Вести

January 22, 2022

Време е да се играат мобилни казино игри со телефони што се преклопуваат

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Пред само неколку години, идејата да се држи телефон што се преклопува како Samsung Galaxy Z беше обичен сон. Но, иднината е веќе тука, благодарение на иновациите од Samsung, Motorola и Huawei. Дури и Apple се шпекулира дека работи на својот прв телефон што се преклопува, iPhone Flip.

Време е да се играат мобилни казино игри со телефони што се преклопуваат

За мобилните казино играчи, телефоните што се преклопуваат ќе внесат свеж воздух подалеку од традиционалните дизајни на паметни телефони. Значи, ова 2-минутно читање гледа како преклопливите единици ќе ја променат веќе напредната индустрија за мобилни игри.

Мост помеѓу игрите на паметни телефони и таблети

Мобилните гејмери доаѓаат во две категории - плеери за таблет или паметни телефони. Плеерите на таблети уживаат во игрите на поголеми екрани со повеќе резолуции на пиксели. Во суштина, тоа е како да играте на лаптоп, само со таблетите полесно се движите. Од друга страна, на гејмерите на паметни телефони им е уште полесно да играат во движење. 

Но, влегуваат телефоните што се преклопуваат. Овие мобилни телефони ја нудат удобноста на паметните телефони додека го задржуваат огромниот екран на таблетите. Оваа хибридна природа ги прави идеални за мобилни казино игри, бидејќи контролите на играта се полесни за наоѓање.

Сепак, не е сè розово за мобилни казина овде. Тоа е затоа што на развивачите на игри им е предизвик да ги оптимизираат соодносот на страниците. На пример, Samsung Galaxy Z 2 има стандарден сооднос од 25,9. Но, кога се отвора, тој претставува сооднос од 22,5:18. Накратко, програмерите мора да ги балансираат соодносот на страниците, што не е ништо лошо.

Преносни игри слични на конзола

Сите играчи на мобилни казино кои вреди да се трошат би сакале да играат на поголем екран. Па, токму тоа го нудат преклопливите единици. Телефоните што се преклопуваат може да се пофалат со компактната форма на традиционалните телефони и со поучноста на екраните на таблетите. 

Придржувајќи се до Samsung Galaxy Z Fold 2, тој претставува импресивен дисплеј од 6,2 инчи кога е затворен. Ова е на исто ниво со повеќето паметни телефони од високата класа, како што се Samsung Galaxy S21 и Galaxy S22 што наскоро ќе биде објавен. Тој е уште поголем од 6,1-инчниот на iPhone 13 Pro.

Работите стануваат уште поголеми кога телефонот ќе се отвори. Се трансформира во огромен дисплеј од 7,2 инчи со сооднос на квадрат. Тоа не е се. Максималната стапка на освежување од 120 Hz започнува, што го прави екранот помазен и поодговорен. Ништо не може да биде подобро за казино игри во живо од ова.

Одлични способности за повеќе задачи

Телефоните што се преклопуваат се повеќе од само поголеми екрани и повеќе сооднос. Овие телефони имаат доволно простор за повеќекратна работа во режимот на расклопување. Тие нудат искуство со повеќе прозорци, овозможувајќи им на корисниците да остварат неколку задачи за време на зафатени моменти. Погоди што? Тие работат мазно како и секогаш.

Добар пример е Galaxy Z Flip and Fold што им овозможува на корисниците мултитаскинг во режими на портрет и пејзаж. Корисниците можат да го поделат екранот на три прозорци, при што главниот прозорец е примарен фокус. На овој начин, можно е да се игра казино игра на главниот екран и да се истражуваат некои победнички совети за другите.

Активирањето на функцијата за поделен екран е исто така лесно. Едноставно поминете го екранот од десната страна и ќе се појави фиока со предложени апликации. Потоа, изберете ја апликацијата што ќе се отвори и телефонот ќе се трансформира во поставување на двоен екран. Се разбира, можете да додадете уште еден прозорец за да уживате во максималните можности за мултитаскинг.

Време е да се преклопите!

Телефонот што се преклопува е уште еден јасен показател дека мобилната технологија постојано иновира. И како и обично, индустријата за мобилно коцкање е на подготвеност за да ја искористи секоја придобивка што ја нудат овие телефони. 

Овие телефони нудат сè што може да му треба на страствен гејмер, од флексибилност и практичност до поголеми димензии на екранот и мултитаскинг. Сепак, една единица чини ништо помалку од 1.000 долари. Но, крајот ја оправдува цената овде.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести