Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Вести

2022-09-21

Eddy Cheung

Помина времето кога играчите на мобилните казино се мачеа да го добијат претпочитаниот начин на плаќање. Овие денови, играчите можат да се повлечат и депонираат по телефон преку кредитни/дебитни картички, е-паричници, банкарска жица, па дури и криптовалути. 

Депозит по телефон наспроти казина со кредитни картички

Но, со овој широк избор на начини на плаќање онлајн казино доаѓа вистинска конфузија. Ако сте нови на овие улици, изборот помеѓу депозит преку телефон и казина со кредитна картичка може да претставува неочекуван предизвик. Значи, овој напис се обидува да го исчисти воздухот со детално објаснување на овие два начини на плаќање и кој е најдобар за вас. 

Што е депозит преку телефонски казина?

На пораст на мобилното банкарство или депонирање по телефон започна неодамна. Првично, луѓето мораа физички да ги посетуваат банките или казина, за таа работа, за да вршат трансакции. Но, благодарение на интернетот и мобилните технологии, играчите сега се далеку од екранот за депонирање или повлекување во нивното омилено мобилно казино. 

Најпопуларната форма на мобилно банкарство е веројатно е-паричниците. Играчите можат да поврзуваат електронски паричници како PayPal, Скрил, Нетлер, и Доверливо на нивните мобилни казино сметки и депонираат пари во движење. Овие банкарски методи доаѓаат и со самостојни апликации кои прават депозити и повлекувања брзо и лесно. 

Друг широко користен метод за мобилно банкарство е PayByPhone. Овој начин на плаќање без готовина им овозможува на играчите да ги финансираат своите казино сметки преку кредитни картички или сметки на операторот на мобилната мрежа. По извршената уплата, износот ќе се одрази на сметката на телефонот или кредитната картичка на крајот од договорениот период. Едноставно кажано, ќе играте сега и ќе платите подоцна. 

Криптовалутите, исто така, можат да спаѓаат во оваа категорија, бидејќи не ви треба одобрение од која било банка депозит во мобилно казино. Еве како функционира; ќе отидете во крипто-паричникот и ќе ја копирате адресата на трансакцијата. Потоа, изберете ја дигиталната монета од касината и залепете ја адресата на паричникот за да ја завршите трансакцијата. Тоа е тоа!

Предности Депозит по телефонски казина

Приватност и анонимност

Мобилното банкарство е бесконтактна форма на плаќање. Ова значи дека играчите на мобилните казино можат да пристапат до нивните средства без банките и другите финансиски власти да прислушуваат наоколу. Работата е во тоа што плаќањата преку мобилни телефони се управуваат главно од трети компании кои немаат работа знаејќи што правите со вашите пари. И во случај на криптовалути, трансакцијата е анонимна. 

Брз и удобен

Бидејќи за мобилните плаќања не е потребно никакво одобрение од банката, овие трансакции имаат тенденција да бидат моментални во повеќето казина. Ќе забележите дека повеќето апликации за коцкање обработуваат плаќања на е-паричници во рок од 24 часа. Сепак, ова може да зависи од условите на казиното. Но, сè што е кажано, не се задоволувајте со ништо повеќе од 48 часа, бидејќи ова е индустриски стандард. 

Помали трошоци за трансакција

Можете ли да спомнете казино кое наплаќа такси за депозити за плаќања со електронски паричник и криптовалути? Веројатно ниту еден! Тоа е затоа што овие трансакции не треба да поминат низ банкарска верификација која одзема многу време, а понекогаш и скапа. Но, секогаш читајте ги условите за плаќање бидејќи некои мобилни казина може да наплатат такси за депозит.

Универзално прифаќање

Ако мобилното казино не поддржува Apple Pay, веројатно ќе најдете сметка за плаќање преку телефон. Исто така, повеќето казина нудат PayPal, Skrill, Neteller и други е-паричници, во зависност од регионот. Уште подобро е ако сте во казина за криптовалути бидејќи тие поддржуваат коцкање насекаде, благодарение на анонимноста. 

Недостатоци Депозит по телефонски казина

Ниски лимити на трансакции

Играчите со високи ролери треба да се држат до казина со кредитни картички. Причина? Многу мобилни казина имаат ограничувања на трансакциите на максималните износи што можете да ги депонирате и повлечете преку е-паричници. Иако можете да го користите ова како стратегија за управување со пари, може да биде незгодно кога ќе постигнете голем улов. Само замислете да чекате до следната недела за да направите следно повлекување. Не е добро!

Ограничена поддршка за корисници

Поддршката е критично внимание при изборот на банкарски метод. Додека повеќето методи за мобилно банкарство имаат канали за поддршка, други како криптовалутите ги оставаат играчите во „сива“ област. Исто така, некои начини на плаќање може да понудат строга поддршка за е-пошта, во зависност од вашата земја. 

Што се казина со кредитни картички?

