Вести

November 5, 2020

Врвни совети за подобрување на животниот век на батеријата на вашиот телефон додека играте

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Дали сте уморни од тоа што секогаш останувате без струја кога играте на вашиот омилен мобилни казино апликација? Овој текст има неколку професионални совети за подобрување на траењето на батеријата на вашиот телефон. Мобилните игри брзо стануваат норма меѓу играчите на казино. Од одлична 3D графика и извонредни звуци до повеќекратна разновидност на игри и едноставни начини на плаќање, мобилните казина брзо го достигнуваат чекорот.

Врвни совети за подобрување на животниот век на батеријата на вашиот телефон додека играте

За жал, мобилните батерии имаат тенденција да се трошат брзо за време на играта, а тоа може да биде убиец на зуи. Затоа, за да го зачувате денот, еве неколку испробани совети како да го подобрите траењето на батеријата за време на сесиите за игри.

Вклучете го режимот за заштеда на енергија

Пред да испробате кој било друг трик на оваа листа, овозможете го режимот за штедење енергија на вашиот паметен телефон iPhone или Android. Вообичаено, оваа функција се активира автоматски кога сокот на вашиот уред е под 20%. Но, не треба да чекате батеријата да се испразни бидејќи лесно можете да ја овозможите оваа функција рачно.

Ако користите Android, отворете го контролниот панел со влечење на екранот надолу од врвот и изберете го режимот за заштеда на енергија. Корисниците на iPhone можат да одат во Поставки > Батерија и потоа да го овозможат менувањето режим на ниска енергија. Забележете, сепак, дека овозможувањето на оваа функција може да ги исклучи известувањата и гласовниот асистент.

Минимизирајте ја осветленоста

Одржувањето на посветол екран додека ја играте омилената игра во казино е веројатно главната причина за високата потрошувачка на батеријата. И покрај тоа што светлиот панел ќе изгледа јасно и јасно, тоа е по цена на траењето на батеријата на вашиот телефон.

За среќа, современите паметни телефони ви дозволуваат да го поставите нивото на осветленост на екранот користејќи ја лентата за лизгање на контролната табла. Можете исто така да ја овозможите функцијата Автоматска осветленост за да се прилагоди осветленоста на екранот во зависност од околината.

Оставете го Гласовниот асистент

Без разлика дали го користите паметниот Google Assistant или способниот Apple Siri, паметно е гејмерите да ги исклучат овие услуги за време на играта. Самото играње веќе ви троши дел од капацитетот на батеријата, а останувањето на гласовниот асистент вклучен само го влошува. На крајот на краиштата, кога последен пат побаравте од Сири да направи нешто за вас за време на натпреварот? Веројатно ниту еден!

Намалете го времето на истекот на екранот

Друга техника за решавање проблеми со ниска батерија е да се скрати тајм-аутот. Тоа е она што одредува колку долго екранот останува активен кога телефонот е неактивен. Обично, повеќето телефони го поставуваат тајм-аутот на екранот на 30 секунди до 30 минути.

Тоа, рече, погрижете се да го држите што е можно пониско. Обидете се да го одржите тајм-аутот под 30 секунди, каде што е можно. За да ја активирате оваа функција на Android, допрете ја иконата Поставки, изберете Екран и осветленост, а потоа поставете го тајм-аутот на екранот во делот Автоматски екран.

Оневозможете ги услугите за локација

Услугите за локација на Google се уште една карактеристика што веројатно не ви е потребна додека ја играте омилената казино игра. Ако ја оставите вклучена услугата локација додека играте, дефинитивно ќе ви даде предупредување за слаба батерија за кратко време. Затоа, бидете паметни и исклучете ја оваа функција за да ја зачувате батеријата.

Не заборавајте на Power Bank

Ако сите горенаведени решенија не ви го намалуваат тоа, набавете ја добрата, стара и доверлива електрична банка. Со оваа ефикасна алатка, ќе го имате совршениот противотров за анксиозноста на батеријата. Сега можете да го овозможите режимот на светлиот екран, да дозволите Siri или Google Assistant да го прават своето и сите други известувања. Само не заборавајте да го наполните по сесијата за играње.

Во крајна линија

Голем дел од овие поправки за зголемување на батеријата се веројатно работи што веќе ги знаете. Сепак, многу малку гејмери ги користат овие трикови за време на играта. Паметно е да добиете стабилна банка за напојување и дополнителна батерија ако батеријата на телефонот може да се отстрани. И пред сè, не заборавајте да ги изберете најдобрите мобилни казино игри за да го направите целото искуство вредно.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена
2024-05-22

Нурнете во развој на игри за Android: Вашата прва Java игра што е објавена

Вести