Вести

August 15, 2019

Зошто операторот за онлајн игри бара документи за верификација кога некој бара повлекување и што вообичаено се бара?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

„Ако некој освоил џекпот онлајн или едноставно сакал да заработи, може да се побараат дополнителни информации. Повеќето луѓе се прашуваат зошто е тоа неопходно и колку време ќе треба да чекаат за да ја добијат својата исплата. Процеси на верификација се користат од веб-локациите за онлајн игри од неколку различни причини. Оваа статија ќе се осврне на „како“ и „зошто“ се случуваат овие настани и како брзо и лесно да се грижите за нив.

Зошто операторот за онлајн игри бара документи за верификација кога некој бара повлекување и што вообичаено се бара?

Првата причина зошто онлајн казината ги потврдуваат информациите е проверка на возраста. Вообичаено, ова е едноставен процес кој едноставно вклучува водење на личните информации за идентификација на играчот, како што се пасош или возачка дозвола, преку базата на податоци. Доколку дојде до успешна верификација, играчот ќе се смета за „положен“ за проверка на возраста и може да продолжи со играњето. Ако потврдата не успее, од играчите може да биде побарано да му достават дополнителна документација на казиното или да треба да одговорат на некои прашања во врска со информации што би ги знаел само клиентот за игри. Ако потврдата сè уште не работи, играчот нема да може да се коцка на локацијата и најверојатно ќе биде означен и во базата на податоци.

Кога размислуваат за верификации, играчите треба да имаат на ум дека онлајн казината се силно регулирани бизниси. Заштитата на компанијата, како и на клиентите и вработените е во најдобар интерес на сите. Како резултат на мала непријатност, веб-локациите можат да обезбедат многу поквалитетно искуство со игри. Компанијата заштедува пари и може да инвестира повеќе во играчи, награди и нови случувања.

Друга причина поради која веб-локациите за игри ќе бараат документација е да се идентификува дека дадените исплати одат кај вистинскиот примач. Казиното ќе наметне временска рамка позната како „време на чекање“. Оваа временска рамка е обично еден до пет дена за да се заврши. Јасна е причината зошто казината може да побараат лични податоци за идентификација на клиентот; онлајн казиното мора да види доказ дека тие се вистинскиот сопственик на сметката на која депонираат. Повторно, обично е доволен пасош или лична карта со фотографија. Некои онлајн казина бараат и да обезбедите доказ дека името на клиентот е наведено на сметката. Ова ќе бара испраќање или изјава или копија од физичкиот доказ за плаќање. Физичкиот доказ бара играчот всушност да ги фотографира или копира информациите и да ги испрати.

Многупати, клиентите изразуваат загриженост зошто овие информации треба да се проверат, и тоа со право. Меѓу главните грижи се дека играчот користел опција за финансирање или повлекување што е веќе потврдена, како на пример со е-паричници. Иако е точно дека овие сметки обично се проверуваат со процесор за плаќање; нема докази за казиното дека вистинскиот сопственик на сметката е на другиот крај на компјутерот. Исто така, додека процесорите како PayPal, Neteller и Skrill се сметаат за најбезбедни достапни начини на плаќање преку Интернет; скромните почетоци на овие процесори беа трнлив пат. Многу измами и лажни сметки беа создадени со овие процесори пред да ја засилат својата игра. Кредитните картички, исто така, обично се сметаат за самопроверливи сметки; сепак, имало случаи кога играчот не е вистинскиот носител на картичката и линиите што ја дефинираат измамата одеднаш се заматуваат. Исто така, на клиентот може да му се изгуби или украде начинот на плаќање и да се најде во погрешни раце. Додека процесот на чекање е мало чекање, заштитата на сите вклучени е секогаш најдобрата политика.

Друга причина поради која може да биде потребна верификација или може да дојде до застој е ако операторот на казиното открие дека барањето за добивка е неважечко или лажно. Повторно, важно е да се запамети дека операторите се под строга обврска да ги спроведуваат законите од јурисдикцијата за игри. Иако технологијата измина долг пат, таа сè уште не е совршена. Повремено, она што може да изгледа како валидна победа за клиентот е всушност дефект. На пример, играта може да наведува дека добивките биле акумулирани, меѓутоа, линиите за плаќање кажуваат поинаква приказна. Исто така, додека обидот на казиното да направи сè што е можно пофер и непромислено; повремено, нечесните луѓе наоѓаат начини да ги прекршат одредбите и условите. Доколку клиентот верува дека освоил голема сума, правењето скриншот или дури и слика со вашиот мобилен уред ќе помогне да се потврди и забрза работата. Повремено, трето лице мора да ги потврди добивките на џекпот, а исто така мора да биде во можност да се осигура дека примачот на наградата е гостин за кој е важно да биде.

Накратко, процесот на верификација и бараната документација е прилично едноставен процес. Казината заработуваат пари само ако гостите се задоволни и прават се што е во нивна моќ за да ги вратат клиентите. Клиентите кои се загрижени за испраќање дополнителна документација не треба да се грижат. Процесот на пренос е обезбеден со најнапредната SSL технологија за шифрирање. Овие едноставни процеси може да додадат ден или два повеќе од очекуваното за да се заврши обработката, но сите работи што се разгледани вредат да се чека. Повеќето луѓе посетуваат онлајн казина за да се забавуваат и да се релаксираат. Немора да се грижите за работи како кражба на идентитет и измама треба да ги направи клиентите среќни што онлајн казиното го бара нивниот најдобар интерес. Откако ќе се утврди дека информациите се во согласност со регулативата, процесот е многу помазен секој пат кога го посетува гостинот. Заштитата на вашите лични податоци и казиното што го штити нивниот бизнис значи дека секој е победник во ова сценарио!"

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести