Историски џекпот на лотаријата

Вести

2019-08-15

„Што може да биде повозбудливо од купувањето лотарија и исчекувањето што следи додека го чекате извлекувањето на среќните броеви? Па, секако да бидете среќниот добитник! Со 48 од Соединетите Држави кои имаат извлекувања на лотарија, има многу шанси да учествувате во оваа возбудлива игра на среќа.

Историски џекпот на лотаријата

Некои од овие џекпот на лотаријата имале свој момент во историјата кој добро ги надмина другите со неверојатни износи на историски добивки.

Мега милионски џекпот

Мега милион е лотарија што ја играат четириесет и шест локалитети. Џекпотот Mega Millions има најмногу добитници на џекпот во Њујорк со неверојатни 35 победи во изминатите 16 години. Калифорнија е на второ место со Њу Џерси на третото место. Мега милиони цртежи се во вторник и петок.

На 24 јули 2018 година, Ernie's Liquors во Сан Хозе, Калифорнија го продаде добитниот тикет од 543 милиони долари на многу среќен добитник на Mega Millions.

Две добитни тикети беа продадени на 17 декември 2013 година, со вкупно 648 милиони долари. Ира Кари од Стоун Маунтин, Џорџија, ги купила своите билети користејќи броен систем заснован на важни семејни датуми. Стив Тран од Сан Хозе, Калифорнија, купувал билети по случаен избор во текот на вечерта додека го возел својот камион за испорака на работа.

На 30 март 2012 година, беа извлечени три добитни броеви за џекпот од 656 милиони долари лоциран во Илиноис, Канзас и Мериленд. Една победничка двојка лоцирана во Мериленд чекаше три недели пред да ја побара својата порција.

Највисоките мега милиони во историјата беа освоени на 23 октомври 2018 година. Неверојатниот џекпот беше 1,537 милијарди долари и допрва треба да се бара. Победничкиот број доаѓа од Јужна Каролина, која е една од ретките држави каде што победникот може да остане анонимен.

Пауербол Џекпот

Powerball е уште една огромна лотарија што може да се игра во сите, освен шест држави во САД. Постојат девет различни начини да се добие цена со Powerball, а нивните цртежи се во среда и сабота.

Првиот голем победник во 2018 година беше анонимна жена од Њу Хемпшир која освои неверојатна сума од 559,7 милиони долари во нивниот џекпот. Таа, наводно, донира 250.000 долари од тие добивки во добротворни цели.

Џекпот од 564,1 милиони долари беше освоен на 11 февруари 2015 година. Победниците беа лоцирани во Северна Каролина, Тексас и Порторико.

Џекпот од 587,5 милиони долари на Powerball имаше добитни билети кои беа продадени во Аризона и Мисури на 28 ноември 2012 година. Победниците во Мисури, Марк и Синди Хол, планираа да платат за образованието на нивните семејства.

Добитниот тикет на 18 мај 2013 година од 590,5 милиони долари беше продаден на среќната Глорија Мекензи од Флорида.

Најголемиот џекпот за еден победник го освои Мејвис Ванчик од Чикопи, Масачусетс на 23 август 2017 година. Вкупниот џекпот беше неверојатни 758,7 милиони долари!

На 13 јануари 2016 година, џекпот вреден 1,586 милијарди долари освоија жители лоцирани во Флорида, Калифорнија и Тенеси. Секој добитен тикет вреди 528,8 милиони долари. Се вели дека победниците од Калифорнија го ставиле најголемиот дел од добивката во труст кој ќе се користи за добротворни цели. Победничката од Флорида изјави дека победила со истите броеви со кои секогаш играла“

Најнови вести

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари
2023-10-01

Човекот од Илиноис го нарекува ден во неговата 40-годишна кариера откако освоил 2 милиони долари

Вести