Вести

September 7, 2022

Жените кои се коцкаат во пораст во мобилните обложувања

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Според истражувањето на UKGC од 2017 година, 44% од жените се коцкале на еден или друг начин во споредба со 53% од мажите. Исто така, Global Wireless Solutions откри дека инсталирале 4,6 милиони жени апликации за спортско обложување во САД во 2021 година. 

Жените кои се коцкаат во пораст во мобилните обложувања

Сега горенаведените бројки значат дека женското коцкање станува секојдневие. Значи, зошто жените се коцкаат и што мобилни казино игри повеќе сакаат да играат? Овој краток текст одговара на овие и на многу други прашања. 

Историја на жените и коцкањето

Коцкањето меѓу женскиот пол можеби звучи како модерна идеја. Но, изненадувачки, историјата покажува дека жените се коцкаат онолку долго колку што мажите го прават истото. Историјата открива дека и мажите и жените уживале во коцкање уште во 17 век. Тогаш, игрите со коцки со шест страни беа тренди. 

Во Рим на жените им беше дозволено да се коцкаат за време на фестивалот Бона Деа. Овој фестивал се одржувал во чест на римската божица Бона Деа, а на оваа прослава можеле да учествуваат само жени. Но, околу 37 н.е., социјалните правила станаа помалку строги, при што жените слободно се занимаваа со јавни спортови и слободно време. 

Неодамна, светот забележа повеќе жени кои го заземаат својот простор во коцкарската сцена. Добар пример е Кристен Бикнел, третата највисока заработувачка во покер, која заработува 5 милиони долари од играта досега. Друго име е Ванеса Селбст, жена број еден заработувачка на покер со неверојатни 12 милиони долари богатство од играта. Значи, женското коцкање е тука да остане.

Мобилни казино игри во кои доминираат жени

Верувале или не, некои игри генерално привлекуваат повеќе жени отколку мажи. Постои долгогодишно верување дека жените претпочитаат да играат игри засновани на среќа и уживаат во секој аспект од играта. Од друга страна, нивните машки колеги можеби ќе сакаат да ја докажат својата компетентност во игри засновани на вештини како покер и блек џек. 

Уште не веруваш? Неколку студии откриваат дека жените претпочитаат да играат игри со помалку размислување и концентрација. Тоа е затоа што повеќето жени играат во групи и избегнуваат игри базирани на стратегија кои го ограничуваат нивното заедничко искуство. Исто така, игрите засновани на среќа бараат помалку време за играње отколку покер, кој може да трае со часови. И, се разбира, слотови, бинго и кено имаат поголеми исплати. 

Зошто жените се коцкаат онлајн?

Современиот тренд на женско коцкање не е случајно. Студијата покажува дека жените брзо ги достигнуваат мажите во однос на сè, вклучувајќи го и коцкањето. Па, кои се некои од причините зошто жените се коцкаат?

За почеток, извештајот на UKGC открива дека повеќето жени се коцкаат за да победат. Спротивно на тоа, нивните машки колеги се коцкаат за забава. Тоа е веројатно затоа што жените се попретпазливи во трошењето од мажите, кои не се плашат од загуби. 

Исто така, бројките докажуваат дека денес повеќе жени се сопственици на паметни телефони. Според истражувањето на Statista од 2019 година, 51% од корисниците на iPhone се жени. Ова значи дека жените најверојатно ќе инсталирајте апликации за игри бидејќи повеќе од нив продолжуваат да купуваат паметни телефони. 

Проблем со коцкање со жени и мажи

Интересно, студиите откриваат дека мажите и жените различно реагираат на проблематичните коцкања и загуби. Во австралиското истражување беа земени примероци од 507 жени во Нов Јужен Велс и Викторија. Откритието е дека жените на кои им е здодевно се изложени на поголем ризик од проблеми со симптоми на коцкање. Студијата, исто така, ги поддржува наодите на UKGC дека жените претпочитаат игри на среќа како бинго и кено. 

Но, како реагираат жените на загубите во казиното? Истражувањето на Универзитетот во Аделаида открива дека жените имаат поголема веројатност да покажат симптоми на вознемиреност како плачење и намуртено по една серија на порази. Спротивно на тоа, мажите прибегнуваат кон гнев и фрлање бес кога работите не одат како што треба. Некои мажи можат дури и да станат насилни против вработен во машина за игри или казино.

Менаџерката на Австралискиот истражувачки центар за коцкање, Ана Томас, вели дека и двата пола покажуваат специфично однесување откако регистрирале подолги загуби. Таа истакна дека женските покровители може да го занемарат своето лично дотерување и да покажат знаци на вознемиреност. За мажјаците, тие можат да прибегнат кон агресија и да бараат заеми за да бркаат загуби. 

Жените играат повеќе на телефони

За да ја завршиме оваа дискусија, студијата на Optimove открива дека 59% од жените се коцкаат на нивните паметни телефони во споредба со 52% од мажите. Истражувањето исто така додава дека жените прават депозити за коцкање 32 пати годишно во споредба со 19 пати за мажите. Сепак, просечниот износ на нивните депозити е 38,76 евра наспроти 54,14 евра за мажите. 

Значи, генерално, може безбедно да се каже дека технологијата создаде совршена авенија за игри за жените. Во многу казино сè уште доминираат мажи, што на повеќето жени може да им направи непријатно. Но, со мобилните казина, овие жени можат да се коцкаат по нивна погодност и во приватност. Студиите потврдуваат дека 40% од денешните клиенти на онлајн коцкање се жени. Сега тоа е огромно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата
2024-05-30

Иднината на игрите: Како VR, Blockchain и AI ја обликуваат индустријата

Вести