Казината со кредитни картички се локации кои прифаќаат традиционални форми на плаќање. Иако трансакциите сепак ќе се случуваат онлајн, на играчот ќе му треба одобрение од банката за да ги обработи овие трансакции. Но, не е дека ќе ја посетите вашата најблиска филијала на банка за да депонирате средства во казиното. Сега сè е онлајн!

Visa и MasterCard се најраспространетите плаќања со кредитна/дебитна картичка во онлајн казина. Овие начини на плаќање се „брзи“ и им овозможуваат на гејмерите да обработат огромни суми во една трансакција. American Express и Discover се други начини на плаќање со кредитна картичка што веројатно ќе ги најдете во казиното. 

Во меѓувреме, некои казина можат да прифатат директни банкарски трансфери како банкарска жица. Со жичен трансфер, трансакцијата ќе ја иницирате директно од вашата банкарска сметка до казиното и обратно. Само наведете го бројот на банкарската сметка и направете депозит. 

Предности на казина со кредитни картички

Безбедно и сигурно

Традиционалните банкарски методи како кредитните картички користат повеќе безбедносни мерки за заштита на вашата сметка. Освен што користат нераскинливо шифрирање, тие вршат чести ревизии за да ја следат секоја измама. Дополнително, вашите средства ќе биде полесно да се следат ако мобилното казино почне да работи со мајмуни. Значи, во голема мера, ова е најбезбедниот начин на плаќање преку мобилен казино за користење. 

Повисоки лимити на трансакции

Како што беше кажано претходно, играчите на казино со високи ролери треба да користат кредитни картички и банкарски трансфери. Често, казиното ќе ви овозможи да вршите трансакции на повеќе суми отколку кога користите е-паричници. Но, бидете внимателни бидејќи границата за депозит може да биде и висока. Ова може да ве остави надвор од кавгата за џекпот на работен ден. 

Подобни за промоции

Многу е-паричници не се квалификуваат за промоции за добредојде. Честопати, казиното нема да го активира бонусот за депозит ако користите канали како PayPal и Skrill за депонирање. Повеќето тврдат дека овие опции за плаќање веќе имаат услови погодни за играчите и бесплатни депозити. Затоа, секогаш користете кредитни/дебитни картички за да бидете дел од промоцијата. 

Брза поддршка на клиентите

Вашиот давател на кредитна/дебитна картичка треба да биде далеку од телефонски повик во случај на доцнење на плаќањето од казиното. Од друга страна, платежните услуги како PayPal можеби нема да нудат локална поддршка во вашата земја. Ќе треба да испратите е-пошта, за што може да бидат потребни 24 часа за да добиете помош. Размислете за ова; одите директно во банката и барате следење на трансакцијата. 

Недостатоци Казината со кредитни картички

Дополнителни трансакциски трошоци

Играњето во казина со кредитни картички значи дополнителни трошоци за депозити и повлекувања. Додека депозитите за мобилно банкарство преку PayPal и други е-паричници може да бидат бесплатни, банката најверојатно ќе наплатува такси за трансакции во казина со кредитни картички. Истото важи и за повлекувањата, каде што плаќањата со кредитна/дебитна картичка најверојатно имаат фиксен процент од износот. 

Бавна брзина на трансакција

Депозитите на локациите за коцкање со кредитни картички се речиси моментални. Но, токму со повлекувањата тие ја повлекуваат линијата. Повремено, повлекувањата ќе потраат 3-5 работни дена за да стигнат до вашата сметка. Тоа е затоа што банката мора да ја одобри трансакцијата пред да ги добиете парите. И уште полошо, нема повлекувања за викенд или одмор!

Недостапно во некои региони

Играчите на онлајн казино во Велика Британија доста добро ја знаат оваа точка. Во 2020 година, Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство воведе целосна забрана за секое коцкање со кредитни картички. Според Нил Артур, извршниот директор на UKGC, тие имале доволно докази дека коцкањето со кредитни картички може да доведе до проблем со коцкањето. Како што стои, комисијата размислува да го забрани коцкањето со сметки за плаќање преку телефон. 

Депозит по телефон или казина со кредитни картички: што е подобро?

Сепак, се борите да изберете помеѓу овие два стандардни банкарски методи? Едноставно е! Избегнувајте кредитни картички ако сте сериозни да добивате добивки во рекордно време. Е-паричниците, криптовалутите и другите мобилни плаќања нудат инстант трансакции со казино. И да не зборуваме за ниските трансакциски трошоци. 

Но, од друга страна, повеќето банки и даватели на кредитни картички обезбедуваат услуги за мобилно банкарство. Ова го прави преместувањето пари од вашата сметка во казино преку е-паричник брзо и лесно. Значи, генерално, зависи од вашиот стил на игра и преференции.

Најнови вести

Relax Gaming го крунисува својот најнов џекпот милионер со мегаплати во Unibet
2023-09-03

Relax Gaming го крунисува својот најнов џекпот милионер со мегаплати во Unibet

Вести