Вести

March 5, 2022

Броеви зад подемот на мобилните казина преку Интернет

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAmara NwosuResearcher

Интернетот и мобилните телефони станаа нешто основни потреби овие денови. Освен што ја прават комуникацијата беспрекорна, овие технологии гарантираат дека повеќе нема да треба да стапнувате во казиното од тули и малтер. 

Броеви зад подемот на мобилните казина преку Интернет

На најдобрите мобилни казина се достапни насекаде, под услов вашиот паметен телефон да има мобилна врска. Значи, овој напис прави преглед на тоа колку далеку стигна индустријата за мобилни игри и што носи иднината. 

Историја на мобилни казина онлајн

Пионерското онлајн казино беше лансирано во 1996 година од InterCasino и досега има исплатено преку 3 милијарди долари. Во рок од само една година по ова лансирање, бројот на сајтови за коцкање се зголеми од 15 на над 200. Но, тогаш, онлајн казино игрите беа достапни само преку компјутери, бидејќи мобилната технологија сè уште беше на чекорите.

Брзо напред до 2005 година, Playtech го лансираше првиот мобилно казино за вистински пари. Оваа платформа беше корисничка, сигурна и достапна преку повеќето уреди поврзани на интернет. Покрај тоа, системот за игри може да поддржува игри како слотови, покер, бинго и фиксни шанси. Оттогаш, индустријата за мобилни казино не погледна наназад, со повеќе развивачи на игри кои се приклучија на пазарот.

Неверојатната пазарна вредност на мобилните игри

Според GameAnalytics, вкупните мобилни гејмери се преселиле од 1,2 милијарди на 1,75 милијарди месечно во Q1 2020. Исто така, Q2 2020 гејмерите на мобилни уреди потрошиле неверојатни 19 милијарди долари, што е највисоко досега. И како тоа да не е доволно, сегашната пазарна вредност на мобилните игри изнесува 71 милијарда долари и се очекува да надмине 153 милијарди долари до 2027 година. 

Во меѓувреме, Европа води во пакетот со удел на глобален пазар од 57,2%. Соединетите Американски Држави, кои беа млаки во врска со мобилното коцкање, го достигнуваат исто така, со пазарен удел од 15 милијарди долари. И севкупно, стапката на раст на пазарот на мобилни коцкање се очекува да достигне 11,5% во годината помеѓу 2020 и 2027 година. 

Клучни двигатели на пазарот

Интернетот е од витално значење за овозможување беспрекорна комуникација и далечинско играње. Според Statista, имало најмалку 4,6 милијарди активни корисници на интернет заклучно со јануари 2021 година. 

Ова претставува 59,5% од светската популација. Од овој вкупен број, 4,3 милијарди биле активни корисници на мобилен интернет. Така, може безбедно да се каже дека брзата пенетрација на интернет преку мобилен телефон е главната движечка сила зад подемот на мобилното коцкање.

Покрај пенетрацијата на мобилните телефони и интернетот, повеќето земји ги рационализираат постојните закони за обложување за да го легализираат коцкањето преку Интернет. 

На пример, во август 2020 година, Украина ја укина забраната за онлајн коцкање по десет години на студ. Холандија, исто така, повторно го лансираше својот регулиран пазар за коцкање преку Интернет во октомври 2021 година, откако го усвои Законот за далечинско коцкање (KOA). Накратко, повеќето земји почнуваат да го гледаат легалното онлајн коцкање како богат извор на приходи. 

Влијанието на СОВИД-19

Избувнувањето на коронавирус на крајот на 2019 година се предвидуваше негативно да влијае на глобалниот економски раст. Така, за борба против пандемијата, земјите воведоа заклучувања и ограничувања како социјално дистанцирање. Но, иако работите веќе изгледаат светло, економските тркала допрва треба да се движат толку брзо колку што треба, благодарение на пронајдоците на вакцини.

Ограничувањата најтешко ги погодија местата за обложување лично. Правилото од 1 метар значеше дека казината повеќе не беа преполни како што беа пред пандемијата. 

Но, изненадувачки, ова беше време за блескање на сајтовите за коцкање. Играчите на копнени казино беа принудени да се повлечат на виртуелно играње на нивните мобилни телефони и компјутери. Сега знаете зошто најдобрите мобилни казина продолжија да објавуваат импресивни бројки и покрај пандемијата. 

Да заклучиме, растот на мобилните игри и онлајн коцкањето, особено, е незапирлив. Технологијата постојано напредува, со 5G пуштање на пареа и 6G во кујната. 

Дополнително, некои развивачи на игри како Evolution веќе ги прифаќаат игрите со VR (виртуелна реалност) за да им дадат на играчите оддалечени реално искуство со игри. Иднината е светла!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Еволуцијата на кодовите за игри: од лозинки до промотивни поволности
2024-04-16

Еволуцијата на кодовите за игри: од лозинки до промотивни поволности

Вести