Вести

December 19, 2021

Како 5G ќе ја револуционизира индустријата за мобилни казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Се сеќавате кога 3G се сметаше за иднината на мобилниот интернет во 2001 година? Неколку години подоцна, 5G се обидува да го застари 3G со 6G веќе во кујната. Да, така брзо се менува технологијата на мобилните телефони. Бидејќи 5G ветува побрза и постабилна интернет конекција, се очекува бројот на облози да се зголеми. Значи, овој пост детално разгледува како 5G ќе влијае на вашето искуство во мобилно казино.

Како 5G ќе ја револуционизира индустријата за мобилни казино

Што велат бројките

Пред да се нурне во теоретскиот дел, еве ги тврдите факти. Paysafe неодамна се задолжи да го испита влијанието на 5G во индустријата за iGaming. Студијата вклучи обложувачи во ОК, САД и Германија. Според истражувањето, мобилното коцкање и понатаму е доминантна форма на обложување пред компјутерите (31%) и местата кои се одржуваат лично (26%). Па, тоа не е изненадување!

Истиот извештај продолжува дека секој петти од сите интервјуирани сегашни и потенцијални обложувачи ќе размисли за играње игри во живо со 5G. Се додава дека 18% од испитаниците сметаат дека немаат доволно информации за да го направат точниот облог. Се разбира, ова прашање лесно може да се реши со нулта латентност и зголемена пропусност на 5G.

И на крај, извештајот на Paysafe открива дека плаќањата со картички се најзастапени кај онлајн обложувачите. Во Обединетото Кралство, 69% од испитаниците претпочитаат плаќања со картички, а бројот е значително помал во САД (31%) и Германија (30%). Од овие статистики, безбедно е да се заклучи дека методите за онлајн банкарство имаат некои резултати.

Побрзо и помазно

5G во основа не се разликува од неговите претходници. Паметните телефони и таблетите ќе се поврзат на мобилната мрежа преку радио бранови исто како и обично. Сепак, 5G користи уникатни радиофреквенции за да го обезбеди она што 4G, а останатото не може. Додека 4G користи фреквенции помали од 6 GHz, 5G се максимум на 30 GHz или повисоки. Сега замислете што би направило ова додека играте во најдобрите мобилни казина.

Мрежата од петтата генерација, исто така, може да се пофали со пократки бранови должини од 4G и останатите. Ова значи дека антените 5G се помали додека обезбедуваат исклучителна контрола на насочувањето. За возврат, 5G може да поддржува повеќе уреди на истата мрежа без да влијае на брзината на мрежата. Од таа гледна точка, може да се каже дека 5G е тука да замени некои Wi-Fi мрежи.

Подобро искуство во казино во живо

Мобилните казина во живо ќе добијат најмногу од 5G технологијата. Тие им нудат на играчите шанса да играат игри во живо кои се пренесуваат во реално време од студиа во живо. Но, би било лага да се каже дека искуството е од врвна класа. Повеќето играчи се жалат на слаба игра и исклучување. Но, малкумина знаат дека нивната интернет конекција е виновна.

Со зголемените бранови должини и брзини на преземање на 5G, заостанатата игра во живо сега ќе биде историја. 4G обезбедува минимална брзина на преземање од 100 Mbps. Иако ова е 20 пати побрзо од 3G, тоа не е ништо во споредба со 750+Mbps што ги нуди 5G. Значи, земајќи ги предвид сите работи, 5G ќе види повеќе коцкари да играат игри на маса во живо како покер, блек џек и бакара.

Што е со плаќањата?

Како што беше кажано претходно, плаќањата со картички доминираат на сцената на онлајн коцкањето. Сепак, некои земји почнаа да забрануваат плаќања со кредитни картички додека играат во казино онлајн. Во април 2020 година, UKGC објави целосна забрана за сите активности за коцкање со кредитни картички. Не помина многу време пред Германија да го следи примерот.

Но, со оглед на тоа што револуцијата 5G продолжува да се обликува, операторите сега нудат повеќе алтернативи за кредитни картички во форма на е-паричници. Некои дури размислуваат за самостојни апликации за плаќање за да ги олеснат побрзите и побезбедни трансакции со мобилни телефони. Плус, порастот на плаќањата со криптовалути не можеше да дојде во подобро време.

Заклучок

Секој ентузијаст за коцкање не треба да размислува двапати пред да купи паметен телефон 5G. Но, иако тие не се евтини, ќе уживате во побрзи стапки на преземање и освежување од 4G и „просечните“ Wi-Fi мрежи. Мислите дека сте виделе се? Повеќе е на пат!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести