во трите казина во Масачусетс: Encore Boston Harbor, MGM Springfield и Plainridge Park Casino. Според PlayMA, овие три локации се проценува дека ќе донесат околу 7 милиони долари во облози за Супер Боул. 

Сепак, доколку се легализира онлајн спортското обложување, се предвидува дека бројката ќе се зголеми на импресивни 49 милиони долари. Останува да се види дали мобилни казино игри наскоро ќе стане и легална во државата. 

Вестите на Милс треба да бидат утешни за оние кои сакаат законски да се обложуваат на спорт преку Интернет во Масачусетс пред да започне мартовскиот лудило. Првичните натпревари од Првата четворка започнуваат на 14-15 март.

Во меѓувреме, најмалку десет мобилни апликации за коцкање се одобрени во Масачусетс. Тие вклучуваат:

  • Нацрт-Кралеви
  • ФанДуел
  • BetMGM
  • Цезар спортска книга
  • PointsBet
  • WynnBET
  • Barstool Sportsbook
  • Bally обложување
  • BetFanatics
  • Бетр

Комисијата за игри на Масачусетс (MGC) го одржа својот јавен состанок во среда, 8 февруари, за да ги претстави сметките за четвртиот квартал од трите казина во Масачусетс и да ги процени нивните долгорочни планови за расходи. На 9 февруари се одржа уште еден состанок на кој се разговараше за прописите за спортско обложување.

Во вторник, на 28 февруари, МГЦ ќе свика уште еден состанок на кој ќе се разговара за повеќе теми, како што се воспоставување интерни контроли за спортско обложување и единствени стандарди на сметководствени процедури.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување
2024-06-06

Нурнете во светот на бегството од Тарков, кој чука со срцето: Водич за преживување

Вести